Finansal Kiralama Hk.

merhabalar
bir satıcı firmadan finansal kiralama ile 2. el vinç satın alıcaz.
leasing şirketi alıp ödemesini peşin yapıp banada her ay kira faturası kesiyormuş üzerine de 18%kdv ekliyormuş ödemeler bitince sembolik tutarla bir devir ft kesiyolarmış buraya kadar sıkıntı yok
fakat leasing şirketinden ödeme tablosu istediğimde(buarada kdv dahil 172.000 rakam)
46000 peşin gerisi 18 ay *6450 toplam peşinat dahil 162.100 tl yani ilk satıcıya ödenecek tutardan bize yansıtılacak ödeme tutarı nasıl az olur anlamadım tabi 6450 nin üzerinede her ay kdv %18 eklicekmiş
yani benim zararım burada 172000 e ben alıcakken kdv dahil 191300 e almış oluyorum şirketi araya koyduğum için zarar19300 müdür
tabi devir noter yönetim masrafları nekadar çıkar onuda bilmiyom

kendimi ilkokul öğrencisi gibi hissettim lütfen yardım:):):)

Ynt: Finansal kiralama hk.

Selamlar
ilk satıcıdan siz alsanız malı ya peşin ya da vadeli,senetli,çekli her neyse,bu şekilde alacaksınız.Lesaing firması size,ben bu malı size 18 ay taksitle satacağım (kiralayacağım) diyor.Ona göre kiralama faizini de üzerine ekliyor.Rakam 172'den 193' çıkabilir. Bu faizi (finansman gideri) ödemek istemiyorsanız ilk satıcıdan alın..
Saygılar

merhabalar,

ilk defa leasing ile makine satın aldık, muhasebe işlemlerini araştırıyorum ve çok az şey anladım.

örnek ile işlemleri açıklayabilecek olan var mı? :) şimdiden teşekkür ederim.