Flaş haber, KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı!

gitarist34

Katkı Sunan Üye
KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı. İşte açıklama

Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından İşlemleri 2/11/2011 Tarihinden Önce Başlatılan

Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Sınavı Hakkında Duyuru

Geçiş döneminde yapılacak uygulama konusunda Kurumumuza intikal eden hususlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması yararlı görülmüştür:

26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi uyarınca bağımsız denetçi ve bağımsız denetim kuruluşlarının yetkilendirilmesi münhasıran Kurumumuz görev ve yetki alanındadır. Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlük tarihi olan 2/11/2011 tarihinden önce Sermaye Piyasası Kurulu tarafından süreci başlatılan ancak, sonuçlandırılmayan Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Sınavı işlemleri, geçiş döneminde, Kurumumuz gözetimi altında Sermaye Piyasası Kurulu ile birlikte 31/12/2012 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Duyurulur.

Ynt: Flaş haber, KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı

Tam süper olmuş...

Buradan benim anladığım. Kamu gözetiminin yapacağı denetim sınavlarında lisansa sahip olanlara ya tam yada bazı derslerden muafiyet tanınacağıdır...

Sizin görüşünüz nedir.. Beyler, bayanlar...

Saygılar, hörmetler...

Benim tahminime görede Spk belgesi sahibi olanlarda ya bu belge üzerinden 4-5 yıl gibi deneyim arayabilirler, ya da bu belgeye sahip smmmlerde yine 10 yıl gibi bir ayrıca yine tecrübe arayabilirler.
Bu tecrübe ve belgeye sahip olanlar direkt sınavsız belgeyi alacaklar.
Olmayanlar ise, bu şartları sağladıklarında sınav ile belgeyi alabileceklerdir.

Çok kolay olacağını düşünemediğim için böyle varsayımlar yapıyorum. :)

Ynt: Flaş haber, KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı!

"Olmayanlar ise, bu şartları sağladıklarında sınav ile belgeyi alabileceklerdir"

Sınav olduktan sonra belgenin olmasının bir anlamı yok...

üstadlar

ben stajerken spknın sınavına girip bir dersten geçtim 2 dersim kaldı sonra bitirmelere ağırlık verdim ruhsatımı aldım

benim anladığım diger iki dersi verirsem denetçimi oluyorum yoksa sen stajerdin o zamanlar derlermi

KEMALİST ' Alıntı:
"Olmayanlar ise, bu şartları sağladıklarında sınav ile belgeyi alabileceklerdir"

Sınav olduktan sonra belgenin olmasının bir anlamı yok...

+1

Arkadaşlar devletin sürekliliği esastır. Bir kamu kurumu başka bir kamu kurumunu yada verdiği ruhsat, belge ve sertifikaları yok sayamaz.

Dolayısıyla devam eden süreçte haliyle tamamlanacaktır.

Bu ortamda garip olan SPK lisansları değil YMMlerin dayanaksız talepleridir.
Çünkü 3568 meslek yasasına göre YMMlerin her talebinden SMMMlerin de faydalanma hakkı vadır.

Kanunlara göre değil önyargı ve sujektif olarak dış görünüşe göre karar vermek herhalde sadece ülkemizde olur

Saygılarımla

394733 ' Alıntı:
üstadlar

ben stajerken spknın sınavına girip bir dersten geçtim 2 dersim kaldı sonra bitirmelere ağırlık verdim ruhsatımı aldım

benim anladığım diger iki dersi verirsem denetçimi oluyorum yoksa sen stajerdin o zamanlar derlermi

Bende stajyerken sınava girmiştim şuan 2 dersim var ve şuan yeterlilik sınavına hazırlanıyorum... Kazanılmış haklar saklıdır. Kanunlar geriye yüreyemez. Şuan bu sınavlarının yapma nedenleri de budur.

Ayrıca bizi stajyerken sınava kabul eden zihniyet, gereken şartları taşıdıktan sonra belgeyi de vermek zorundadır.

ZİNDAN ' Alıntı:
Benim tahminime görede Spk belgesi sahibi olanlarda ya bu belge üzerinden 4-5 yıl gibi deneyim arayabilirler, ya da bu belgeye sahip smmmlerde yine 10 yıl gibi bir ayrıca yine tecrübe arayabilirler.
Bu tecrübe ve belgeye sahip olanlar direkt sınavsız belgeyi alacaklar.
Olmayanlar ise, bu şartları sağladıklarında sınav ile belgeyi alabileceklerdir.

