fonradar

Fesih bildirge süresi kullanımı hakkında

Ynt: Fesih bildirge süresi kullanımı hakkında

İbrahim Bey ,

Benim yazıdan anladığım kadarıyla işverenimiz 02,03,2011 Bölgeye liste ile bildirimde bulundu bizede fesih bildirimini 02.04.2011 de bulunacak bizim iş aktimizin feshi 02.05.2011 de sona erecektir.Bu süre çalışma süresi sayılacağından (Bir yıllık sürenin tesbitinde bildirimli fesihte bildirim süresinin sonu dikkate alınır- Kıdem Tazminatının hesablanmasında belirtilmektedir)
Böylelikle işveren ihbarı 2 nisanda ödeyerek işden ayırması halindede benim 1 yıl kıdem ve yıllık izinimi ödemek zorundadır değilmi.(İşe girişim 21 04 2010 ).

Saygılarımla

kalenderoğuz ' Alıntı:
Şirketimiz personeli 3 mart 2011 saat 17 civarında beni çağırdı ilgili yatkili dediki 2 Mart 2011 de SGK ya liste verildi o listede senin de ismin var bu fesih bildirimi imzalarmısın dedi.

siz personelin verdiği fesih bildirimini imzaladınız mı? imzaladıysanız fesih bildiriminde feshin tarihi yazıyormuydu?

kalenderoğuz ' Alıntı:
İbrahim Bey ,

Benim yazıdan anladığım kadarıyla işverenimiz 02,03,2011 Bölgeye liste ile bildirimde bulundu bizede fesih bildirimini 02.04.2011 de bulunacak bizim iş aktimizin feshi 02.05.2011 de sona erecektir.Bu süre çalışma süresi sayılacağından (Bir yıllık sürenin tesbitinde bildirimli fesihte bildirim süresinin sonu dikkate alınır- Kıdem Tazminatının hesablanmasında belirtilmektedir)
Böylelikle işveren ihbarı 2 nisanda ödeyerek işden ayırması halindede benim 1 yıl kıdem ve yıllık izinimi ödemek zorundadır değilmi.(İşe girişim 21 04 2010 ).

Saygılarımla
Bu konuda daha önce de yazdım hem de çok yakın zamanda.
İş akdi eğer ihbar tazminatı ödebnerek derhal fesih edilmiş ise artık sona ermiştir. 2,4/2011 tarihinde ihbar tazminatı ödenerek yapılan fesih 2/5 tariine kadar iş akdini uzatmaz.
Eğer ihbar öneli süresince önceden bildirim yapılsa ve ihbar süresi sonunda iş akdiniz fesih edilecek denseydi. O zaman kıdem hakkı doğardı. Malesef.

Evet 3 Mart 2011 de imzaladım 4 nisan diyordu ama, fakat işveren bizim bölgeye toplu işden çıkarma için bildirimlerimiz 2 Martta yapıtığını, için hem araştırmalarımda hemde sorduğum sizler gibi konuyu iyi bilenler bana söyledikleri bu yazı geçerli değil, hatta kötü niyete girer dediler.
Çünkü Toplu İş Çıkarma madde 29 göre işveren bölge md bildirmesinden 30 gün sonra fesih bildirimi yapması gerekmektedir. Şirketin bana fesih bildirimini 2 Mart 2011 30 gün ilave ederek Nisan ayı başında yapması gerekmekte olduğunu öğrendim.
Bana apar topar imzalatmalarının nednini araştırmalarımdan sonra öğrendim benim 1 yılım 21 nisanda dolduğu için. Bana kıdem ve Yıllık iznimi ödememek için (Bu kötü niyete girmezmi 14 gün kala kıdem tazminatını kaybettirmek ...). İmzalamış olduğum fesih yazısınıda bugünde yazılı istedim imza lanmadı diyip bana vermiyorlar tahmin ederim bu sebepden dolayı.

