fonradar

Geçici Dönemi İçerisinde Faaliyet

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, malumunuz Geçici beyana eklenen Brüt Satışlar alanı ile ilgili örnek :
Araç satış matrahının 679 hesapta yer almasından ötürü buradaki tutarı ayıracakmıyız.

Örnek:
600 - 10.000-TL
679 - 5.000-tl

Faaliyet Kodu Brüt Tutar
31.... 10.000
999999 5.000

Arkadaşlar kullanmakta olduğum Luca otomatik olarak faaliyet tutarı ne ise o tutarı getirdiğinden yukarıdaki örneğe göre 10.000-TL olarak baz alınacağı sonucunu çıkarmaktayım.
Faaliyet dışı satış tutarları geçici vergi beyannamesi istenen matrah tutarına eklenmiyor.
Dolayısı ile kdv kümülatif matrahı ile uyumsuzluk olacak aradaki farkın izahıda faaliyet dışı amortismana tabi kıymetin satışı olacaktır diye düşünüyorum.

Sayın URUM79,
600-601-602 hesap tutarları yazılacak.Tabi bu durumda 6661 Sayılı Kanun'dan doğan asgari ücret desteğinin 602 hesaba kayıt edilmesini uygun bulanlar bu tutar için
nasıl bir faaliyet kodu düşünüyorlar merak etmiyor değilim.

Merhaba bisey sormak istiyorum bana 10.05.16 tarihinde 02.05.16 tarihli iade irs geldi ben de iade faturasini. 09.05.16 tarihine kestim bi sıkınti olurmu??
Bu mesajdan Alıntı

Merakınızı giderir mi bilmem ama kendi uygulamamı yazayım..
Bende 602 hesabına kaydedilmesini uygun bulanlardanım.
Faaliyet kodu kısmına Diğer olacak şekilde 6 tane 9 giriyorum.
Gelir tablosu dipnotunda da 602 için 5510 ve 6661'den kaynaklandığı notunu düşüyorum.
Şayet daire,bununla doymaz,yine de izahat isterse,onu da yaparız icabında. :)

Örneğin şöyle bir not ekliyorum.
"Diğer Gelirler Faaliyet kodu 999999 seçilmiştir.
Bu gelirleri 5510 ve 6661 sayılı kanunlardan kaynaklanan teşvikler oluşturmaktadır."

Son düzenleme:
Aslinda ilk etapta sn.tahsin gibi bende diger kod ile tanimlama yapmayi dusunmustum. Fakat burada asil su soruyu sormak gerekir. Maliye neden bu bilgiyi talep ediyor. Zaten bu bilgi gerek gecici beyanda gerekse de kdv kumulatif bakiye de mevcut. Amac brut satis tutarini detaylandirmak olsa gerek. Ozellikle birden fazla faaliyete sahip isletmelerin satis hasilatini siniflandirmak olsa gerek o nedenle istatistiki bir bilgi oldugunu dusundugumden degisik metodlarla bu bilginin hazirlanmasi sonucu degistirmeyecegini dusunmekteyim.

Yani açıkcası ben,neden yaptığını veya yapabileceğini sorgulamıyorum.İstenen bilgilere karşılık,kayıtlarım bana ne söylüyorsa onu beyan ediyorum ve kayıtlarımında doğru olduğunu düşünüyorum.Neticede yanlış beyan verilmiyor,kayıtlarımda da 602 altında 5510 ve 6661 detaylı kırılımlar da mevcut,gelri idaresi de bu teşviklerin ne şekilde maddeleştirilmesi konusunda bir açıklama yapmamış,10 tane yorumun 9 tanesi,bu şekilde yapılması gerektiği yönünde,hatta odamız bile bu örneği salık vermiş.Hatta,gelir tablosu dipnotlarında ilgili açıklamayı da ekliyorum.Yani şu anda yapılabilecek en iyi şeyin bu olduğunu düşünüyorum.
Yani neticede benim diğer gelirler kalemimi oluşturan gelirin,faaliyet kodu yoksa yapılabilecek en iyi açıklama bence bu şekilde olmalı.

Merakınızı giderir mi bilmem ama kendi uygulamamı yazayım..
Bende 602 hesabına kaydedilmesini uygun bulanlardanım.
Faaliyet kodu kısmına Diğer olacak şekilde 6 tane 9 giriyorum.
Gelir tablosu dipnotunda da 602 için 5510 ve 6661'den kaynaklandığı notunu düşüyorum.
Şayet daire,bununla doymaz,yine de izahat isterse,onu da yaparız icabında. :)

Örneğin şöyle bir not ekliyorum.
"Diğer Gelirler Faaliyet kodu 999999 seçilmiştir.
Bu gelirleri 5510 ve 6661 sayılı kanunlardan kaynaklanan teşvikler oluşturmaktadır."

Sayın Tahsin Kurt,

Cevabınız merakımı gidermedi,zira ben de 999999 kodu ile bildirildiğini tahmin etmiştim.Faaliyetlerin bildirildiği bir sütunda faaliyet geliri olmayan bir
rakamın yazılmasının tuhaflığına dikkat çekmekti amacım.
Ben 5510 kaynaklı desteği gider azaltarak kayda alıyorum, 6661 için de aynı şekilde işlem yapmayı düşündüm ama sizin de yazdığınız gibi herkes 602 hesabı uygun
gördüğü için ben de 602'ye kayıt ettim ve fakat bu işlem içime sinmiyor, ne mamule verdiğim pay ne inşaat maliyetine verdiğim pay doğru gelmiyor.O yüzden de
yarın ilk iş bunları düzeltip yine gider azaltarak kayda alıp beyanı o şekilde vereceğim.

Sayın Arkadaşlar,

Bu konuyu birkaç gün önce başka başlık altında da yazmıştım. 5510 ve benzeri teşvikler gider azaltıcı işlemlerdir, gelir kalemleri değil. Gereksiz şekilde olmayan giderle pay veriyorsanız üretim maliyetlerinizi de artırır. İşin tekniğine bakarsanız sizden İşveren hissesinin "5" puan daha az uygulanması izni verilmiş, neden fazla uyguluyorsunuz diye de bir düşünün.