fonradar

Geçmiş Tarihli Virman İşlemi Yapmak Mümkün Mü

iyi günler;

Dairemi tokiden teslim alırken site yönetimi özel şirkete devredildi. Günü gününe aidat takibini yaptığım halde Ekim- kasım 2014 aylarının aidatını bir başka daire sahibi sehven ödemiş. Bu aylarda aidatı ödemek için yönetime gittiğimde "ödemeniz yapılmış, borcunuz yoktur" diye geri gönderildim. Yanlışlık olduğunu söylediğimde ilgilenilmediği gibi hesap dökümlerinin açıklama satırlarında da ödemeyi kimin yaptığı belirtilmemişti.

Söz konusu yönetim Ocak 2016 ayından sonra aidat borcu olan dairelere bildirimde bulunmuş. Tabi bu aya kadar bendeki hesap dökümlerine göre benim borcum gözükmüyordu. Ertesi haftalarda bana aidat borcum olduğu bildirildi. Her iki hesap dökümlerini incelediğimde, Ekim- kasım aylarının aidatın ödendiği gününde virman yapıldığını farkettim. Geçmişe dönük virman yapılmasından dolayı Ekim-Kasım aidatının dışında 140TL kadar gecikme faizi işlenmiş bulunmaktadır.

Size sorum şu; yapılan hesaplar arası virman işlemi için geçmiş tarih göstermek usule uygun mudur? Nasıl bir çözüm bulunabilir?
Teşekkürler..

Valla bu konuda yasal bir düzenleme yok. Yönetim size borcunuz yok demiş ama yazılı bir belgeniz varsa sorun yok faiz alamaz. Çünkü sizin hatanız değil.Ancak belge yoksa sözlü anlaşmaya çalışmak en iyisi.

Böyle durumlarda borcunuzun olmadığı söylendiğinde borcu yoktur gibi bir yazı almasını herkese tavsiye ediyorum. Benzeri durumlar her konuda yaşanıyor. DAha sonra bu şekilde mağdur olmamak adına elinizde bir yazı bulundurmak en iyisi. Geçmişe dönük virman değil de kim ödemişse onun hesabına güncel virman da yapılabilir ancak o faizi işlemelerine anlam veremedim. Kendi hatalarını size faiz şeklinde yüklemeye çalışmışlar. İtiraz etmenizi öneririm.