Finansal Muhasebe,Kaynak ve sınavı geçmek hakkında yardım

şulem01

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar diğer derslerim fena değil geçemediklerim olursada veririm ama nedense Finansal Muhasebeden korkuyorum ve hemen çalışmaya başlama kararı aldım temmuza girip bu sefer o kağıtdaki her şeyi yapmak istiyorum.

Önereceğiniz Kaynaklar ?
Nelere dikkat etmeliyim Bilaçoda vb...

Geli tablosu kapanış kayıtlardında partik ve zaman kazandırıcı düşüncelerinizi benimle paylaşır mısınız ?

Lütfen çok yardıma ihtiyacım var :(

Ynt: Finansal Muhasebe,Kaynak ve sınavı geçmek hakkında yardım

merhaba, öncelikle size finansal muhasebe ile ilgili olarak söyleyebileceğim en iyi kaynak tesmer'in yayınlamış olduğu, 1997-2007 yıllları arası çıkmış sınav soruları ile ilgili olarak yayınlanan kitaptır. eğer bu kitaptaki tüm soru ve cevapları günde bir defa göz atıp tekrarlarsanız rahatlıkla bu sınavı geçersiniz. 2008 ve sonrası sınav dönemleri ise zaten tesmer de yayınlanmaktadır. yine de bu önerilerden ümitli değilseniz o zaman prof.dr.nalan akdoğan'a ait bir muhasebe kitabı satın alın.

çıkmış sınav soruları ve yevmiye kayıtlarına bakıyorum ama nedense bu dönem zorlandım ben ve korktum acaba nasıl çalışıp geçer not alırım onu düşünüyorum birde dikkatimi çeken olay.

sınav kağıdını kullanamadım sınıftaki çoğu kişi her şeyi düzenli yapıp çıkı verdi.

sınav başlayınca ilk ne yapmalıyım ve seyirim ne olmalı düzen olarak onlarıda öğrenmek istiyorum ?

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum,finansal muhasebeyi sınavda yetiştirmeye imkan yok,acaba yevmiye kayıtlarındaki açıklamaları yazmasak,kod isimlerininde çok kısaltarak yazsak,puanımız kırılırmı?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Merhaba,
Öncelikle süre içerisinde sınavı tamamlamak zor ama imkansız değil. Sınavı çalışmakla beraber, hızı arttırıcı çalışmalar da yapmak gerekli. Dönem dönem sınavı değerlendirenler açısından değişiklikler gösterse de hesap kodları, hesap isimleri, madde açıklamaları, madde tarihleri, madde numaraları önemli olabiliyor. Fakat en çok dikkat ettikleri hesap kod ve isimlerinin tam olması. Bu hesap kod ve isimleri ezberlemek oldukça hız kazandırır, (Soru kitapçığının arkasına bakarak yazmak çok vakit kaybettiriyor.). Bir de yevmiyeleri yazarken tereddüt etmemek lazım. Kafadan yapılacak hesaplamalar için hesap makinesi ile vakit kaybetmemek de işe yarar.
Sonuç olarak geçmiş soruları çözerken bilgi almak önemli ancak süre tutarak da pratiğinizi hızlandırmanız faydalı olacaktır.
İyi çalışmalar.

Bilmiyorum nasıl çalışacağımı hangi kaynaktan çalışacağımı :(

Öncelikle bütün eski soru ve cevapları Tesmer sitesinden indirin. Onları çözerken takıldığınız konuları da herhangi bir kitaptan, (ki sitede oldukça kaynak öneren var) tekrar çalışın. Yine çözemediğiniz bir konu kalırsa, forumda tartışmaya açın. Kalan zamanda da tekdüzen hesap planının geneline, işleyişine ve sınavda bu zamana kadar çıkmamış konulara bakmaya çalışın. Umutsuzluğa kapılmayın, çoğu şeyi aslında bildiğinizi göreceksiniz. :)

Finansal sınavını yetiştiremeyeceğini düşünenlerin çok panik yarattığı kanaatindeyim.
O süre, sınav için yeter de artar bile. Sakin olun. Kasmaya gerek yok.
Finansal için, yeterli muhasebe bilginiz var ise çıkmış sorulara çalışmanız yeterli olacaktır.
Durum basit, izlenecek yol belli.

* Öncelikle açılış bilançosundaki kayıtları tek tek büyük defter hesaplarına geçirin.
* Sonrasında her yevmiye maddesini yapar yapmaz aynı şekilde büyük defter kayıtlarını da yapın.
* Bu şekilde yaptığınızda hiçbir karışıklık olmaz. Düzenli bir şekilde kayıtlarınızı yapmış olursunuz.
* Bilanço- GT kafaya takmayın. Gerekirse yapmazsınız. Sanıyorum biri 5 diğeri 10 puan değerinde.
Yani yevmiye kayıtlarının tamamını değil bir kısmını bile yapsanız, bu dersi rahatlıkla geçersiniz.

Kasmayın, rahat olun.

kaynak öneren yok mu :(

şulem01 ' Alıntı:
kaynak öneren yok mu :(

Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı 'Genel Muhasebe Problemleri' kitabını sınav için tavsiye edebilirim. Fazlasıyla işinize yarayacaktır. Ayrıca geçmiş yıl sınav soruları çözmelisiniz..

Finansal muhasebe sınavında cevapları yazabilmeniz için yevmiye defteri gibi bir defter veriliyor, defterin içinde defteri kebir cetvelleri hazır veriliyor, defterin arkasında da hesap kodları yer alıyor, size tavsiyem bir yevmiye defterini inceleyip sınava öyle gidin, hesap kodlarının ve tutarların yazılacağı yerleri öğrenin. Birde bol bol pratik yapın Ben Çankayanın kitabındaki bütün alıştırma sorularını çözdüm birde tesmerin kitabındaki geçmiş yıl sorularını çözerek geçtim, önemli olan bol soru, bol pratik çalışırsanız zaman sıkıntınız kalmaz.

bu ders çok zorluyor beni 50-60 almanın basit bir yolu yok mu yaaaa