Gazetecilik Şirket Muhasebesi ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba arkadaşlar.
Günlük/Haftalık/Aylık gazete ve dergi çıkaran bir Limited Şirket kuruluşu yapacağım.Muhasebesinde diğer normal şirket muhasebesine göre farklılıklar varmıdır acaba.?
Vergi/Ssk konusunda bir farklılık mevcutmu acaba.?
Özel bir durum söz konusumudur bu sektör ile ilgili.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Gazetecilik Şirket Muhasebesi.?

Bu konuda hiç bir bilgi/fikri olan yokmu arkadaşlar.

çalışanlar basın iş kanununa tabidir.

nguroy ' Alıntı:
çalışanlar basın iş kanununa tabidir.

Sayın nguroy;
Tamam Gazeteci vasfındaki çalışanları Basın İş Kanununa tabiler.
Peki bu kişilerin Ssk bildirgesini yine e-bildirgeden herzamanki verdiğimiz yerdenmi veriyoruz, 01-AYLIK SİG.PRİM BİLDİRGESİ kısmındanmı vermemiz gerekiyor.Her yönüyle aynı, sadece tabi oldukları Kanunmu ayrı sadece.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Sayın meslektaşlarım,
Ulusal bir gazetenin temsilciliğini yapan bir mükellefim var. İşletme Hesabı usulüne göre defter tutmakta. Kdv ve Gelir vergisi açısından takibedilmesi gereken özellikli bir durum var mı ? Mesela, gazete alışlarımızda dağıtım firması bize şu şekilde fatura kesiyor :
Fat.Fiyatı

(bir hata oldu, konuyu tamamlamadan gönderdim; aşağıda baştan alarak devam ediyorum)
Sayın meslektaşlarım,
Ulusal bir gazetenin temsilciliğini yapan bir mükellefim var. İşletme Hesabı usulüne göre defter tutmakta. Kdv ve Gelir vergisi açısından takibedilmesi gereken özellikli bir durum var mı ? Mesela, gazete alışlarımızda dağıtım firması bize şu şekilde fatura kesiyor :
Fat.Fiyatı :0,483-tl Sevk Adedi :7.112 Tutar:3.435,10-TL. (Alışda hiç kdv'den bahsedilmemiş).
Ayrıca açıklama şu:
İşbu fatura 11 sayılı Kdv.Genel Tebliği uyarınca özel matrah şekli uygulanmıştır. 4.929,11-TL matrah 49,29-TL Kdv tutarı maliyet unsuru olup indirim konusu yapılamaz.
1-Bu durumda ben İşletme defteri alış kaydını kdv'yi dikkate almadan 3.435,10-TL'yi mi kaydetmeliyim?
2-Satışlarımızda (alınan gazetenin hepsini sattığımızı kabul ederek) 7.112 adet x 0,70-TL = 4.978,40-TL (kdv dahil tutar) tutarı %1 kdv hesaplayarak gelire kaydetmeli miyim? (matrah: 4.929,11-TL, %kdv: 49,29-TL). Yani satışlarımızda %1 kdv hesaplayarak ayrıca faturada göstermeli miyim ?