Gelecek Aylara Ait Gelirler

açık alanlarda reklam işleri yapan firmamız , müşterileriyle 6 aylık veya 1 yıllık süreleri kapsayan reklam anlaşmaları yaparak sık sık sonraki yıla sarkan faturalar kesmektedir. (Bedelini bazen peşin tahsil ediyor bazen taksitler halinde alıyor.) Sözleşmenin tamamının fatura edildiği durumlarda sonraki yıla ait olan reklam gelirinin gelecek yıllara ait gelirler (geçici vergi dönemlerinde gelecek aylara ait gelirler) olarak değerlendirmek mümkünmüdür, bu konuda elinde mukteza (özelge) bulunan arkadaşlar var mı?

Ynt: gelecek aylara ait gelirler

Bu konuda muktezaya gerek yoktur.

Anlattığınız gelecek yıl gelirleri 380-480 hesaplarda pasifleştirilecektir.

Ayrıca sizin sektörle ilgili şahsi fikrim;

Siz açık alanda reklam yaparken bilbord, duvar vs nerelerden kiralıyorsunuz. Belediye bu reklam işini artık sadece bir firmaya veriyor diye biliyorum.

Valla en korktuğum sektörlerden birisiniz Allah kolaylık versin.

haydar turna ' Alıntı:
açık alanlarda reklam işleri yapan firmamız , müşterileriyle 6 aylık veya 1 yıllık süreleri kapsayan reklam anlaşmaları yaparak sık sık sonraki yıla sarkan faturalar kesmektedir. (Bedelini bazen peşin tahsil ediyor bazen taksitler halinde alıyor.) Sözleşmenin tamamının fatura edildiği durumlarda sonraki yıla ait olan reklam gelirinin gelecek yıllara ait gelirler (geçici vergi dönemlerinde gelecek aylara ait gelirler) olarak değerlendirmek mümkünmüdür, bu konuda elinde mukteza (özelge) bulunan arkadaşlar var mı?

Ticari Kazançta gelirin elde edilmesinde tahakkuk esastır.Ticari faaliyet içerisinde satılan mal veya yapılan bir hizmet bedeli taraflarca belirlenip fatura kesildiğinde gelir veya gider tahakkuk etmiş sayılacağından söz konusu geliri gelecek yıllara sirayet ettirmeniz usulsüz olacaktır.

Merhaba,
Sayın "butterfly effect" e katılıyorum. Ticari kazançta "Tahakkuk esası" geçerli olduğu gibi, "dönemsellik" ilkeside vardır. Ayrıca şu mantıkla düşünürsek adam bilboardları kiralamış bunun kira giderini önümüzdeki yıl giderlerine alacak, ama aynı bilboard için bugün keseceği faturanın tümünü bu yıl gelirlerine yazacak. Bu sizede biraz yanlış gelmiyormu? veya bir yıllık bir anlaşmanın faturasını kesti ve 6 taksitle tahsil ederse altı ay içindemi gelir yazması gerekirdi?

Ben de sn. Başkan gibi düşünüyorum. Öyle birşey olsa neden hesap planımızda Gelecek Yıllara ait gelirler hesabı var ki?
Bu gelirle ilgili hiç bir işlem yapılmamış, hiç bir gider gerçekleşmemiş siz bunu gelir yazıcaksınız. Biraz zorlama geliyor.

Ynt: Gelecek Aylara Ait Gelirler

Valla konuyla alakası yok ama,

Böyle açık hava reklamı, bilboard hizmeti alacak meslekdaşlar dikkat bu faturaların % 90'ının altı boş.

Riske girmeyin.

meslektaşların çoğunluğuna göre bu işle ilgili gelirlerin de giderlerin de sonraki yıla sarkan kısmının akti ve pasifte geçici hesaplara aktarılması bu yıla ait kısmının gelir tablosuna aktarılmasıdır.

ben 2 ayrı mukteza buldum. farklı sektörler olmasına rağmen konu aynı, problem de aynıi İstanbul deft. iki farklı mukteza vermiş.

benim şahsi görüşüm ise ticari kazançta gelir ve giderlerin tahakkuk esası geçerli olsa bile istisnası da vardır. Aksi takdirde VUK. 283 ve VUK. 287. maddeler ne için ihdas edilmiş?Tek düzen hesap planında 380 ve 180 nolu hesaplar da VUK daki bu maddelere paralel olarak uygulama birlikteliği sağlamak için düzenlenmiştir.(Tek düzen hesap planı her ne kadar yetersiz kalsa bile. Çünkü 180-380 kodlu hesaplar peşin ödenmiş ifadesi geçmektedir. )

sayın effect;

istisna deyince akla vergi istisnası geldi sanırım. ben sözlükteki anlamıyla kullandım istilahi manada değil. (ama sakın istilahi nedir diye sormayın) :D

Yok yok istisnayı sizin sorduğunuz anlamda sordum zaten.

Açıkça; Faturası peşin kesilip de gelecek yıllara sarkmayan tip gelirler hangi gelirlerdir. Yani bilaçoda tahakkuk esasının uygulanmayacağı durum hangisidir.?

