Fiyat Farkı KDV'si

Herkese selamlar,

Kesilen fiyat farkı faturası için hesaplanan KDV hasılatamı eklenir yoksa Mal iadesi ve Gerçekleşmeyen işlemler olarakmı yazılır beyannameye

Cevaplar için teşekkürler

Ynt: Fiyat Farkı KDV'si

Sorudahata yapmışım .
Fiyat farkı için hesaplanan KDV hasılata eklenerek hesaplanan KDV Mı yoksa İlave edilecek KDV olarakmı beyannamede gösteririlir şeklinde olacak

Öncelikle cevap için teşekkürler.

Bende yıllardır fiyat farklarına ait KDV'yi normal hasılat KDV'si içine atarak işlem yapıyordum. Yeni işe başladığım firma ise fiyat farkı faturasını satılan yada alınan malın iadesindeki gibi işlem yapıyor. Bu kdv'nin normal olarak işlenmesi ile ilgili düzenleme bir tebliğ vs aradım ama bulamadım . Yardımcı olabilirmisiniz.

Aldığımız bir mala fiyat farkı faturası kesersek bunun kdv sini ben ilave edilecek olarak giriyorum ve iskonto gibi düşünüp matraha ilave etmiyorum.

stajerilker ' Alıntı:
Aldığımız bir mala fiyat farkı faturası kesersek bunun kdv sini ben ilave edilecek olarak giriyorum ve iskonto gibi düşünüp matraha ilave etmiyorum.

Yanlış yapıyorsunuz.

Fiyat Farkı faturasını siz kesiyorsanız 600 veya gerektiğinde 602 no.lu hesaba atacaksınız.

KDV de ilave edilecek olmayacak, hesaplanan KDV olacak.

mgullu ' Alıntı:
Yeni işe başladığım firma ise fiyat farkı faturasını satılan yada alınan malın iadesindeki gibi işlem yapıyor.

Bazı faturalar yanlış kesildiğinden bu şekilde yanıltıcı olabilirler. İade yazmaz Fiyat Farkı yazar veya tam tersi yazar ama bunlar yine de birilerinin bilgisi dahilindedir. O sebepten iade faturası gibi işlem yapmanızı isteyebilirler ancak siz yine de doğrusunu bilin.

Müşteri bize fiyat farkı keserse KDV si indirim sütununda mal iadeleri ile ilgili satıra yazılır
---------------/---------------
611
01.fiyat farkı
191.
120
--------------/-----------------

fiyat farkı faturasını biz karşı tarafa yani mal aldığımız satıcıya kesersek, buradaki KDV de ilave edilecek KDV ye yazılır

320
153
01.fiyat farkı
391
--------------/----------------

İrem35 ' Alıntı:
Müşteri bize fiyat farkı keserse KDV si indirim sütununda mal iadeleri ile ilgili satıra yazılır
611
01.fiyat farkı
191.
120
--------------/-----------------

fiyat farkı faturasını biz karşı tarafa yani mal aldığımız satıcıya kesersek, buradaki KDV de ilave edilecek KDV ye yazılır

320
153
01.fiyat farkı
391
--------------/----------------

Benim kaydım da aynen böyle. Kdv hesaplarınıda ilave kdv lere alıyorum.
Evren Arslan ' Alıntı:
stajerilker ' Alıntı:

Yanlış yapıyorsunuz.

Fiyat Farkı faturasını siz kesiyorsanız 600 veya gerektiğinde 602 no.lu hesaba atacaksınız.

KDV de ilave edilecek olmayacak, hesaplanan KDV olacak.

mgullu ' Alıntı:
Yeni işe başladığım firma ise fiyat farkı faturasını satılan yada alınan malın iadesindeki gibi işlem yapıyor.

Bazı faturalar yanlış kesildiğinden bu şekilde yanıltıcı olabilirler. İade yazmaz Fiyat Farkı yazar veya tam tersi yazar ama bunlar yine de birilerinin bilgisi dahilindedir. O sebepten iade faturası gibi işlem yapmanızı isteyebilirler ancak siz yine de doğrusunu bilin.

Eğer sattığımız mal için fiyat farkı kesersek haklısınız 600 olur ama aldığımız mala biz fark kesersek indirim yapmış oluyorlar bize.
Saygılarımla...

O kadar incelemeye girdim, hiçbiri de demedi fiyat farkı faturasının KDV'sini neden İlave veya İade edilecek KDV sütununa yazmıyorsun ve kaydını yanlış yapıyorsun diye. Çünkü devletin lehine işlem yapıyorum.

Ben soruyu "Fiyat Farkı Faturası" şeklinde anlıyorum ve 153'ün altına mal iadesi yoksa 391 açmam.

Matraha Dahil Olan Unsurlar

Madde 24 - Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir:

a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri,

b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar,

c) Vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan hertürlü menfaat, hizmet ve değerler.

Matraha Dahil Olmayan Unsurlar

Madde 25 - Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahil değildir:

a) Teslim ve hizmet işlemlerinde fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen ticarî teamüllere uygun miktardaki iskontolar,

b) Hesaplanan katma değer vergisi.

Evren Arslan ' Alıntı:
O kadar incelemeye girdim, hiçbiri de demedi fiyat farkı faturasının KDV'sini neden İlave veya İade edilecek KDV sütununa yazmıyorsun ve kaydını yanlış yapıyorsun diye. Çünkü devletin lehine işlem yapıyorum.

Ben soruyu "Fiyat Farkı Faturası" şeklinde anlıyorum ve 153'ün altına mal iadesi yoksa 391 açmam.

Matraha Dahil Olan Unsurlar

Madde 24 - Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir:

a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri,

b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar,

c) Vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan hertürlü menfaat, hizmet ve değerler.

Matraha Dahil Olmayan Unsurlar

Madde 25 - Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahil değildir:

a) Teslim ve hizmet işlemlerinde fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen ticarî teamüllere uygun miktardaki iskontolar,

b) Hesaplanan katma değer vergisi.

Alınan bir mal için kestiğiniz fiyat farkı faturasını nasıl işliyorsnuz peki?