Gayrıfaal işletmelerin defter tasdiki

• Konbuyu başlatan champell59
  • Başlangıç tarihi
C

champell59

Ziyaretçi
Gayrı faal olarak gözüken adi ortaklık bir işletme defteri var. İnşaat işi yapacaklar, fakat kat karşılığı aldıkları yerdeki kiracılar henüz evi boşaltmadıkları için vergi dairesi gayrıfaal açılış yaptı.
Eğer yılbaşına kadar kiracılar evi boşaltıp adi ortaklık faal hale geçmez ise 2012 defterini tasdik ettirmelimiyiz?

İkinci bir soru da şirket çok ortağı olan bir arsa aldı. Arsayı aldığı kişiler normal vatandaş. Mükellef değil. 120.000.-TL ödedi. Gider pusulası ile kayıtlara aldık. Bu arsa alımının ba formundaki durumu nasıl olmalıdır ?

Ynt: Gayrıfaal işletmelerin defter tasdiki

Selamlar
Birinci sorunuzu tam olarak anlayamadım.
Vergi dairesi gayrifaal açılış nasıl yapar.Açılış ya vardır ya da yoktur.Bunun gayrifaali olur mu?Vergi dairesi açılış yaptığı anda vergi yükümlülüğü başlar.İsterse firma boş olsun,hiç hareket olmasın.beyannameler boşta olsa verilir nihayetinde,haliyle defterde tasdik ettirilir.Emaneten açtık gibi bişey oldu sanki :) .benim bildiğim vergi dairesi açılış yaptıysa (ister faal ister g.faal) defter tasdiki de yapılmalıdır.Çünkü defter tasdik ve beyan yükümlülüğü işletmenin faal veya gayrifaal olmasına göre değişmez.kaldı ki vergi dairesi gayrifaal diye açılışı nasıl yapmış, açarken firmanın iştigal konusuna ne yazmış merak ettim.Birde şunu öğrenin,(bence en önemlisi bu) beyan mükellefiyeti açmışmı..Yani açılış yapılmış beyan ekranlarınız kapalı mı duruyor.Ama kesin düşüncem,açılış varsa tasdikte var şeklindedir.Başka istisnai durumlar varsa ben rastlamadım.

İkinci sorunuzda gider pusulasına kimleri yazdınız.Aklıma gelen çözüm "xx şahıs ve ortakları" olacak şekilde B formunda bildirin.Veya gider pusulasında belirttiğiniz şekilde.Kendinize de ortakların isimlerini içeren bir liste muhafaza edin.

Saygılar