Çok kolay olacağını düşünemediğim için böyle varsayımlar yapıyorum. :)

Bir gecede çok kolay şekilde hem YMM'lere hem de Ticaret Bakanlığı kadrosuna yetki verilmişti, hatırlıyoruz :)
Bu da o kadar kolay olabilir. Kaygınızı anlıyorum, son dönemde o kadar çok ve hızlı gelişme yaşadık ki bir miktar paranoya oluştu hepimizde :D

Yetkilendirme SMMM ve YMM'ler arasından KGK tarafından yapılacak. Bilinen bir gerçek var ki, hem SMMM'ler hem de YMM'ler arasında lisans belgesine sahip kişi sayısı fazla değil. Bir de yıl kriteri getirilirse denetçi bulmakta zorlanır KGK diye düşünüyorum. (Ticaret Bakanı'nın KOBİ'leri de denetime dahil etmek istediğini belirten beyanları olduğunu burada yazan arkadaşlar da sanıyorum biliyor, ancak TOBB'un baskıları ile KOBİ'ler kapsamdan çıkartılmıştı bildiğiniz gibi. İleride aşamalı olarak KOBİ'lerin de tekrar dahil edileceğini düşünüyorum, TOBB seçimlerinden sonra böyle bir gelişme ihtimalini bekliyorum. TOBB seçimleri de Mart 2013'de yanlış bilmiyorsam)
Üstelik denetim konusunda bir tecrübe yok ki, ilk kez uygulanacak. (Tam tasdik vb. saymıyorum, işin özü farklı. Bunu kabul etmek gerek artık)

Burda tam olarak 1-2 Eylülde SPK tarafından yapılacak sınavda Bağımsız denetim sınavı olacakmı?

Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından İşlemleri 2/11/2011 Tarihinden Önce Başlatılan
Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Sınavı Hakkında Duyuru
Geçiş döneminde yapılacak uygulama konusunda Kurumumuza intikal eden hususlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması yararlı görülmüştür:
26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi uyarınca bağımsız denetçi ve bağımsız denetim kuruluşlarının yetkilendirilmesi münhasıran Kurumumuz görev ve yetki alanındadır. Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlük tarihi olan 2/11/2011 tarihinden önce Sermaye Piyasası Kurulu tarafından süreci başlatılan ancak, sonuçlandırılmayan Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Sınavı işlemleri, geçiş döneminde, Kurumumuz gözetimi altında Sermaye Piyasası Kurulu ile birlikte 31/12/2012 tarihine kadar tamamlanacaktır.

KGK bu durumu açıklıyor zaten, anladığım durumu şöyle izah edebilirim ;

Diyor ki, SPK daha önceden sınav tarihlerini belirlemiş ama artık yetki bizde olduğuna göre bizim gözetimimizde bu iki sınav yapılacaktır, bilgilerinize.

Yani bağımsız denetim sınavı da bunların içinde olacak, bence de doğrusu odur.

BENDE ÖYLE ANLADIM. BAŞKA DÜŞÜNENLER VAR MI?

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ben de bu şekilde yorumluyorum.
Bu da "daha önce yapılan sınavları ve alınan lisansları tanıyorum ve bu uygulamayı da ben devam ettiriyorum" demek değil midir aslında ?

2013 e kadar SPK nın sistemini yapacaklar, sonra KGK kendi sistemini kurabilir diye düşünüyorum.
Belli de olmaz bakarsın SPK yı aynen devam ettirebilir ama ben kendisinin yapacağına inanıyorum.

Keşke SPK yı yetkilendirip sistemi onunla yürütseler ...

benin anladığım,

31.12.2012 tarihin kadar KGK, SPK ile birlikte demiş.yani,, eylül ve aralık ayında yapılacak olan spk bağımsız denetim sınavını KGK ve SPK birlikte düzenleyecek.bunun gerekçesi olarakda spknın önceden bu düzenlemeleri yapmış oldugundan demiş.

31.12.2012 den sonra ise sadece KGK kendisi sınav şeklini belirleyecek.

bu demektir ki, şu zamana kadar spk bagımsız denetim belgesi alanları muaf yapacaklar.

eylül ve aralıkta açılacak olan spk bagımsız denetim sınavına çok sayıda smmm ve ymm katılacak diye düşünüyorum.çünkü bu onlar için, spk tarafından suzamana kadar süregelen sınav sistemi çercevesinde son iki sınav. bundan sonra KGK nın yapacağı sınav daha farklı olabilir.

açıkçası, bizim kazanılmış bir hakkımız var. bu belgeyi tabiyki KGK muaf tutacak.
içimiz rahat olsun. en zor aşamaları geçmişiz.gerisini de bu belgeye sahipolmayan smmm ve ymm ler düşünsün.

SPK bağımsız denetim sınavına daha önce girmiş ama başarılı olamamış kişiler 31.12.2012 ye kadar sınavlara girebilecek gibi. Yeni başvurular sanırım olmayacak

melissa78 ' Alıntı:
SPK bağımsız denetim sınavına daha önce girmiş ama başarılı olamamış kişiler 31.12.2012 ye kadar sınavlara girebilecek gibi. Yeni başvurular sanırım olmayacak

alakası yok

yeni başvurularda olacak.spk bağımsız denetim sınavına girmek isteyen herkes 31.12.2012 ye kadar eylül ve aralık ayı sınavları için başvuru yapabilir.

melissa78 ,yanlış bi ifade çıkartmışsınız.