Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

Üyelik
18 Mar 2006
Mesajlar
374
Arkadaşlar merhaba ;
Kurumlar vergisi beyan döneminde ortaklar hesabındaki bakiye nedeni ile faiz geliri yazmak durumunda kaldık.. Ve bunu son dönem geçici vergi beyanında belirtmediğimizi fark ettik.
Matrah farkı oluşmasın diye ;
2008 Son dönem geçici vergisine pişmanlıkla düzeltme verdik. İlave Matrah 15.000 ve geçici vergi 3.000 olarak beyanı verdik.. Tahakkuk aldık, Ayrıca pişmanlık zammı da çıktı. Vade ise 05/05/2009 Oldu..

Biz ; 25/04/2009 tarihinde verdiğimiz kurumlar beyanımızda bu faiz gelirini dikkate aldığımızdan, ve 3.000 TL zaten tahakkuk ettiğinden, 05/05 tarihinde geçici vergiyi mükellefe ödetmedik..

Sadece pişmanlık zammını ödeyin demiştik.. Onu da atlamış ödememişler..

Şimdi, vergi dairesi VERGİ ZİYAI düzenlemiş.. 3.000 TL geçici vergiyi pişmanlık verdiniz ama ödemediniz deniyor. % 50 - 1.500 TL vergi ziyaı isteniyor..

Oysa 30/04 tarihinde kurumlar vergisi içinde 3.000 TL yi ödemiştik maliyenin vergi kaybı söz konusu değil.. Geçici verginin vadesi 05/05 di ve 30/04 kurumlar içinde o ödendi diyoruz ama anlatamıyoruz..

Sizce ne yapmalıyız ?
Biz mi hatalıyız ?

İlginize teşekkür ederim..
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

Hatalı işlem yapmışsınız. Tahakkuk eden geçici vergiyi ödeyip, kurumlar vergisi beyannamesinde de mahsup yapmanız gerekirdi. Şimdi olayı ayrıntıları ile açıklayıcı bir dilekçe vererek düzeltmeye çalışınız.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
577
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

Sayın Talham hiç uğraşmayın düzeltmezler. Maalesef sistem bu şekilde işliyor.
 
Üyelik
18 Mar 2006
Mesajlar
374
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

bulent249 ' Alıntı:
Hatalı işlem yapmışsınız. Tahakkuk eden geçici vergiyi ödeyip, kurumlar vergisi beyannamesinde de mahsup yapmanız gerekirdi. Şimdi olayı ayrıntıları ile açıklayıcı bir dilekçe vererek düzeltmeye çalışınız.

Ama düzeltme geçici vergi için 05/05 vade verdiler... Oysa kurumlar tahakkuku 30/04 tarihinde ödendi...
Dolayısı ile geçici vergi ödemesini yapmamayı daha uygun bulduk...
Neyse sonuçta iş karmakarışık bir hal aldı..
Geçici vergiyi vadesini beklemeden ödesek dah kolay olacaktı :((
 
Üyelik
18 Mar 2006
Mesajlar
374
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

rıza özbek ' Alıntı:
Sayın Talham hiç uğraşmayın düzeltmezler. Maalesef sistem bu şekilde işliyor.

Peki devleti vergi ziyaına uğratmadığımız halde cezalandırılmayı kabul mü etmeliyiz ?
Sizce vergi mahkemesinde meseleyi lehimize sonuçlandırabilir miyiz ?
 
Üyelik
19 Eyl 2008
Mesajlar
46
Konum
Istanbul
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

ödenmeyen geçici vergi mahsup edilebiliyomuki mahsup etmeyip 30 nisanda kurumlar vergisinde zaten ödenmiş ödenmiş bir borcu tekrar istemeleri saçma değilmi kurumlarda ödendiğinden damga vergisi hariç borcun çıkmaması gerekmezmi
 
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
58
Konum
ANKARA
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

Size kesilen ceza maalesef yerinde bir ceza ve adıda pişmanlık ihlali. Tek çözümünüz uzlaşma talep etmek. Geçen sene aynen sizin durumunuzda olan bir müşterime 1000 TL pişmanlık ihlali kestiler ve 250 TL gibi bir rakama uzlaşarak kapattık.
 