Nizam Bey
bana Cuma günü gönderdiğniz linkteki II - KIDEM TAZMİNATI satırnın 2 paragrafında şöyle yazıyor -- Bir yıllık sürnin tespitinde bildirimli fesihte bildirim süresi sonu ...... diye yazıyor.

02,03,2011 de şirket Bölge Md bildirmde bulundu.Daha bize imzalı tebliğ etmediler ve herhangi bir ödemede yapmadılar ŞUBAT Maaşımın tamamını içerdeki almış olduğum avansıma saydılar.Yani ödemem yapmamak için ne varsa ellerinde yapmayı düşünüyorlar diye bir his var içimde.

Ama bende 2-3 ay iş bulamıyacağım riskini ve ödemelerimi düşünmek zorundayım.Ben eger kanunu yanlış anlamıyorsam bana 2 Nisanda Fesih süresin 02 Mayıs oalrak tebliğ etmeleri, belkide o tarihte ihbar ve kanuni haklarımın ödenerek iş aktinin feshini düşünmekteler.Bu tarihte ne ile karşılaşabilirim öneriniz nedir.

Saygılar

kalenderoğuz ' Alıntı:
Evet 3 Mart 2011 de imzaladım 4 nisan diyordu ama, fakat işveren bizim bölgeye toplu işden çıkarma için bildirimlerimiz 2 Martta yapıtığını, için hem araştırmalarımda hemde sorduğum sizler gibi konuyu iyi bilenler bana söyledikleri bu yazı geçerli değil, hatta kötü niyete girer dediler.
Çünkü Toplu İş Çıkarma madde 29 göre işveren bölge md bildirmesinden 30 gün sonra fesih bildirimi yapması gerekmektedir. Şirketin bana fesih bildirimini 2 Mart 2011 30 gün ilave ederek Nisan ayı başında yapması gerekmekte olduğunu öğrendim.
Bana apar topar imzalatmalarının nednini araştırmalarımdan sonra öğrendim benim 1 yılım 21 nisanda dolduğu için. Bana kıdem ve Yıllık iznimi ödememek için (Bu kötü niyete girmezmi 14 gün kala kıdem tazminatını kaybettirmek ...). İmzalamış olduğum fesih yazısınıda bugünde yazılı istedim imza lanmadı diyip bana vermiyorlar tahmin ederim bu sebepden dolayı.

Kalender bey

Belirttiğiniz şartlara göre ve önceki mesajlarımda da anlatmaya çalıştığım üzere size 03.03.2011 de fesih bildirimi imzalatılmıştır. Size imzalatılan fesih bildiriminin hüküm ifade etmesi için işverenin bakanlığa başvurduğu tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekiyor ve bu süre işvereninizin hesabına göre 01.04.2011 de doluyor.

Bu şartlarda eldeki verilere ve sizin durumunuzu gözden geçirdiğimizde, iş akdinin feshinden 4 hafta önce fesih bildirimi yapıldığı için ihbar tazminatı alamazsınız. İş akdinin fesh edildiği tarih itibariyle 1 yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı da alamazsınız. Yıllık izin hakkınız oluşmadığı için izin ücreti de alamazsınız.

Belirttiğiniz kötü niyet durumuyla ilgili olarak işvereni dava edebilirsiniz.

Allah kolaylıklar versin

İbrahim Bey ,

Bana 3,3,2011 imzalatılan fesih bildirminin gecerli olması için 3,2,2011 de bölgeye bildirim yapılmamsı gerekmiyormu.

Bu bildirim 2,3,2011 de yapılmış işe bana 3,03,2011 imzalattırılan fesih yazısı Madde 29 Toplu İşçi Çıkarma prosüdürüne aykırı değilmiidir.

Aykırı ve değilse İşveren firmayı iş mahkemesine verdiğimde durum ne olur ?

Saygılarımla

kalenderoğuz ' Alıntı:
İbrahim Bey ,

Bana 3,3,2011 imzalatılan fesih bildirminin gecerli olması için 3,2,2011 de bölgeye bildirim yapılmamsı gerekmiyormu.

