Fazla mesailerin dönemsel ödenmesi hk.

merhabalar,

dışardan süreç iyileştirme amacı ile destek veren danışmanlık firması,
fazla mesailerin her ay ödenmesine gerek olmadığını 2 ay karşılaştırılarak fazla çalışma ve eksik çalışmalar mahsup edilerek ödenmesi gereken fazla çalışmaların hesaplanabileceğini söylüyorlar,açıkçası böyle bir uygulama hiç duymadım ve bu ay bordroları bu yüzden bekletiyorum,bayram mesailerini soruyor herkes niye yatmadı diye,cevap bile veremiyorum ,sizce bu yasal bir uygulamamıdır.
yani kasım ve aralık ayları çalışma saatlerini karşılaştırılarak ,bir ay fazla mesai bir ay az mesai varsa mahsup edilebilir mi,bayram mesaiside dahil edilebilir mi bu sisteme fazlasıyla kafam karışmış durumda.
Bu uygulama hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: Fazla mesailerin dönemsel ödenmesi hk.

İş Yasamızın temel ilkelerinden işciyi koruma ilkesi(tabiki sınırsız değil)çerçevesinnde aylık ücreti dışında geliri olamayan işcinin ücret ve ücrete ilişkin haklarının zamanında ödenmesi esastır. Bu nedenle fazla çalışma ücretleride zamanında ödenmelidir.
Bu durum işverenin isteğine göre değil yasa daki koşullara göre düzenlenmelidir.
İşyerinizde haftalık çalışma süresi 45 saat ise çeşitli nedenlerle(4857/m.63)bazı haftalarda 45 saatin altında çalışma var ise tabi ki sonraki haftalarda telafi çalışması yaptırılabilir.Galiba işcilerinizin işverenin yaptığı bu uygulamadan haberi yok.
Anlamadığım bayram(ve genel)tatil çalışmalarını ödemeyip neden bekletiyor olduğunuz.Bu çalışmalar fazla çalışma değildir, yerine izinde verilemez mutlak ücret ödenmelidir.(M.47)