fonradar

Fazla mesaide 270 saat sınırı

Merhaba; Arkadaşlar Fazla mesaide yıllık 270 saat çalışma aşıldığında bu aşımın herhangi bir cezai müeyyidesi varmıdır. Varsa nedir ve Yargıtay'ın bununla ilgili vermiş olduğu bir karar örneği varmıdır. Teşekkür eder iyi Çalışmalar dilerim.

Ynt: Fazla mesaide 270 saat sınırı

Kanunun açık ve amir hükmüne göre, `Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamaz`. Yani kanuna göre, yıllık 270 saat sınırlamasını aşabilmek olanaklı değildir. İşçinin fazla mesai için onayının alınması, yıllık 270 saati aşmayan fazla çalışma süresi için kabul edilen bir düzenlemedir. İşvereniniz sizden böyle yazılı bir belge almış olsa dahi, bu, işçilerini yıllık 270 saatten fazla çalıştırabileceği anlamına gelmez. Dolayısıyla, işvereninizin, imzalatmış olduğu söz konusu belgeye dayanarak, sizleri yıllık 270 saatten fazla çalışmaya zorlaması kanuna uygun değildir.

Kararlara baktım sadece 270 saati aşan çalışmalarda işverenin bu süreleri ödemesine karar verilmiş

Ant Z ' Alıntı:
Kanunun açık ve amir hükmüne göre, `Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamaz`. Yani kanuna göre, yıllık 270 saat sınırlamasını aşabilmek olanaklı değildir. İşçinin fazla mesai için onayının alınması, yıllık 270 saati aşmayan fazla çalışma süresi için kabul edilen bir düzenlemedir. İşvereniniz sizden böyle yazılı bir belge almış olsa dahi, bu, işçilerini yıllık 270 saatten fazla çalıştırabileceği anlamına gelmez. Dolayısıyla, işvereninizin, imzalatmış olduğu söz konusu belgeye dayanarak, sizleri yıllık 270 saatten fazla çalışmaya zorlaması kanuna uygun değildir.

Kararlara baktım sadece 270 saati aşan çalışmalarda işverenin bu süreleri ödemesine karar verilmiş
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim fakat sorumun tam cevabı değil 270 saatiin aşılması durumunda cezası nedir ve yargıtay kararı varmıdır

Rica ederim

İşte onu araştırdım hukuk sitelerinde ama rastalayamadım sadece mahkeme o saatlerind ödenmesine karar vermiş okadar

Merhaba,

Bu fazla mesai hesaplamasında yanlış yaptığım bişey mi var. Bize senelerdir öğretilen şöyle bir hesaplama vardı.
diyelimki o ay işçi
200.-TL brüt ücret almış olsun. 6 saat mesaisi var. 20 gün çalışmış. İşyerinin tehlike dereceside 1,5 ( katsayı 1,5)
mesaiyi hesaplarken önce günlük ücreti buluyoduk, sonra bulduğumuz rakamı 7,5 a bölüyoduk ( saat ücreti için) daha sonrada mesai yaptığı saat ile kat sayıyı çarpıyoduk. Yaptığı mesai ücretine ulaşıyoduk..

Bu hesaplamayı hala daha kullanan var mı?

(M.İ.N.E) ' Alıntı:
Merhaba,

Bu fazla mesai hesaplamasında yanlış yaptığım bişey mi var. Bize senelerdir öğretilen şöyle bir hesaplama vardı.
diyelimki o ay işçi
200.-TL brüt ücret almış olsun. 6 saat mesaisi var. 20 gün çalışmış. İşyerinin tehlike dereceside 1,5 ( katsayı 1,5)
mesaiyi hesaplarken önce günlük ücreti buluyoduk, sonra bulduğumuz rakamı 7,5 a bölüyoduk ( saat ücreti için) daha sonrada mesai yaptığı saat ile kat sayıyı çarpıyoduk. Yaptığı mesai ücretine ulaşıyoduk..

Bu hesaplamayı hala daha kullanan var mı?

Neden tehlike derecesini bir kriter olarak alıyorsunuz ben de bunu anlayamadım?

iş kanununda fazla çalışma ücretlerine ilişkin

41. maddesinde

Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir. diyor.

genel tatillerde çalışmaya ilişkin 47.madde

tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. diyor.
oldukça açık değil mi?