Bu bildirim 2,3,2011 de yapılmış işe bana 3,03,2011 imzalattırılan fesih yazısı Madde 29 Toplu İşçi Çıkarma prosüdürüne aykırı değilmiidir.

Aykırı ve değilse İşveren firmayı iş mahkemesine verdiğimde durum ne olur ?

Saygılarımla

şurada yanılıyorsunuz, bakanlığa bildirim yapıldıktan 30 gün sonra fesih bildirimi yapılır diye bişey yok. İşveren size fesih bildirimini bu 30 gün içinde yapabilir. İşveren de böyle yapmış 03.03.2011 tarihinde. normal şartlarda sizin fesih tarihiniz 03.03.2011 tarihinden itibaren 4 haftadır. Yani 30.03.2011 tarihidir. Fakat 30 günlük süre 01.04.2011 tarihinde dolacağı için iş akdi feshi 01.04.2011 tarihi olacaktır.

Kısacası 30 günlük süre ek bir süre değildir. Yani işverenin size fesih bildirimi yapması için 30 gün beklemesi ve 03.04.2011 tarihini beklemesi gerekmiyor. İhbar süresinin sonu bu 30 günlük süre içinde kalırsa 30. gün sonunda fesih gerçekleşir.

Ayrıca işvernin bu 30 günlük süreye uymamasının yaptırımı "idari para cezası" dır : yani sizin iş akdinize bir etkisi olmaz..
Kötü niyet için dava açma hakkınız elbette vardır. Ancak burda yazlnız size özgü bir uygulama değil sanırım. İspatı biraz zor olur.

İş kanununda 2 madde var;

1 tanesi 29 saylı toplu işden çıkarma burda diyorki Toplu işçi çıkarması için işverenin fesih bildirimleri, iş veverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden 30 gün sonra hüküm doğurur.

Bu doğrumudur.Bizim işveren bu bildirgeyi 2.03.2011 de yapmıştır.

2 cisi ise Madde 17 süreli fesih Burda diyorki belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.
İş söleşmeleri;
a) ....
b) İşi altı aydan 1.5 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra, feshedilmiş sayılır.

Kıdem Tazminatı
Bir yıllık sürenin tesbitinde bildirimli fesihte bildirim süresi sonu ...... dikkate alınır.

Ben böyle yorumluyorum ve bunuda sonuna kadarda savunacağım çünkü maddelerden bu yorum çıkıyor.

Siz aksini bana maddelerle izah edebilirmisiniz.

Saygılarımla

Ben ayrıca ben fesih süresindeki günlük 2 saat izin hakkımı kullanmak istedim dilekçe yazdım toplu kullanmak için dedilerki o tebligatlar geçersiz şu an izin kullandırmıyoruz.Bu izin hakkım ne olacak ???

Devletimiz çalışanını böylemi koruyor anlayamıyorum? :(

kalenderoğuz ' Alıntı:
İbrahim Bey ,

Sn.kalenderoğuz;
Fesih bildiriminin geçerli olması için size bildirilmiş, bildirildiğinin de ıspatlanabilir olması yeterlidir.
Yani size feshin bildirildiği, bildirimi imzaladığınız tarih olan 3.3.2011 tarihi itibariyle ihbar süreniz başlamıştır.
İhbar süreniz dolduğunda, bakanlığa bildirimin üzerinden geçmesi gereken 30günlük süre dolmamış olduğu için fesih gerçekleşemez.Ancak İhbar süreniz dolduktan sonra bakanlığa bildirimden sonra geçmesi gereken 30günlük süre de dolduğunda feshiniz gerçekleşir.
İşverenin zorunluluğu bildirimde bulunmaktır.Bildirimde bulunurken önce bakanlığa, bakanlığın şart koştuğu 30günlük sürenin dolmasından sonra size bildirimde bulunması gibi bir şart yoktur.
Size ihbar süreniz kadar önceden bildirimde bulunuldumu? - Evet.
Bakanlığa bildirimden sonra geçmesi gereken süre de tamamlandı mı? Evet, o zaman o sürenin dolduğu tarihte sözleşmeniz feshedilir.

