fonradar

Geçici İhracat

Biz bir inşaat firmasıyız, inşaat makinelerimizden birini başka bir inşaat firmasının kazakistandaki işi için kiraya verdik, bu makineyi geçici ihracat faturası ile kazakistana gönderdik.
1) Bu makine için kestiğimiz 181.000$ geçici ihracat faturasını nasıl muhasebeleştireceğim
2) Kiralamadan dolayı keseceğimiz faturalar yurt dışında yapılan inşaat ve onarım işleri istisnası kapsamına girip kurumlar vergisinden muaf olacakmı?
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Geçici İhracat

kemalbozkus ' Alıntı:
Biz bir inşaat firmasıyız, inşaat makinelerimizden birini başka bir inşaat firmasının kazakistandaki işi için kiraya verdik, bu makineyi geçici ihracat faturası ile kazakistana gönderdik.
1) Bu makine için kestiğimiz 181.000$ geçici ihracat faturasını nasıl muhasebeleştireceğim
2) Kiralamadan dolayı keseceğimiz faturalar yurt dışında yapılan inşaat ve onarım işleri istisnası kapsamına girip kurumlar vergisinden muaf olacakmı?

Sevgili Formdaş

1-Bu makine için kestiğin tauranın kaydı

_________________/_____________________
120-181.000.-$*faturanın tarihindeki TCMB Döviz Alış Kuru

601-181.000.-$*faturanın tarihindeki TCMB Döviz Alış Kuru
__________________/______________________

Havale glediği zaman

__________________/___________________

102-Hav.Hs.Geç.Trh.TCMB Döv.Alış Kuru*meblağ

120-Hav.Hs.Geç.Trh.TCMB Döv.Alış Kuru*meblağ

_________________/__________________________

Kur farkı (FAturanın kesildiği tarih ile Hav.Hes.geldiği tarih arasında

Olumlu kur Farkı

___________________/______________________

120-

601
___________________/____________________

Olumsuz Kur Farkı

__________________/____________________

780-

120

__________________/____________________

Eğer kur farkı faturası kesilmezse o zaman kur farkı aşağıdaki gibi muhasebeleştirilir

Olumlu Kur Farkı

___________________/__________________

120

646
____________________/____________________

Olumsuz Kur Farkı

____________________/_______________

656

120
____________________/_______________

Bankadaki paranın kur değerlemesi aynı yukarıdaki şekilde yapılır.

2-Kiralamadan dolayı keseceğimiz faturalar yurt dışında yapılan inşaat ve onarım işleri istisnası kapsamına girip kurumlar vergisinden muaf olacakmı?

Bu Mümkün değil İnşaat Onarım işini siz değil karşı taraf yapıyor siz sadece makine kiralaması yapıyorsunuz.

Not-Yukarıdaki işlemler Faturayı yurtdışındaki firmanın adına kestiğiniz farz edilerek yapılmıştır.

ferhat

Sayın Ferhat;

Yukarıda yaptığınız muhasebe kayıtları biz makineyi satsaydık yapacağımız kayıttı. Ancak biz bu makineyi satmıyoruz, kiralıyoruz. makineyi gümrükten yurt dışına çıkarabilmek için geçici ihracat adı altında 181.000$ lık fatura kememiz istendi, bu makinenin tahminen 3 ay sonra işi bitecek ve tekrar yurda dönecek.
benim sorum bu makinenin geçici ihracat faturasının nasıl muhasebeleştirileceği,
ilginize teşekkür ederim

nazım hesaplarda takip edeceksiniz. Emanet mallar ve emanet mal teslim alanlar şeklinde, siz sadece kira faturası keseceksiniz.

kemalbozkus ' Alıntı:

Kiralama bedeli yurtdışı inşaat istisnasına girer. Bu sabit kıymetler , geçici ihracat olarak gönderiliyor ve bedeli de alınmayacak, aynı zamanda kdv iadesi de olmayacaktır ve ihracat istisnasından da yararlanmayacaktır. Bunları Sabit kıymetler altında yurtdışındaki sabit kıymetler diye bir hesapta takip edebilrsiniz

kemalbozkus ' Alıntı:
Sayın Ferhat;

Yukarıda yaptığınız muhasebe kayıtları biz makineyi satsaydık yapacağımız kayıttı. Ancak biz bu makineyi satmıyoruz, kiralıyoruz. makineyi gümrükten yurt dışına çıkarabilmek için geçici ihracat adı altında 181.000$ lık fatura kememiz istendi, bu makinenin tahminen 3 ay sonra işi bitecek ve tekrar yurda dönecek.
benim sorum bu makinenin geçici ihracat faturasının nasıl muhasebeleştirileceği,
ilginize teşekkür ederim

Evet özür dilerim yanlış anlamışım soruyu bir kez daha okuyunca anladım.

burda Bülent249 arkadaşımızın dediği gibi makinenin geçici ihracat bedeli olan rakam nazım hesaplarda takip edebilirsin.

Merhaba,

Sizin sorunuzu okudum, gerçi 2009 yılından bir soru fakat şu anda benim çalıştığım firmaya ait bir makinada kiralık olarak Azerbaycan a gidecek, dolayısı ile aynı soruyu ben size sormak istiyorum, nasıl muhasebeleştirilir? bize bedelsiz fatura keseceğimiz söylendi fakat emin olmak istiyoruz. Ayrıca Bu makina için geçici ihracat olduğundan dolayı gümrük ödemeyeceğimizi sanıyordum fakat bir firma bana gümrük alındığını söyledi, sizin geçici ihracat ile kiraladığınız bu makinaya siz yada kiralayan gümrük ödedimi? gerçekten muhim bizim için, doğru bilgilenmek adına soruyorum,

İyi çalışmalar, saygılarımla.
Işıl

İhracattan her hangi bir vergi alınmıyor. Sadece gideceği ülkenin mevzuatını bilmeniz lazım belki o ülkeye girişte vergi alıyordur. Varsa da sizi ilgilendirmez makinayı gönderdiğiniz firma öder. Örneğin Türkiye'ye geçici ithalat yoluyla bir makina getirecek olsanız gümrükte vergi ödemezsiniz, vergiler için teminat verirsiniz, çıkışında da teminatı geri alırsınız.

geçici ihraç ile göndermiş olduğumuz makinaların işi bitti ancak biz onu ırakta iş yapan diğer grup firmamıza kiraya vereceğiz. Bunun için kira sözlşemesi hazırlayıp fatura mı kesceğiz y.dışında iş yapan diğer firmamıza faturayı kdv'den muaf mı keseceğiz. KDV bey.de nasıl göstereceğiz ihracat gibi mi.