fonradar

Geçmiş Yıl Zararları

merhaba üstadlar...bende 2014 geçmiş yıl zararlarını kullandım 2015 yılında fakat defterde kayıtları yapıp sonuca ulaştım.şimdi benim sormak istediğim.bilançoda karı tam görüyorum fakat gelir tablosu doldururken malum geçmiş yıl zararları olmadığı için bişey yazamıyorum.bu durum da sıkıntı our mu acaba?

Selamlar
Gelir tablosunda görememeniz normal.Geçmiş yıl zararları hesabı,gelir tablosu hesabı değil,bilanço hesabıdır.Fakat hesaplanan vergi,geçmiş yıl zararı düşülerek hesaplanmış ve gelir tablosuna aktarılmıştır.
Gelir tablosundaki kâr üzerinden vergiyi hesaplayacak olan biri,sizin hesaplamış olduğunuz vergiye ulaşamayacağı için,karışıklığı önlemek adına,durumu,dip notlarda belirtirsiniz.
Bildiğim kadarıyla bu şekilde yeterli olur...

Merhaba konuyu ve yazılanları birkaç kez okudum fakat takıldığım yada netlik kazanmayan nokta: Geçmiş yıl zararlarının beyan üzerinden mahsubu durumunda bu mahsup işleminin defter kayıtlarında gösterilip gösterilmeyeceği hususu.
Takıldığım örnek :
2014 Yılı Mali Zarar : 1.600-TL
2015 Yılı Mali Kar : 40.807-TL

Kurumlar Beyannamesi üzerinden mahsup ettiğimde Mali Kar 39.207-TL düşmekte ve vergi 2014 mali zararın %20 i kadar düşmekte. Fakat sorun şu ki
ilk üç dönemde zarar çıkan fakat 4. döneminde kar çıkan ve vergi karşılığı olarakda 40.807-TL tutarın vergi karşılığını ayırdım.

Yani 370 hesap : 8.161,40-TL
Kurumlar vergisi beyannamesinde zarar mahsubu durumunda bulunan vergi : 7.841,40-TL

Bu durumda 1.600-TL mali zararı kurumlar vergisi beyanında düşmedim. Yapacağım sonraki yıl vergi tahakkuk kaydında 320-TL fark oluşacağından rakam da düşük olduğundan mahsup işlemini gerçekleştirmedim. Fakat rakam yüksek olduğunda, vergi karşılığı ayırırken (31.12 tarihine) kurumlar vergisi beyanında geçmiş yıl zararını mahsup edeceğimi önceden düşünerek ona göremi vergi karşılığı ayırmalıyım.?
Birde kurumlar vergisi beyanında göstereceğim geçmiş yıl zararını mutlaka yıl içi geçici vergi beyanında da göstermek zorunlumudur.?
Kusura bakmayın umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Vergi karşılığını 39.207 TL.üzerinden hesaplamanız (ayırmanız) gerekirdi. Ancak düzeltme şansınız var kurumlar vergisi beyannamesinde geçmiş yıl zararlarını gösterip doğru beyan verebilirsiniz. Beyanname verdikten sonra yapacağınız tahakkukta bunları düzeltebilirsiniz. Geçmiş zararlarının geçici vergi beyannamelerinde de gösterilmesi gerekirdi, göstermemeniz kurumlar vergisi beyannamesindeki hakkınızı yok etmez,gösterebilirsiniz.

Son düzenleme: