Finansal Kiralama Şirketine Kesilen Fatura KDV İadesi

beyanname verme süreleri yine değişecekmiş.kdv muhtasar ayın 25 i ödemeler son günü,geçici vergi dör

• a)-oh ne güzel

Kullanılan: 0 0.0%
  • b)- nerden çıktı bu ne güzel alışmıştık

• c)-başka sıkıntısı olan

• Kullanılan toplam oy
    0
cümleten merhaba,
finansal kiralama şirketlerine kesilen %1 kvd tutarlı faturalarla ilgili yüklenilen kdv lerin iadesi ile ilgili nakden veya mahsuben iade konusunda bilgilerinizi ve belgelerinizi rica eiyorum.

bu arada,
beyanname verme süreleri yine değişecekmiş.kdv muhtasar ayın 25 i ödemeler son günü,geçici vergi dört ayda bir ayın 15 i son dönem yok ödemeler de ayın 20 si olacakmış. bu konudaki fikirlerimizi de paylaşalım.
bence bu işin suyu çıktı artık ama bu sefer doğru yolu buldular sanırım.
inşallah bir daha değişmez.

çalışmalarınızda başarılar ve ilginize teşekkür ederim

Finansal Kiralama (Leasing) Şirketlerine kesilen KDV den dolayı iade alacağı hak etmiyorsunuz.KDV kanununda böle bir istisna yok.Eğer varsada bu konuda Sevgili Admin'in değerli yorumlarını acil olarak bekliyorum.

KDV kanunun 28 maddesinin I Sayılı Listesinin 9 numaralı bendi derki "9- 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanununa göre, sadece finansal kiralamaya konu olan malların (bu listenin 8 inci sırasında sayılan taşıtlar dahil) finansal kiralama şirketlerine veya finansal kiralama şirketlerince teslimi veya kiralanması işlemleri (Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli IV sayılı listede yer alan mallar ile aynı Kanunun eki II sayılı listenin 87.03, 8703.10.11.00.00, 8703.10.18.00.00, 87.11, 89.03, 8901.10.10.00.11, 8901.10.90.00.11 pozisyonlarında yer alan taşıtların bu kapsamda teslim ve kiralanması işlemleri için bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı (%18), yukarıda sayılanlar dışındaki kara nakil vasıtalarının bu kapsamda teslim ve kiralanması işlemleri için aynı maddenin (c) bendinde öngörülen vergi oranı (%8) uygulanır.)"

Yani burdan anlayacağımız indirimli orana tabi işlem sayıldığı için iade alabiliriz.

Ynt: Finansal Kiralama Şirketine Kesilen Fatura KDV İadesi

Doğru iade alınıyor. Pratik olarak biliyorum.