Geçmişe Dönük İptal Edilecek Ft.lar

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay Gelsin
Firmamız 2007 yılının 8.ayına kadar aralıklarla zaten iş yaptığımız bir firmadan yani 100.000 ytl lik normal iş yapmış ken 740.000 ytl fatura almışız yani 640.000 ytl fatura almışız fakat bu firma 12. ayda resen adresinde bulunamadığından dolayı kapanmış şimdi vergi daireside 2007 ba ve bs leri incelerken resen kapandığını görmüş firmanın ve kapanmış firmadan 740.000 ytl lik ne aldınız diye soruyor ve bize yakın zamanda yazı gönderip bazı döküman ve evrakları isteyeceğini söylüyor
Biz şimdi bu yazı gelmeden bu 740.000 ytl lik faturaları iptal edip kdv,geçici ve kurumları değiştirsek pişmanlık ile yapsak mı veya yapsak ne karımız avantajımız olur
yada bize yazı geldikten sonra bu işi yapsak heralde pişmanlık hükümlerinden faydalanamayız diye biliyorum ne yapalım
Benim düşüncem kendi kendimize düzeltme yapıp kdv +geçici vermektense yazıyı bekleyeyim belki fazla üstüne gidilmez ve iş kapanabilir fakat tabi kapanmazsa yazıdan sonra bu işin böyle olduğu anlaşılırsa ne gibi sakıncaları olur
Bu durumda ne öneriyorsunuz
Teşekkürler

Ynt: Geçmişe Dönük İptal Edilecek Ft.lar

Kızıldereli ' Alıntı:
Slm Kolay Gelsin
Firmamız 2007 yılının 8.ayına kadar aralıklarla zaten iş yaptığımız bir firmadan yani 100.000 ytl lik normal iş yapmış ken 740.000 ytl fatura almışız yani 640.000 ytl fatura almışız fakat bu firma 12. ayda resen adresinde bulunamadığından dolayı kapanmış şimdi vergi daireside 2007 ba ve bs leri incelerken resen kapandığını görmüş firmanın ve kapanmış firmadan 740.000 ytl lik ne aldınız diye soruyor ve bize yakın zamanda yazı gönderip bazı döküman ve evrakları isteyeceğini söylüyor
Biz şimdi bu yazı gelmeden bu 740.000 ytl lik faturaları iptal edip kdv,geçici ve kurumları değiştirsek pişmanlık ile yapsak mı veya yapsak ne karımız avantajımız olur
yada bize yazı geldikten sonra bu işi yapsak heralde pişmanlık hükümlerinden faydalanamayız diye biliyorum ne yapalım
Benim düşüncem kendi kendimize düzeltme yapıp kdv +geçici vermektense yazıyı bekleyeyim belki fazla üstüne gidilmez ve iş kapanabilir fakat tabi kapanmazsa yazıdan sonra bu işin böyle olduğu anlaşılırsa ne gibi sakıncaları olur
Bu durumda ne öneriyorsunuz
Teşekkürler

Sevgili Formdaş
Vergi dairesi bu firmayı resen kapandığından değil eminim sizin gibi birkaç firmaya da muhteviyatı itibariyle yanıltıcı evrak (yani fatura satmış) dolayısıyla daha sonra bu işten dolayı koda girmiş ba bs formundada sizin gibi fatura kestiği firmalar yakalanmış
dolayısıyla vergi dairesi tarafından incelemeye alınacaksın vergi dairesi rakam yüksek olduğu için hesap uzmanlarına işi devredecek.
Tabi bu arada sende bu evrak yüzünden koda alınacaksın.Öncelikle bir şey sormak istiyorum bu alışlar hizmet mi yoksa mal alışımı
bundan sonra sana yazacaklarım önemli

Biz inşaat işi yapıyoruz alışlar hizmet işi makina kira bedelleri iş makinası
ne önerirsiniz inceleneceğimiz aşikar fakat ne yapsam diye düşünüyorum
Teşekkürler

Bence bir an önce o faturaları yok sayacak şekilde beyannamelerinizi pişmanlıkla düzeltmenizde yarar var. Vergi dairesi inceleme başlattıktan sonra pişmanlığınızı kabul etmeyebilir. Faturaların gerçek olmadığı belli. Mutlaka ödemeleride banka, çek gibi belgeli bir ödemeye dayanmıyordur.

740.000 ytl lik tutarlı faturanın sadece 165.000 ytl si vezneden ilgili firmanın hesabına yatmış yani banka aracılığı ile
Başka yorumda bulunacakta olursa çok memnun olurum
Teşekkürler

Evet sevgili formdaş kaldığımız yerden devam edelim eğer alışlarınız hizmet değil mal olsaydı kolaydı çünkü mal alışlarında yapılan işle iligili alışlarda kurum ve geçici düzeltme istemiyorlar KDV düzeltiyorlar Fakat seninki hizmet olduğu için geçici ve kurum düzeltme istenebilir.diğer bir yol ise hepimizin bildiği yol (eğer bedelin altından kalkınabilirse) sevgili formdaş bülent249 dediği gibi düzeltme ver YANLIZCA KDV İÇİN GEÇİCİ VE KURUMLARA DOKUNMA.Çünkü benimde böyle iki tane firmam vardı birtanesi mal alıştan dolayı mal aldığı firmanın bir tanesi koda girmişti GEÇİCİ ve KURUMLAR Düzeltmeden sadece KDV düzeltme verdik ödemeleri Vergi Dairesine Banka Teminat Mektubu verip taksitlendirdim.İkinci firmayada aynısını yaptık ama birde mahkemeye verdik çünkü son çıkan Danıştay Kararlarında Vergi Dairesinin koda giren firmalar için ne gibi işlem yaptığını ve bu yapılan işlemler sonucunda somut delillerin bulunması sonucunda bu faturaların SMYİP olduğundan sözedilebileceği yönünde kararlar var.tabi formdaşların söylediği gibi 84 nolu tebliğ çercevesinde çekle ödemeninde sorumlluktan kurtulma yönünde etkisi var ama yeterli değil bildiğimiz gibi o dönemlerle ilgili çalışan sayısı,araç parkuru v.b daha birçok nedenin olması lazım
Uzun lafın kısası Vergi dairesinden yazı gelmeden eğer altından kalkabilirsen düzeltme ver.(versen bile incelemeye alınırsın) yoksa yazı geldikten sonra bu hizmet işini aldığını idda et mahkemeye ver (burda kazanman zor çünkü rakamın büyük kısmı nakit dönmüş) Nasıl olsa TÜRKİYEDE yq zaman aşınmına girer yada af çıkar

ferha