Geç Gelen Demirbaş Faturası

ELENOR

Katkı Sunan Üye
Kasım ayına ait araç demirbaş faturası elimize ulaştı. 2012 yılı kurumlar vergisi beyanı verildi. Bu faturayı 2013 yılına;
255 Demirbaşlar hs.
689 K.K.E.G. (KDV)
320 Satıcılar hs.
olarak işleyebilir miyiz. 2012 yılına ait olan demirbaşı 2013 yılına işlerken,255 mi kullanılmalı yoksa matrah 689 olarak mı yazılmalıdır. (Mesela stok faturası olsa 2013 de 153, 689 hangisi olmalı) Ayrıca 2012 Kurumlar beyanında diğer indirimler kısmından düşülüyor genelde, böyle bir bağlantıya gerek var mı? Aslında bu konu bana karmaşık geliyor, ayrıntılı yardımcı olabilir misiniz?
İyi çalışmalar...

Selamlar
Tabiki en doğru uygulamanın düzeltme beyanı vermek olduğunun eminimki sizde bilincindesiniz.
Fakat yıl geçtiğinde bu tip faturaların sonraki yıl kayıtlarına alınması da (her ne kadar handikapları olsa da ) elbetteki kabul görmektedir.
Bu arada sorunuzdaki araç demirbaşı ibaresi biraz kafa karıştırıyor...tam olarak bu demirbaş nedir,belirtseniz daha iyi olur kanaatindeyim. Nitekim,aracın değerini arttıran bir varlık ise, aracın maliyetine (254) ekleneceği de muhakkaktır.
Netice itibari ile B formu derdiniz yok ise, fatura bedelini ilgili hesabına (153,254,255) kdv'yi ise KKEG hesabına almak suretiyle kaydınızı oluşturabilirsiniz. Şayet bu bir gider faturası olsaydı kdv dahil toplam tutarı kkeg yapmanız icab edecekti,hatırlatmakta fayda var.
Saygılar

Sayın twof'un dediği gibi araç demirbaş ifadesi kafa karıştırıyor sanırım bu faturanın tutarı bir hayli yüksek eğer böyle bir durum var ise ilgili faturanın 5 ay gibi uzun bir dönem içerisinde ulaşmadığı nasıl anlaşılamadı dönem sonu işlemleri yapılırken 320 hesap bakiyesi hiç mi dikkat çekmedi?

İyi Günler.

ilave olarak,
gider olduğunda kkeg demişsinz tamamını,
bence,kdv hariç kısmı önceki dönem giderlerinde göstereblrnsz
kkeg yapmaya gerek.

ilave olarak,
kkeg yapmaya gerek.

Selamlar Sayın daret
Önceki dönem giderleri yapmak hatalı olacaktır.Gerek hesabın tanımı gerekse ticari faaliyet kazancına etkisi nedeniyle önceki dönem gideri olarak kabul etmek doğru olmaz.
Saygılar

ilave olarak,
kkeg yapmaya gerek.

Sayın daret,

Sayın twolf'un belirttiği gibi bu bir gider değilki önceki dönem giderine atasınız.

İyi Günler.

Zaten,soruda gider faturası şeklinde sorulsaydı bile,yine önceki dönem giderlerine alınamazdı.Bahse konu olan bir faturadır.Gideri görelim, kdv'yi görmeyelim diye bir keyfiyet olamaz.Burada hafiften bir cezalandırma durumu vardır. :)

Kasım ayına ait araç demirbaş faturası elimize ulaştı. 2012 yılı kurumlar vergisi beyanı verildi. Bu faturayı 2013 yılına;
255 Demirbaşlar hs.
689 K.K.E.G. (KDV)
320 Satıcılar hs.
olarak işleyebilir miyiz. 2012 yılına ait olan demirbaşı 2013 yılına işlerken,255 mi kullanılmalı yoksa matrah 689 olarak mı yazılmalıdır. (Mesela stok faturası olsa 2013 de 153, 689 hangisi olmalı) Ayrıca 2012 Kurumlar beyanında diğer indirimler kısmından düşülüyor genelde, böyle bir bağlantıya gerek var mı? Aslında bu konu bana karmaşık geliyor, ayrıntılı yardımcı olabilir misiniz?
İyi çalışmalar...

Sayın Elenor,
Aracın durumu ve işkolunuz bununla ilgili birçok cevap gerektirir. Bir varsayımla hareket edelim, umarım bu varsayım doğrudur. Aracın öncelikle binek oto olduğunu kabul ediyorum. Bu şartlar altında aracın demirbaş kaydı esnasında KDV de maliyete eklenecek ve KDV ile ilişkilendirilemeyecekti. Bedel+KDV topluca taşıt araçları olarak demirbaş kaydına alınacaktı. Aracın alımı esnasında alınan diğer giderler de alış maliyetine eklenecekti. MTV ve Zorunlu Sigorta Tutarı hariç. Şimdi;

1. MTV zaten önce gider ve KKEG kaydı yapılacaktır.
2. Sigorta poliçesinin 2012'ye ait bölümü Gider ve KKEG kaydı ile 2013 kısmı ise 180 ve 280 hesaplara gider yazılmak üzere kayda alınır.
3. Araç bedelinin Taşıtlar hesabına Demirbaş kaydı yapılır. ( bu ve diğer eklenen giderlerle 320 hesabın da kapanması gerekir). 2012 yılına ait 2 aylık Amortisman tutarı birikmiş amortismanlara ve KKEG kaydı yapılır.

Burda sadece BA formu ile ilgili bir sorununuz var bunun için de gecikmeden düzeltme vermenizi öneririm.

Saygılar,
Kevork

arkadaşlar,
ben soruya cevap olsun diye söylemedim zaten,diğer kısma bende katılıyorum.
zaten,ilave olarak söyledim,sonraki yıl gelen gider faturanız olduğunda kdvsini indiremiyorsunuz yani kkeg yapıyorsnuz,
ama gider olan kısmı önceki dönem giderlerinde indireblrsiniz dedim...

Sayın kevork,

Düzeltme verdiğinde incelemeye girmeyecekmidir yada takdir komisyonuna sevk edilmeyecekmi?:confused:

İyi Günler.

Sayın Demiral,

Konuyla ilgili daha önce yazan arkadaşlarımız doğru olanın 2012 yılı düzeltmesi olduğunu söylediler. Bunu zaten tartışmamda. Ancak inceleme söz konusu olabilir mi evet olabilir de BA formu dışında ceza yazılabilecek bir durum çıkmayacak. Araç olduğu için bedel nedeniyle BA dan yakalanmamak mümkün değil. Onu engellemek ve doğrulamak gerekir. KDV ve gider açısından bir problem yok. Kayıtların geç intikali nedeniyle bir usulsüzlük olabilir. Buna da katlansınlar.

Saygılar,
Kevork

yardımlarınız için çok teşekküğr ederim. Ben yazarken karıştırmışım, aracın (binek oto değil) değerini artıran bir fatura, dolayısıyla 254 Taşıtlar olacak. B formu problemi yok. O zaman 254 hesaba kaydedip, kdv 'yi K.K.E.G. yapabilirim. 2012 kurumlar beyanında ayrıca diğer indirimlerden düşülmesi gerekiyor mu?

Bir sonraki yıla işlenen bazı faturalar; matrahı ve KDV. siyle K.K.E.G. yapılıyor, burdaki amaç nedir?