Geli̇r Vergi̇si̇ Mahsup Kaydı-

Merhaba Üstatlarım. Sorum belki basit olabilir ama muhasebede yeni olduğum için bana biraz karışık geldi.

Sorum Bilanço usulü bir şahsa ait bir gelir vergisi mahsup kaydı ile ilgili. rakamsal veriler şöyle.

Geçici Vergiler: hepsi ödenmiştir.

371 (B)- 6.715,55
193 (A)- 1.251,32+1.307,80+2.548,49+1.607,94

-- GAYRİ MENKUL SERMAYE İRATLARINA İLİŞKİN BİLDİRİM--

Gayrisafi İratlar ve Kesilen Gelir Vergisi : 16.200 TL
Giderler (Gerçek Gider Usul. Vergiye Tabi Kısma İsabet Eden Miktar) : 4.050 TL
Safi İrat veya Zarar : 12.150,00

-- GELİR VERGİSİ GELİR BİLDİRİMİ--

Ticari Kazançlar: 44.770,36
Gayrimenkul Sermaye İratları:12.150,00
KAR : 56.920,36

-- GELİR VERGİSİ VERGİ BİLDİRİMİ --

Gelir Vergisi Matrahı : 56.920,36
Hesaplanan Gelir Vergisi : 13.118,50
Geçici Vergiler : 6.715,55
Mahsup Edilecek Vergiler Toplamı : 6.715,55
damga : 85,10

Mahsup kaydı şöyle;

370(b)-9.838,00
136(b)-3.280,50

371(a)-6.715,55
360(a)-6.402,95

------Sorum Şöyle;---------

Burada neden 136 nl hesap kullanılmış. Bir de 370 nl hesaba neden hesaplanan gelir vergisi tutarı yazılmamış. Kafam karıştı.
Bu kaydı yorumlarsanız sevinirim.

Umarım sorudaki veriler cevap için yeterlidir.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Sayın enus11

Bu Mahsup kaydı bize şunu anlatıyor

370(b)-9.838,00
136(b)-3.280,50

371(a)-6.715,55
360(a)-6.402,95

Vergiler hesaplandı.Mapsupla yapıldı. Vergi Dairesinden alacağımız doğdu bizde onu 136 hesaba aldık bundan sonrası ise 136 hesaptaki para nakit alınırsa veya diğer borçlara mahsup edilirse 136 hesap kapanacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim Ferhat Bey.

Bir de rica etsem; 136 daki tutar nasıl oluştu ve 370 nl hesaba hesaplanan gelir vergisi tutarı yazılmıyor mu? yazılıyorsa verdiğim mahsup kaydında neden yazılmamış. bir de hem ödememiz çıkmış hem de vergi alacağımız çıkmış bu normal bir durum mu. bunlar hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim.

Sayın enus11

136 hesaptaki tutarın oluşumu şöyle Gelir Kazancınızı (şahıs firması olduğu için) artan oranlı tarifeden hesaplanmış oda 370 hesaptaki 9.838.-tl'dir.ödenen geçici vergi toplamı ile GMSİ'nin toplamı ise 13118.50.-tl'dir.bundan 9.838 düştüğünüz zaman 3.280.-tl kalır. oda iade alacağınız tutar.

Mahsup kaydında sıkıntı yok (şahıs işletmesi olduğu için)

Çok teşekkür ederim Ferhat Bey. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu.

Bir de galiba bilançoya tabi şahıslarda vergi karşılığı ayrılmıyormuş. Bu benim verdiğim örnekteki kayıt, şirketlerin yapması gereken kayıtmış.
Peki karşılık ayırmadan yani 371 nl hesabı kullanmadan bu benim verdiğim mahsup kaydını nasıl yapardık. 193 ler 31.12 de hangi hesaba virmanlanacaktı.
ve gelir vergisi mahsup kaydı nasıl olacaktı ?