Üyelik
18 Mar 2006
Mesajlar
374
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

Sn.Coşkunbozolan
Cezanın vergi ziyaı olacağını söylediler... Uzlaşma talebi mümkün mü ki ?
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

sayın talham merhaba, öncelikle içinde bulunduğunuz durum için üzüldüm.Maalesef vergi kanunları böyle.Veri usul kanunu 371.maddesinden yararlanma şartlarını aynen aktarıyorum.
VUK.NUN 371. MADDESİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

Hiç verilmemiş beyannamelerin haber verme dilekçesinin verildiği tarihten başlayarak 15 gün içinde verilmesi.
Eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının keyfiyeti haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde tamamlanması veya düzeltilmesi.
Haber verilen ve ödeme süresi geçmiş bulunan vergilerin, ödemenin geciktiği her ay ve kesri için, 6183 sayılı Kanunun 51. Maddesinde belirtilen nispette uygulanacak gecikme zammı oranında bir zamla birlikte haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde ödenmesi.
(Bu şartları yerine getiren mükelleflere vergi ziayı cezası kesilmez.)

şimdi ilgili kanun gereği siz geçici vergi beyannamesine düzeltme verdiniz ve çıkan vergiyi de 15 gün içinde ödemeniz gerekmekteydi.Kanun 15 gün içinde ödemeniz gerektiğini söylüyor.öderseniz vergi ziya'ı cezası kesilmez diyor.Siz şimdi burada ödeme eylemini 15 gün içinde gerçekleştirmediğinizden dolayı kanunen kesilen cezada isabetsizlik yoktur.Ödenmemiş bir geçici vergiyi zaten kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde mahsup edemeyeceğinizden dolayı kurmlar vergisi matrahı ve çıkan vergide 3000 TL.olmuş.siz bu 3000 TL.kurumlar vergisini ister ödeyin ister ödemeyin size çıkan geçici vergi zaten ödenmediğinden vergi daireniz geçici vergiyi terkin edecektir.sizden tekrar geçici vergi ödemenizi isteyemez çünkü geçici vergiyi terkin edecekler.Şayet yine de siz bu geçici vergiyi öderseniz yani vergi dairesi henüz terkin işlemini yapmamış olabilir ve sizde vezneye gidip bu geçici vergiyi öderseniz eğer bu seferde nakit iade talep dilekçesi(ek2) vermek zorunda kalacaksınız.Bence şöyle bir yol izleyin; kesilen vergi ziya'ı cezası doğru olduğundan Bu vergi ziya'ı cezası için uzlaşma talep dilekçesi verin ve uzlaşmaya katılın.(sakın 376 dilekçesi vermeyin.)genelde vergi ziya'ı nın %90 ına kadar kısmını silebiliyor vergi dairesi müdürleri.Buradan size kalacak ceza 150 TL ile 300 TLarası bir rakam olur.Geri kalanı uzlaşma ile silinir.Zaten geçici vergi de terkin edileceğinden dolayı 2.defa vergi ödemeyeceksiniz.
saygılarımla,
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Geçici Vergi ve Çetrefelli Bir Durum...!

bir şey daha ilave deyim size mantıksız gelen "ben vergi ziya'ı na sebep vermedim ki zaten vergiyi kurumlarda ödedim" diyorsunuz ya aslında kurumlarda ödeme durumu değil burada ki husus, düzelme beyannamesini 371.maddeye göre verdiğinizden dolayı kanun gereği size 15 gün süre veriliyor.Bu süreye riayet etmediğinizden dolayı vergi ziya'ı kesiliyor buradaki ince hususa dikkat etmelisiniz.
 
Üst