forum kuralları

• Konbuyu başlatan konsilyer
  • Başlangıç tarihi

forum kuralları oluşturulmasını gerekli görüyormusunuz?

• evet gerekli görüyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır bence gereksiz

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
K

konsilyer

Ziyaretçi
formumuzun üye sayısı sürekli artmakta bu beraberinde bazı problemler getirmekte, forumda belirli standartları yakalamak adına belirli forum kuralları oluşturulabilir gibi geliyor bana bir iki öneri de yazayım
1-mesajlarda büyük harf kullanılmamalı
2-açılan yeni konu başlıklarında, acilll, çok önemli, lütfen cevap yazın gibi ibarelerden kaçınılmalı
..........

Katılıyorum

Evet bu konuda size katılıyorum. Zaten büyük harflerle yazmak bağırmak anlamına gelir. Herkesin forumda sorduğu bir soru kendine göre önemli ve acildir. Ayrıca belirtmeye gerek yok. Bir de ben bir şey ekleyeceğim. Bu forumu bilmediklerimizi öğrenmede ilk kaynak olarak ele almamız lazım.Önce konuyu araştırıp yanıtını bulamazsak buraya başvurmamız gerekir diye düşünüyorum...

o halde
3-yeni başlık açmadan önce forumda arama yapılmalı
..................

+1

sayın konsilyer arkadaşım,

önerinize katılıyorum ve ekleme yapmak istiyorum. eğer admin bütün mesajları (özel dahil) görebiliyorsa, mesaj atıp soru sorma ve cevap verme zahmetinde bulunmayan ama özelde insanlara kaba davranıp, aşağılayan insanlarında forum üyeliklerini iptal etme (IP numarasını sanırım admin görebiliyordur) yoluna gidilmesi

Saygılar,

Tüm arkadaşlara katılıyorum.

Ancak şunuda belirtmek isterim. Bazen doğru bildiğimiz birşeylerin aslında yanlış yada farklı olduğunu böyle tartışmalarda öğreniyoruz. Mesela fatura kesme süresinin 7 gün olduğunubiliyordum ama bu 7 günlük sürenin ay hatta yıl atlasa dahi geçerli olduğunu yeni öğrendim.

Demek istediğim bilinen şeylerin de tartışılmasında yarar var.

admin sizin özel mesajlarınızı görebilir mi? bi bakayım hiç denememiştim, yine admin dilerse mail adresini dilerse ıp adresini banlayabilir ancak konunun adil olması için öncelikle kurallar olmalı ve kişi bu kurallara uymamalı aksi taktirde olayda bir standart oluşmaz ve yine üye olunurken kişi bu kuralları okumalı ve kabul etmeli, banlama konusunda mail adresi banlanabilir ama üye yeni mail adresi alabilir, nick banlanabilir yeni nick alabilir mesela nick kemal35 ise kemal 035, kemal 0035 alara aynı kişi olduğunu sürekli belli edebilir, ıp banlanabilir ama bazı sistemler statik yerine dinamik ıp ile çalışır ki bu yönde de programlar var benim şahsi kanaatim ortak bir kültür oluşrutup deneyimli üyeler aracılığı ile forumu temiz tutmamız eğer biz ortak bir çaba içne girersek banlamaya o derece gerek kalmayacağı inancındayım
...................
evet admin özel mesajlara bakabiliyor ancak admin ile irtibat halinde olmanız gerekli

Merhaba,
Dikkatimi çeken bir durumu tekrar ve açıkça dile getirmek istiyorum. Önceki forumda olmayan bir durum bu. Arkadaşlarımız mesajlarında çok agresif kelimeler kullanıyorlar. Herhangi bir (düzeltme yapana göre) hatalı yorumun düzeltilmesi sonrasında ilk mesajı gönderen arkadaşımız hemen klavye başına geçiyor ve neredeyse hakaret edercesine bir mesaj yazıyor.

Arkadaşlar litfen agresif olmayalım. Bizim mesleğimiz bir matematik gibi fizik gibi 2*2=4 sonucunu vermiyor. Aynı kanun maddesini çok deneyimli üstadlar bile çok farklı yorumlayabiliyorlar. Hatta vergi idaresinde ve mahkemelerde bile değişik yorum ve sonuçlar çıkabilmekte. Bu nedenle litfen başkalarının tamamen yanlış olduğunu düşündüğünüz mesajlarında bile sadece kendi görüşünüzü bildirmeliyiz. Belki kötü niyetle yazmadığınız bir cümle hatta kelime bile karşıdaki insanı rencide edebilir.

Kişisel çatışmalar hiçbirimize bir şey kazandırmayacaktır. Burada yapmamız gereken bildiklerimizi diğer meslekdaşlarımız ile paylaşmak, diğer meslekdaşlarımızın yazdıklarından bir şeyler kapmaya çalışmak olmalı. Eğer agresif davranırsak çok değerli forum arkadaşlarımızın foruma küsmelerine neden olabiliriz.

"Çok değerli" tabiri ile sadece çok bilen deneyimli arkadaşlarımızı değil, bu foruma katılan veya en azından okuma zahmetine katlanan, belki staj sınavını bile verememiş arkadaşlarımıda kastediyorum.

Bu forumu ve tüm forumdaşları çok seviyorum. Lütfen hep birlikte sahip çıkalım, oluşturulacak olan kurallara ve birbirimize saygılı olalım.

Sayın Tamer Başkan,

Yerden göğe kadar haklısın. Bu mesleğin senin gibilere ihtiyacı var.

