Geçmiş Dönem Kaydı Unutulan Demirbaş

islm

Katkı Sunan Üye
2014 Yılında Faturalı olarak alınmış olan çelik kasa (değeri 4.500 tl+ kdv ) muhasebe kayıtlarında demirbaşlarda gözükmemekte, şimdi bunu sigorta kapsamına almak için bunu kayıt altına almam gerekmektedir. Bu işlemin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır.

2014 Yılında Faturalı olarak alınmış olan çelik kasa (değeri 4.500 tl+ kdv ) muhasebe kayıtlarında demirbaşlarda gözükmemekte, şimdi bunu sigorta kapsamına almak için bunu kayıt altına almam gerekmektedir. Bu işlemin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır.

________________________________________/_________________________________

255-DEMİRBAŞLAR (B) 4.500.-

681-K.K.E.G (b) 810.-

100/102/331 ÖDEME HANGİ HES.YAPILDIYSA (A) 5.310.-

______________________________________/_____________________________________________

peki bu 681 nolu hesabı kurumlar vergisi matrahından indirebiliyor muyuz, yoksa k.k.e.g. olarak ilave mi ediyoruz.

cevabınızda yazmışsınız zaten kkeg diye :) gözümden kaçmış.

810 TL İktisadi Kıymetin Satın alınmasınde yüklenilen KDV sini Gider olarak kabul etmeyen Kanunun ve Numarasını söyleyebilirmisiniz?

Kdv kanununa göre Yüklenilen kdv yıl geçmemek kaydı ile indirebilir .Kdv bir tüketim vergisidir aldığından verdiklerini indirip bakiyesi idareye ödenir veya kdv alacağın kalır devir eder.Kolay gelsin.

arakadaşlar kasa daha önce sisteme gider olarak girilmiş 2013 yılında fakat kasanın başına bazı işler geldi ve bunu sigortadan tazmin etmemiz lazım. bunu demirbaşa nasıl alırız ve nasıl bir çözüm uygulayabiliriz.

Selamlar
Demirbaşa almak zorunda mısınız? (VUK açısından değerlendirmiyorum,özellikle belirteyim)Netice de firma kayıtlarına intikal etmiş ve firmaya alındığı ve firmada kullanıldığı ticari kayıtlarla ispat edilmektedir.
Çok emin değilim ama,Demirbaşa mı yoksa gidere mi kaydedildiği sigorta şirketi için ne kadar önemli bilmiyorum.Örneğin 600 liralık bir printer (hadlerin altında kaldığı için) gidere yazılmışsa ve çalınmışsa,demirbaş envanterinde yok diye tazminatını sigorta karşılamaz mı? Gerçekten emin olmadığım için soruyorum.
Ticari kayıtlarla ve faturalarla bu malzemenin işyerinde olduğunu ispatlayabilirseniz,sigorta için bu geçerli bir dayanak oluşturmaz mı?

Valla acikcasi bende tereddut ettim.demirbasta gozukmezse sorun cikartirlar diye dusundum.o yuzden demirbasa almanin yasal bir yolunu bulmaya calisiyorum.bizden demirbas muhasebe kaydini istemis sigorta kurumu.

arakadaşlar kasa daha önce sisteme gider olarak girilmiş 2013 yılında fakat kasanın başına bazı işler geldi ve bunu sigortadan tazmin etmemiz lazım. bunu demirbaşa nasıl alırız ve nasıl bir çözüm uygulayabiliriz.

Gider Pusulası düzenlenerek

________________________________________/_________________________________

255-DEMİRBAŞLAR (B) 4.500.-

681-K.K.E.G (b) 810.-

679-DİĞ.OLG.DIŞI GELİR VE KARLAR (A) 5.310.-

______________________________________/_____________________________________________

Sigorta şirketleri hasar ödememek için ellerinden geleni yapıyor hasar tazmini için maalesef bana güven vermiyorlar problem yokken öderken iyi ama iş hasara gelince daha önce bildirilmeyenlerde aranıyor.Vatandaş emekli bankadan kredi alacak mecburi para lazım çaresiz hayat sigortası mecbur tutuluyordu veya kefil isteniyor eh emekliye kim kefil olur.Sigorta teklifinde hastalığı yok sağlam işaretliyor sorrmuyor bile kronik hastalığın varmı diye adam emri hak oluyor kimse isteyerek ölmek istemez sigortanın cevabı o zaten kalp hastası imiş baypass olmuş zaten ölecekti hasar ödeyemeyiz.Bu kadar kötü bir işletmecilik olabilirmi.Baştan niye söylemedin primleri neden aldın yaşarsa sıkıntı yok.Neden kendi el yazısı ile hastalıklarını yazdırmıyorsun dediğimizde hasta ise o zamanda krediyi veremezdik diye
cevap veriliyor.Bu kadar yüzsüz ve ahlaksız bir işletmecilik olamaz tabii senede bir kaç kredi kullanan ölecek hasar ödenecek buna göze alarak fiatlandırma yapıyorsun.Sigorta sistemine hiç güvenim yok maalesef.Mesleki sigortada da hasar oluşursa bu görev mükellefin sana ödeyemeyiz tavrına bürünüyor yani tam aldatmaca.Emirlerinde avukatlar ordusu var fakir vatandaş zaten hakkını arayamıyor.Vatandaşı koruyacak bağımsız bir mercide yok kalanlar zaten bir şey kalmamış borç batağına giriyorlar.

Son düzenleme:

Sayın aygunh34,

Kayıtlarınızda nasıl göründüğü onları ilgilendirmez, faturası mademki var faturayı ibraz edin yeterlidir.