fonradar

Ferdi Firmadan Adi Ortaklığa Dönüşüm

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar
Aynı konu içinde ssk konusunu ilgili bölümde sormuştum.
Cahilliğimi mazur görün,tür değişimini daha önce yapmadım.
Mevzuatla ilgili sorularımı burada sormak istiyorum.
Şu anda firma işletme defteri.Ancak 2017 yılında hadlerden bilançoya geçiş yapacak. Sorularımı şöyle maddeleştirmek istiyorum.
1- Adi ortaklığa dönüşüm yapılırsa aynı defterin devamı addedilir mi? Yani adi ortaklıkta bilançoya geçmiş mi olur?
2- Adi ortaklığa dönüşüm yapılırsa yorum ve özelgelerde ferdi firma ortadan kalkar deniyor.O zaman adi ortaklık yeni bir firma gibi addedilerek tekrar işletme defterinden devam edebilir mi?
3- Kdv ve vergilendirme prosedürlerinden kurtulmak için adi ortaklığa dönüşüm düşünülüyor ama örnek bir özelgede "ferdi bir firmanın hesap dönemi sonunda aktifleri adi ortaklığa fatura etmek suretiyle kdv ve (varsa) ticari kazanç üzerinden vergilendirilir" deniyor.yani her halükarda bu dönüşüm sonucunda yine bir vergi maliyetine katlanılacak mıdır? Bunun başka yolu yok mudur?
4- Ferdi firma şu anda esnaf odasına kayıtlı. (sektör bazında ticaret odası kaydı olmuyor) Ancak adi ortaklığa dönüşümde esnaf odasına tekrar kayıt yapılabilecek midir?Firma tüzel kişilik kazanmış sayılarak esnaf odası,ben kaydedemiyorum,ticaret siciline kayıt yaptıracaksınız diyebilir mi?

Yardımcı olursanız ve bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.

Adi ort. dönüşümde özel bir düzenleme olmadığından şahsi kapanış adi ort. açılış şeklinde düşünebilirsiniz. Adi ort. ortaklar şahıs olarak odaya kayıt ettirebilir.

Selamlar
Aynı konu içinde ssk konusunu ilgili bölümde sormuştum.
Cahilliğimi mazur görün,tür değişimini daha önce yapmadım.
Mevzuatla ilgili sorularımı burada sormak istiyorum.
Şu anda firma işletme defteri.Ancak 2017 yılında hadlerden bilançoya geçiş yapacak. Sorularımı şöyle maddeleştirmek istiyorum.
1- Adi ortaklığa dönüşüm yapılırsa aynı defterin devamı addedilir mi? Yani adi ortaklıkta bilançoya geçmiş mi olur?
2- Adi ortaklığa dönüşüm yapılırsa yorum ve özelgelerde ferdi firma ortadan kalkar deniyor.O zaman adi ortaklık yeni bir firma gibi addedilerek tekrar işletme defterinden devam edebilir mi?
3- Kdv ve vergilendirme prosedürlerinden kurtulmak için adi ortaklığa dönüşüm düşünülüyor ama örnek bir özelgede "ferdi bir firmanın hesap dönemi sonunda aktifleri adi ortaklığa fatura etmek suretiyle kdv ve (varsa) ticari kazanç üzerinden vergilendirilir" deniyor.yani her halükarda bu dönüşüm sonucunda yine bir vergi maliyetine katlanılacak mıdır? Bunun başka yolu yok mudur?
4- Ferdi firma şu anda esnaf odasına kayıtlı. (sektör bazında ticaret odası kaydı olmuyor) Ancak adi ortaklığa dönüşümde esnaf odasına tekrar kayıt yapılabilecek midir?Firma tüzel kişilik kazanmış sayılarak esnaf odası,ben kaydedemiyorum,ticaret siciline kayıt yaptıracaksınız diyebilir mi?

Yardımcı olursanız ve bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.

Merhaba ;

Ben bu tür işlemlerde işin hacmine, stok, demirbaş.. vs durumuna bakıyorum. Şahıs firması sona erip yeni yılda adi ortaklık olarak işletme defteri ile başlayacaksınız ama fatura keseceksiniz.

Adi ortaklık olarak zaten indirim konusu yapacağınız KDV yi ödetmek işin hacmine göre düşünülebilir. Ama rakamlar büyükse yeni yılda bilanço usulüne göre devam edip ilerleyen bir kaç ay içerisinde GVK 81.maddeye göre şirketleşme yolunu da tercih edebilirsiniz.

Stok,demirbaş ,nakil vasıtası .. vs var ise SMMM raporuna istinaden dönüşüm yapışabilir. Eğer araç/ araçlar var ise öneririm.

Tekrar selamlar
Sabah vergi dairesiyle görüştüm.Kabaca faal olan şahsı kapatmıyoruz sadece üzerinden kdv ve muhtasar beyan yükümlülüğünü alıyoruz,oluşacak adi ortaklığa aktarıyoruz,yeni giren ortağın da belgelerini alıp ona da geçici ve gelir açıyoruz dediler.Bu durumda faal olan şahıs firması kapanmıyorsa eldeki stok,demirbaş vs.'nin oluşacak adi ortaklığa fatura edilmesine yine gerek var mı?
Gerçi benzer özelgelerde şahıs firmasının sona ereceği ve eldeki mevcudun adi ortaklığa fatura edileceği belirtilmektedir.Bu konuda yine tereddütte kaldım.bir diğer tereddütüm de şu..Bu firma şu anki haliyle bilançoya geçti,adi ortaklığa dönüşünde yine bilanço olarak devam mı eder,yoksa işletmeye düşer mi?