Geç Gelen Faturanın Ba Karşısındaki Durumu

umut

Katkı Sunan Üye
merhabalar,

28.02.2008 tarihine ait alım faturası geç gelmesi nedeni ile 01.03.2008 tarihine kaydedilmiştir. Ba formunda ben o faturaları mart 2008 e, karşı taraf ise bs formunda şubat 2008 e kaydetmiştir. Acaba bendemi şubat 2008 e kaydetmem gerekir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Ynt: Geç Gelen Faturanın Ba Karşısındaki Durumu

şöyle düşünüyorum;fatura hangi dönem kdv beyannamesinde gösterilmiş ise, o dönem ba-bs formlarındada gösterilmeli.kdv beyannamesi ile ba-bs formları birbirini teyit etmeli

Öncelikle faturayı ait olduğu döneme işlemelisin ve kdv beyannamesini düzeltme olarak tekrar göndermelisin. 15.00YTL fazla ödeme çıkar. Böylelikle kafan rahat olur. 15.00YTL için riske gerek yok bence...

Sayın bozoğlanlının düşüncesine katılıyorum.
ba ve bs formundaki tutarlar ilgili dönem kdv beyannamesindeki bilgiler birbirini teyit etmelidir Bundan dolayı da kdv beyannamesine düzeltme verilmesine gerek yoktur. çünkü siz söz konusu gider belgesini KDV Kanunun 29/3 maddesine uygun olarak 01.03.2008 tarihine kaydetmişsiniz ve hatalı bir işlem yapmış değilsiniz.olası bir çapraz kontrolde sizin verdiğiniz bilgilerin karşı tarafın vermiş olduğu bilgilerle farklı olacaktır. Bu durumda konu izah edilebilir aksi takdirde meslektaş arkadaşlarımız her dönem için bircok mükellefin kdv beyanını düzetmek durumunda kalacaktır.

Şu an aynı sorunla bende karşı karşıyayım.

Ben şu şekilde beyan etmeye karar verdim.
KDV de zaten ilgili ayda değil bir sonraki ayda beyan etmiştim. (aynı yıl içinde olduğundan ceza kesemezler)
BA formunda ise faturayı aldığım firmanın BS formu ile tutmasının esas olduğunu düşünüyorum. Bana göre Eğer Onun BS formu ile bizim BA formumuz tutmazsa
ilgili her iki ayda da bize mal ve hizmet satan firmaya bizim beyan ettiğimiz aydan daha düşük beyan ettiği ayda sorgusuz sualsiz özel usulsüzlük cezası kesilecektir ki buda 1,400 ytl civarı galiba . Eğer o firmanın vergi dairesi ile arası iyi ise en azından belki mükellefi dinlerler ve ceza kesmezler. ::)
Sonuç itibari ile. KDV de aynı yılda beyan ediyorum. kimse bana bir sonraki ayda niye indirilecek kdv de gösterdin diye ceza kesemez.
Karşı firma ile BA-BS formu tuttuğundan kimseye cezada gelmez. Önemli olan 1.öncelik bana göre budur diye düşünüyorum ki farklı düşüncesi olan, farklı bilgisi olan varsa lütfen bizlerle paylaşsın hala BA ları onaylamadım. ;)

Öncelikle geç gelen faturaların posta zarflarının, kurye alındılarının da fatura ekinde saklanması, faturaların geç geldiğinin ispatı açısından iyi olur. Bence faturayı hangi aya kaydetmişsek, ba formuna da o dönemde yazılmalıdır.

444 0 189 nolu vergi danışma hattından şöyle bir yanıt aldım.

" Faturalar düzenlendikleri ayın BA-BS formunda beyan edilir. " şeklinde.

sizde sorun ve lütfen paylaşın.

Gelde çık işin içinden Oda ayrı düşünüyor. Maliye ayrı.

Buda geç gelen fatura ile ilgili odanın görüşü

İSMMMO nun sayfasından alınmıştır.
----------------------------
Soru : Merhabalar üstadım, 2 Şubat 2008 tarihli bir fatura yeni elimize geçmiş bulunmaktadır. Bu durumda faturayı Ba formunda hangi döneme dahil etmemiz gerekmektedir. Teşekkür ederim.

Cevap : O yılın aşılmaması kaydıyla faturanın elinize geçtiği dönemde muhasebeleştirebilirsiniz . Bu durumda, alışı aynı dönemin ba formunda raporlamanız uygun olacaktır.

İSMMMO DANIŞMA BİRİMİ
--------------------------

Arkadaşlar kafa karıştıracak birşey yok.

