Fişlerin bir kısmının şahsi olması durumunda...

sercan

Katkı Sunan Üye
MErhaba arkdaşlar.Diyelimki personele 10 tl yemek limiti veriyoruz.Personelimizde 15 tl yemek yiyip şirkete getiriyor ve 10 tl talep ediyor aradaki 5 tl yi şahsi olarak harcadığını firmadan talep etmediğini söylüyor.Şimdi bu fişi 15 tl kayıt etsek kasa tutmayacak, 10 tl girsek iç yuzde ile bi sıkıntı olurmu yada sizler nasıl bir yol izliyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Fişlerin bir kısmının şahsi olması durumunda...

Öncelikle personelin vereceğiniz para kadar fiş alması konusunda uyarılması gerekir. Bunu yapamıyorsanız aradaki fark için personele fatura kesilmesi gerekir. Fişleri eksik kaydetmek mantıklı değil.

BEnde sizin gibi düşünüyorum sn bulent.Ancak bu konuda çok arkadaşla tartıştık yazılı bi mevzuata dayandırmak istiyorum ve bulamıyorum.Bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinicem.

Bunun mevzuatı olmaz. Belge ne ise o kadar ödeme yapılır. Aksi halde tahakkuk yapılıp ödeme ayrıca c/h ile yapılır . Hep alacaklı kalır.

Ustad dediğinize aynen katılıyorum.Ancak illaki biyerde bununle alakalı bişeyler yazıyodur diye düşünüyorum.MEsela kdv kanununda belge üzerinde ne gösterilmişse o indirilir yazıyor kdv açısından bunu dikkate alabiliriz.KVK açısındanda bişey varmı acaba atladığımız

Söylediğim gibi tahakkuk yapılırsa ödem hep eksik kalır . alacak bakiye devam eder.
TTK uygun değil.
Sizden bu parayı talep edebilirler.