Lütfen bu çizgide kal, kal ki bu mesleğe en büyük katkıda bulunasın.

Sayın Tamer Başkan ve sayın Konsilyer,

sizlere katılıyorum. Çok haklısınız ve bu forumda soru soran, cevap yazan ve okuyan herkesede saygı duyuyorum. Polemikse kastımız evet, forumu daha güzel yapmalıyız. Bu kurallamı olur, bizlermi başarırız onu bilmiyorum. Ben kendi adıma cevap verdiğim insanları değil kırmak, yanlış anlayabileceği kelimeleri özellikle dikkat ederek kullanmamaya çalışıyorum. Burda sanki bir forum değilde büyük küçük sanki bir aile ortamı oluştu. Ben sadece şunu istiyorum, forum genel yazışmalarda ve özellikle özelde hakaret ve bilerek kırıcı olunması hoşuma gitmiyor. Beni rahatsız eden konu bu idi, herkese teşekkür ederim. (Özelde bana destek mesaj atan arkadaşlara özellikle teşekkür)

Saygılarımla,

Değerli Meslektaşlarım,

Bildiklerimizi ve bilmediklerimizi tartışıp öğrenebileceğimiz bu çok güzel ortamda nasıl oluyorda birbirimize kırıcı olabiliyoruz ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Herkes her şeyi bilmeyebilir yada yanlış bilebilir. Nedir bu öfke. Melek81 arkadaşımızın başına gelen ise çok üzücü. Kırıcı olmanında ötesine gidilmiş galiba. Kural konulsun ama lütfen katı nebileyim insanı pişman edici kurallar olmasın. Katı yaptırımlar şikayete dayandırılsın görüşündeyim ve herkesi sakin olmaya davet ediyorum.

Lütfen birbirimize karşı saygılı olalım. Kızgınlığımızı değil bilgilerimizi paylaşalım.

Antalyadan Selamlar.

Merhaba,

Anket oylamasına katıldım ve de destekliyorum.
Melek81 arkadaşım yaşadığın olay için ben de üzüldüm. Ben de biraz önce özel mesajla değil hem de alenen bir şey yaşadım...
Arkadaşlar ;
"Duvar ustası, taşa vurur vurur vurur, taş küçülür ve en son paramparça olur" sözünden ne anlıyorsunuz? Size bu söz söylense ne yaparsınız?
Ne anlam çıkarırsınız? Ben ne anlamalıyım?
Gidişatımız hiç hoşuma gitmiyor....

genel kanı forum kuralları olması yönünde
2-açılan yeni konu başlıklarında, acilll, çok önemli, lütfen cevap yazın gibi ibarelerden kaçınılmalı
4-............
5-.............

ben 3 adet yazdım katılan değerli forum üyeleri de ekleme yaparlarsa bunları geliştirebiliriz sonra admine başvurup onaylanmasını isteriz tabi admin karşı çıkmazsa, kendi başıma iş yapıyormuşum gibi geliyor bazen:)
ama faydalı olacağına inanıyorum ki genel kanının da bu yönde olduğu inancındayım

konsilyer' Alıntı:
genel kanı forum kuralları olması yönünde
4-............
5-.............

Merhaba,
Aslında kural olarak konması bile hata ama,

4- Başkalarına kişisel saygı sınırlarını aşacak, hakaret sayılabilecek sözcükler içeren özel veya genel mesaj göndermek ve kişisel polemiklere girmek.
5- ...
6- ...

Sayın Tamer Başkan'ın söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.

Ayrıca bir öneride bulunmak istiyorum.

Değerli meslektaşlar burası bir forum sayfası, ama bizler burayı chat odası gibi nicklerle doldurduk.

Meslektaşlarımın burda gerçek isimlerini kullanmalarını rica ediyorum

Saygılarımla,

Erol DEMİRTAŞ

EROL DEMİRTAŞ' Alıntı:
Sayın Tamer Başkan'ın söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.
Ayrıca bir öneride bulunmak istiyorum.
Değerli meslektaşlar burası bir forum sayfası, ama bizler burayı chat odası gibi nicklerle doldurduk.
Meslektaşlarımın burda gerçek isimlerini kullanmalarını rica ediyorum
Saygılarımla,
Erol DEMİRTAŞ
erol beyin ricası üzerine gerçek adımı kullanmak istedim ancak profilden nick değişmiyor ,bu nedenle ya gerçek isimle kayıt olucam yada adminin bu özelli düzeltmesini beklicem

Sayın Konsilyer,

Duyarlığınız için teşekkür eder, diğer meslektaşlarımın da bu konuya destek vermesini arzu ederim.

Saygılarımla,

Erol DEMİRTAŞ

Sayın Admin ;

Forum açıldığından beri okumadığım tek bir yazı bile olmayan üye olarak ;

Sn Konsilyer'e üzgünüm ama katılamıyorum.Maddelere tek tek baktığımız da sadece sanki 4.maddenin dışında pek uyum olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Büyük harf , ACİL ÇOK ACİL maalesef devam etmekte, arama motoru zaten hiç kullanılmamaktadır.( Aynı başlıklı o kadar çok konu açıldı ki )

Bu başlık altında açılan ve maddeler halinde sıralanan kurallardan özellikle yeni üye olanların da haberdar olabilmeleri için forum sayfasına girildiği zaman açılacak bir pencere ile bu maddeler hatırlatılsa diye bir önerimi dile getirmek istiyorum.

Saygılarımla.