Faturayı düzenleyen taraf elbette düzenlediği aya ekleyecek. Nasıl kendi kestiğimiz faturalarda KDV yi atlatamıyorsak aynı mantık. MB bunu söylüyor.
Alış faturası ise hangi ayda 191 hesaba işlenmiş ise o ayın Ba formuna yazılacak.
Nedeni de gerekirse ve sorulursa açıklanıp, kanıtlanacak.

maliye danışma hattını lütfen arayınız sorunuz. 444 0 189
ellerinde bir yazı varmış ve ona göre söylüyorlarmış.

soru :
"ocak ayına ait bir alış faturasını kdv de şubat ayında indirdim.
Ba formunda hangi ayda beyan edeceğim. "

hangi ayın beyannamesine dahil ettiyseniz, o ayın b formuna dahil etmeniz doğru olur

sorulursa, açıklanır ...

nrcn ' Alıntı:
hangi ayın beyannamesine dahil ettiyseniz, o ayın b formuna dahil etmeniz doğru olur

sorulursa, açıklanır ...

Ama önceki yıllarda görüldü ki Maliye BS lerle BA ları karşılaştırıyor.
Maliye faturanın tarihi ne ise o ayda BA formunda beyan edilmesini istiyor.
Bu benim yorumum değil 444 0 189 cevabı.
Tabi burda şu sonuç çıkıyor eğer bir firmadan fatura elinize BA yı beyan ettikten sonra geldi ise.
İlgili ayın BA formunda düzeltme işlemi yapılacak ve 1.490 ytl ceza kesilecek.
KDV de değişiklik yapmaya tabiki gerek olmayacak.

Aklım yatmadı ama öyle görünüyor.

Tabi burda şu sonuç çıkıyor eğer bir firmadan fatura elinize BA yı beyan ettikten sonra geldi ise.
İlgili ayın BA formunda düzeltme işlemi yapılacak ve 1.490 ytl ceza kesilecek.
KDV de değişiklik yapmaya tabiki gerek olmayacak.

Ben bu işten hiçbişey anlamadım..Madem ceza yiyeceğiz neden bildiriyoruzki...

ERKAN1974 ' Alıntı:
444 0 189 nolu vergi danışma hattından şöyle bir yanıt aldım.

" Faturalar düzenlendikleri ayın BA-BS formunda beyan edilir. " şeklinde.

sizde sorun ve lütfen paylaşın.

Gelde çık işin içinden Oda ayrı düşünüyor. Maliye ayrı.

Buda geş gelen fatura ile ilgili odanın görüşü

İSMMMO nun sayfasından alınmıştır.
----------------------------
Soru : Merhabalar üstadım, 2 Şubat 2008 tarihli bir fatura yeni elimize geçmiş bulunmaktadır. Bu durumda faturayı Ba formunda hangi döneme dahil etmemiz gerekmektedir. Teşekkür ederim.

Cevap : O yılın aşılmaması kaydıyla faturanın elinize geçtiği dönemde muhasebeleştirebilirsiniz . Bu durumda, alışı aynı dönemin ba formunda raporlamanız uygun olacaktır.

İSMMMO DANIŞMA BİRİMİ

Ayrı düşünüyor demişsiniz ama ikisi de aynı şeyi söylemiş :) KDV yi indirdiğiniz dönemde beyan edilecek demişler...

Hayır, Oda BA Formunu KDV yi indirdiğin dönemde beyan ediceksin diyor. Maliye Danışma birimi KDV yi indirdiğin dönemde değil Faturanın üzerinde bulunan tarihteki ayda beyan ediceksiniz diyor.

Birçok kişi BA ları doldururken KDV de hangi ayda doldurduğunu esas alıyor. 35 Gün sonra elinize geçen bir faturayı elinize geldiği ayda KDV de indirim konusu yapıyorsunuz.
Aynı yıl içinde olduğu sürece problem yok. Ama BA için geriye dönük düzeltme verilmesi şart gibi görünüyor. İşte bu düzeltmenin cezası 1.490 ytl. kaldıki düzeltme vermesenizde BS sinde sizi beyan eden bir firma ile sizin BA nız tutmuyorsa. Yine 1.490 ytl ceza kesiliyor ve düzeltme isteniyor.
KDV de dönemsellik ilkesi aynı yıl olmasında karşın.
BA ve BS lerde dönemsellik aylık olarak karşımıza çıkmış görünüyor.

Buraya kadar araştırdım ve bunları öğrendim ve sanırım benden başkada bu şekilde BA ların aylık olarak verilirken mutlaka ait olduğu aya yazılacağını düşünen yok.
Hatalı veya noksansa; Somut bir görüşünüz varsa paylaşmanız dileğimle.