Geçmiş Yıla Ait Unutulan Fatura Kaydı

Arkadaşlar 2012 Ocak ayına ait bir mal alım faturası kaybolduğundan dolayı kaydedilmemiş.Kaybolduğu fatura bulununca anlaşılmıştır.Bildiğim kadarıyla 1000 TL civarında bir cezası sözkonusu.Cezasız bir şekilde faturayı kaydettirmem mümkün müdür?Ya da usulen bunun herhangi bir yolu var mıdır Acil yardımcı olunuz lütfen...

Sayın Formdaşım

Bu faturanın yeni yıla kaydını bu şekilde yapın.(Kusura bakmayın.Acil dedğiniz için detay yapmıyorum)

_______________/______________
153- Mal Bedeli
689-K.K.E.G (İndirilecek Kdv)

320-Satıcılar (Veya Mal alındı ise yani çek,Banka v.s)
_____________/_____________________

Sayın Ferhat Bey,
Biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirseniz özellikle ceza konusunda...Konu hakkında başka bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler....

Son düzenleme:
Selamlar
Ceza derken faturanın tutarı nedir.Firmanız şirket midir?
Ceza derken hangi cezadan bahsedelim size,b formu cezası mı, faturayı ilgili ayında kaydetmemenin cezası mı,belki gelir gideri etkilediğinden geici vergilerde düzeltilme li mi,bunun cezası mı?
Sorunuz kendi içinde o kadar kapalı ki..Ocak 2012 faturasının üzerinden 1 yıldan fazla bir zaman geçmiş..İşi cezaya dökerseniz ben size bir kaç tane ceza sıralayabilirim.Bu soruya şöyle yapın kurtulun gibi bir cevap yazılamaz, bence yazılmamalı da..
meslek mensubumusunuz, yoksa firma çalışanı mı?
Sorunuza net bir cevap vermek şu an çok zor

Son düzenleme:
Sayın Twolf,
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Fatura 20 aralık 2012 tarihine ait (Ocak yazmışım düzeltiyorum).Yani 2 ay öncesine ait bir mal satınalma faturası.25000 tutarı var..Evrakların arasından yeni çıktı.Ben firma çalışanıyım.Durumu amirlerime bildirdim.Muhasebecimiz de maliyeye bildirmenin cezası olduğunu,bunun da 1000 TL civarında olduğunu söyledi.Gerçekten cezası varmıdır.Ne yapmamız gerekir acaba?
Tekrar teşekkürler.

Sayın formdaşım

Sayın twölfün yazdıkları doğru.Ben şimdi konuyu biraz detaylandırayım.Faturayı bir yere bildirmiyorsunuz.Muhasebeciniz bunu söylerken Mal Alımı olduğu için BA formuna 2012 yılı 12 ayında düzeltme verilmesinden dolayı 1.000.-tl ceza gelir demiştir.Bu doğrudur.Sizin yapmanız gerekeni yazıyorum.25.000.-tl'lik faturayı 12 aydaki BA formunuza düzeltme verin.Yani bu faturayı 12 aydaki BA formunuzda beyan edin.Kayıtlara alınmasını ise 12 aydaki KDV beyanınızı verdiğiniz için yukardaki kayıtla 12 aya faturayı kayıt edin.Dolayısıyla yukardaki kayıtla KDV'nize düzeltme yapmamış olursunuz.Ayrıca Kurumlar beyannamesi daha verilmediği için Stok hesabınızda buna göre doğru olur

**kurumlardan sonra olsada aynı kayıt yapılabilir değilmi ? 2013 yılına

-- Tabiki yapılabilir.

Değerli arkadaşlar.
2 sene öncesine ait bir fatura mutabakat farkında ortaya çıkmak kaydı ile kayıtlarda olmadığı anlaşılmıştır. Fatura tutarı 1.059-TL Dir. mutabakatı sağlamak adına doğru olanı yapmak açısından önerilerinizi almak isterim.
teşekkürler...