Örnek olarak bir işyeri deposunu kiraya verebilir. Faturasını "01.06.2006-31.0.2007 dönemi kira bedeli " olarak 01.06.2006 tarihinde keserse bunun 01.01.2007-31.05.2007 dönemine ait kısmı gelecek aylara (yıllara) ait gelirler hesabına alınır. Bu 2007 yılı geliridir.
(Kiralanan şey iş makinası, araç vs. de olabilir.)

sayın effect;
foruma girdikçe bazı konularda isabetli yorumlarınızı ilgiyle takip etmekteyim. Aslında Ticari kazançta tahakkuk esasının istisnası olup olmadığını sormuşsunuz? GVK.da ticari kazancın tespitinde tahakkuk esası geçerli olsa bile VUK.nda ki 280 ve 287.maddeler ile MSUGT deki dönemsellik ilkesi açıklamaları bu konunun bir istisnası olarak düşünülebilir. Ben de sizin gibi düşünmekteyim. Ancak maliyenin görüşü böyle değil. İstanbul Def. benzer 2 ayrı konuda 2 farklı mukteza vernmiş. eğer isterseniz tarih ve sayılarını verebililirim. Ben biraz da meslektaşları uyarma amaçlı bu soruyu sordum. Yoksa benim uygulamam sizinle aynı. Değerli üstadımız ve doyurucu yanıtlarını beğeniyle takip ettiğim sayın Turk_bey sonraki yıllara sarksa bile bu gelirler fatura kesildiği için tahakkuk etmiş sayılır ve cari dönem kazancına dahil edilmesi gerekir şeklinde görüş bildirdi. Eğer forumda ise biraz daha açıklamasını rica edeceğim (VUK 280-287 maddeler ile MSUGT Dönemsellik ilkesini dikkate alarak)

Sn. Haydar Turna

Yönelttiğiniz soruya ilişkin daha önce beyan etmiş olduğum Ticari kazancın fatura kesilmekle birlikte tahakkuk etmiş olacağı bu nedenle cari dönemin gelirlerine dahil edilmesi gerekir şeklindeki görüşüme karşılık Sn.Effect ve Tamer Başkan'ın görüşleri dönemsellik ilkesi gereği gelecek yıllara sarkıtılabileceği şeklinde olup, anladığım kadarı ile sizin uygulamanızda bu yönde. eee Yasalarımız bu kadar karmaşık olunca bırakın siz sayın meslektaşlarımı, özelgeler arasında bile bir birinden farklı görüşler oluşmaktadır.

Benim şahsi görüşüm işin hizmet işi olması nebeniyle Fatura düzenlenmek kaydıyle gelir tahakkuk etmiş ve bedeli tahsil edilerek gelir oluşmuştur. Tabi ki bu benim kendi görüşüm bunun doğru olduğuna yönelik ısrarım ukalalık olur. Sözünü etmiş olduğunuz özelgelerin tarih ve sayısını belirtirseniz bende aydınlanmış olurum. Ayrıca özelgeler alan kişiyi bağlayacağından sizinde bir özelge talebinde bulunmanız daha uygun olur. Saygılarımla.

sayın turkbey;
sözkonusu muktezaları gönderiyorum. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi hangi şekilde hareket edersek edelim hem yanlış hem doğru olacak. Maliye bakanlığı kendi kanunları hakkında dahi farklı görüş bildiriyor. Başka bir ülkede böyle komediler oynanıyormu acaba merak ediyorum doğrusu.

İst.Def. B.07.1.gib.4.34.19.02/VUK-2/116 03.04.2006/2445
İst.Def. B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-1/2315/5-11012

haydar turna ' Alıntı:
VUK.nda ki 280 ve 287.maddeler ile MSUGT deki dönemsellik ilkesi açıklamaları bu konunun bir istisnası olarak düşünülebilir. Ben de sizin gibi düşünmekteyim. Ancak maliyenin görüşü böyle değil. İstanbul Def. benzer 2 ayrı konuda 2 farklı mukteza vernmiş. eğer isterseniz tarih ve sayılarını verebililirim.

Zaten bu maddeler tahakkuk esasının dolayısıyla dönemsellik uygulamasını anlattığı için herhangi bir istisna değil, olağan maddelerdir.

VK 283: Gelecek bir hesap dönemine ait olarak peşin ödenen giderler ile cari hesap dönemine ait olup da henüz tahsil edilmemiş olan hasılat, mukayyet değerleri üzerinden aktifleştirilmek suretiyle değerlenir.

VUK: 287: Gelecek hesap dönemlerine ait olarak peşin tahsil olunan hasılat ile cari hesap dönemine ait olup henüz ödenmemiş olan giderler mukayyed değerleri üzerinden pasifleştirilmek suretiyle değerlenir.

Mukteza'nın özeti : Gelecek yıllara ilişkin olarak peşin tahsil edilen kira bedellerinden yalnızca cari yıla ilişkin olan kısmının gelir olarak beyan edileceği hk.

Kanun maddesi gayet açık ve mukteza da kanun maddeleri çelişmiyor, hangi konuda ithilaf olduğunu anlayamadım gerçekten.

Gelecek yıllarda da verilecek bir hizmetin parasını peşin tahsil edince paranın tamamı gelir diyorsunuz.

Haklısınız. O para cebinize girmiştir. Osmanlıya vurursak gelirdir. Diğer bir değişle para cebimizi ısıtmaktadır.

Vergi kanunlarımızı bir yana bırakıyorum. Bu mantık, işletmecilikle açısından da hatalıdır.

MEsela; örnekteki şahıs reklam parasını peşin alıp bu benim karımdır diye yerse gelecek dönemlerde hizmet vermek için yapacağı maliyetleri hangi para ile karşılayacaktır.

Maliyetlerimizi ve dolayısıyla başabaş birim maliyetimizi hatalı hesaplamaya gark ederek, hatalı satış birim fiyatlamasına sebebiyet vererek, pazarlama elemanlarımızı yanlış yönlendirmek suretiyle dükkanımızın batmasına sebep verecektir.

Konu nerelere geldi ama....

Tekstilimizi bu yüzden ellere kaptırmadık mı?

Cebimize giren her para kardır, müşteriden tahsil ettiğim devlete ödemem gereken KDV benimdir...Bu zihniyet bizi geriye götürecektir.

Biraz arabesk olacak ama..."silin hesap planından ortaklar cari hesabı hakim bey"