İhbar öneliniz kullandırılmış ihbar tazminatına hak kazanamazsınız,, 1 yılın altında kalan çalışmanız nedeniyle kıdem tazminatına da hak kazanamazsınız.

Kötü niyet davası açma hakkınız elbette var.

Kullandırılmayan iş arama izninize ait sürenin fazla çalışma olarak hesaplanması gerekir.Bu süreye ilişkin ücreti talep edebilirsiniz.

kalenderoğuz ' Alıntı:
02,03,2011 de şirket Bölge Md bildirmde bulundu.Daha bize imzalı tebliğ etmediler ve herhangi bir ödemede yapmadılar ŞUBAT Maaşımın tamamını içerdeki almış olduğum avansıma saydılar.Yani ödemem yapmamak için ne varsa ellerinde yapmayı düşünüyorlar diye bir his var içimde.
Daha önceden alınmış avansların ilişik kesmeden önce , hakedişinizden kesilmesi normaldir.

İbrahim Bey ,

İşverenin zorunluluğu bildirimde bulunmaktır.Bildirimde bulunurken önce bakanlığa, bakanlığın şart koştuğu 30günlük sürenin dolmasından sonra size bildirimde bulunması gibi bir şart yoktur.

Siz şart yoktur diyorsunuz ama iş kanununda aşğıdaki örnek veriliyor neden ???

Örneğin, 50 işçinin çalıştığı bir işyerinde, 1 Nisan 2005 tarihinde 20 işçinin işine son verilecekse, bu işçilerin sözleşmelerinin feshedileceğinin, en geç 1 Mart 2005 tarihinde bölge çalışma müdürlüğüne bildirilmesi gerekir. Fakat işveren bundan daha önceki bir tarih olan 1 Şubat 2005?de bölge müdürlüğüne durumu bildirirse, fesih bildirimleri, bölge müdürlüğüne bildirilen tarih olan 1 Şubat 2005?ten itibaren otuz gün sonra yani 3 Mart 2005 tarihinde hüküm doğuracaktır.....................

29 saylı toplu işden çıkarma burda diyorki Toplu işçi çıkarması için işverenin fesih bildirimleri, iş veverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden 30 gün sonra hüküm doğurur.

İş sözleşmeleri fesih bildirimi ;
a) ....
b) İşi altı aydan 1.5 yıla kadarKıdem Tazminatı
Bir yıllık sürenin tesbitinde bildirimli fesihte bildirim süresi sonu ...... dikkate alınır.

sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra, feshedilmiş sayılır.

Kıdem Tazminatı

Bunlar hep iş kanunuda yazıyor.İlginize teşekkür ederim hakkımı artık kanunen arayacağım.Böyle saçma olmamalı eger ben 1 yıl emek verip gece gündüz çalışıyorsan, çalışırken emeğim ve eforumla şirketime milyon eur kazandırıyorsam, işveren ve devlet beni mağdur etmemesi lazım heleki 1 yıllık kıdemime 15 gün kala.Böyle adaletsizlik olmaz olamalı.

Saygılar

Siz ancak benim ve arkadaşlarımın daha önce söylediği gibi sadece " kötü niyet tazminatı" davası açabilirsiniz.
Ancak bundan önce isterseniz Bölge Çalışmaya şikayet edebilirisiniz.

Kötü niyet tazminatı davası ise öyle kolay ispatlanabilecek bir dava değil malesef. Yıllar sürer. Sonuçta kaybedebilrisniz. Yaptığınız avukat masrafı, mahkeme harcı da sizden çıkmış olur.
Çünkü anladığım kadarı ile işveren büyük ölçüde usule uymuş.

Kalender Bey

Daha önceki açıklamalarıma ekleyecek birşeyim yok. Hüküm doğurur ifadesini yanlış yorumluyorsunuz. Konunun tartışılacak bir tarafı yok zaten.

Dava açmayı düşünüyorsanız bir avukatla irtibata geçeceksiniz zaten, bence şimdiden görüşün.

İyi günler.