Şahıs işletmelerinde durum farklıdır. Bu işletmeler, kazançları üzerinden her hangi bir vergi ödemezler. Ödenen vergi, işletme sahip veya ortaklarının kişisel vergisidir ve işletmeye ait değildir. Üstelik bir gerçek kişinin ödeyeceği vergi, kurumlarda olduğu gibi, tek başına bir işletmenin karı üzerinden hesaplanan bir vergi değildir. Vergi matrahı, o işletmenin karı dışında (varsa) sahip olunan diğer işletmelerin karlarının yanı sıra, ticari kazanç dışındaki diğer 6 gelir unsurundan gelen kazançların da katkısıyla oluşur. Bu kadar geniş bir alanın vergilendirilmesinin, tek bir işletmenin bilançosunda gösterilmesi ve karşılık ayrılması olanağı yoktur.
Bu nedenlerle, “370” ve “371” hesaplar, sadece kurumlarda kullanılabilir, şahıs işletmelerinde kullanım alanı yoktur.
“193” hesaba gelince, durum biraz farklıdır. “193” hesapta izlenen “Geçici Vergi”nin ve şahıs işletmesinin çeşitli gelirlerinden yapılan stopajların, doğrudan işletme faaliyetlerinden olduğu açıktır. Bu nedenle ödenen, kesilen ve tahakkuk eden bu tutarlar, şahıs işletmelerinde de “193” hesapta izlenmelidirler.
Dönem sonunda ise, durum farklılaşır. Şahıs işletmesinin faaliyetlerinden doğduğu için “193” hesapta izlenmesi gereken bu tutarlar, işletmenin değil, sahip veya sahiplerinin vergilerinden mahsup edilecektir. (Yukarıda da değinildiği gibi, zaten şahıs işletmesinin faaliyetinden doğan kar nedeniyle tahakkuk edecek her hangi bir vergi yoktur, vergi şahıslara aittir.) Bu durumda da, “193” hesapta biriken bu tutarların, “371” hesaba gönderilmesinin bir anlamı kalmamaktadır. Bu tutarlar, yapılacak mahsuplara esas olmak üzere, işletme sahip veya sahiplerinin cari hesaplarına devredilerek tasfiye edilmelidir.

Yinede yukarıda yaptığın kayıt hatalı bir kayıt değil hesapların izlenmesi ve takibi açısından sana kolaylık

TDHP bu konu ile ilgili şahıs/şirket ayrımının olduğu tek bir kelime dahi yoktur. Şahıs işletmesi k/z hs bir kayıt yapılıyormu yapılıyor. O kara isabet eden vergi karşılığı da pek ala hesaplanabilir.

Sayın merkür2

''Şahıs işletmesi k/z hs bir kayıt yapılıyormu yapılıyor. O kara isabet eden vergi karşılığı da pek ala hesaplanabilir.''​

Kesinlikle haklısın. Bana görede bilanço hesabı tutanların şahıs işletmeleri bunu uygulamalı zaten yukarıda ''Yinede yukarıda yaptığın kayıt hatalı bir kayıt değil hesapların izlenmesi ve takibi açısından sana kolaylık'' şeklinde yazdım

Merhabalar.

Konuyla ilgili bir soru daha sormak istiyorum.

370(b)-9.838,00
136(b)-3.280,50

..............371(a)-6.715,55
..............360(a)-6.402,95

bu mahsup kaydında 136 hesaptaki tutar meskene ait GMSİ kazancına ait bir vergi. bu kayıt bilanço usulüne tabi bir şahıs işyerine ait.

136 nolu hesaptaki vergi hangi durumlarda 131 nl hesapta takip ediliyor. Şirketin türüne göre mi değişiyor yoksa başka bir

sebebi mi var. Bir de bu GMSİ geliri mesken değilde aktife kayıtlı bir işyeri kira geliri olsaydı kira geliri yine ticari kazancamı dahil edilirdi ve muhasebe kaydı yine

yukarıdaki gibi mi olurdu?

yardımlarınızı bekliyorum.

İYİ ÇALIŞMALAR.

Son düzenleme:
136 daki tutarın gmsi den geldiğini düşünerek '' 136 hesaptaki tutar meskene ait GMSİ kazancına ait bir vergi '' olarak yazdım.

peki 136 daki tutar neden kaynaklanıyor olabilir acaba.

muhasebeyi yeni öğrenmeye başladığım için sorular eksik veya hatalı olabilir.

elimde var olan ve daha önceden gönderilmiş beyannamelerden örnekler sorarak konuyu anlamaya çalışıyorum.

hesap planından baktım meskenlerle ilgili bir kayıt yok.

başka bakmam gereken bir yer varmı bilmiyorum. ama hesap planında yok.

136 hesaba geçmişe dönük baktım fakat 136 hesap tertemiz hiçbir kayıt yok.

Peki soruyu meskenin kayıtlı olduğu varsayımına göre cevaplasanız olur mu. Amacım konuyu öğrenmek.

bir de aslında bu yevmiye kaydında kafamı karıştıran 136 oldu. bir işlemde neden hem 136 yani alacağımız hem de borcumuz (360) çıkıyor.

bir işlemde ya alacağımız olur ya borcumuz olur ya da hiç borcumuz olmaz. 136 ile 360 ın aynı yevmiye maddesinde

yer alması benim kafamı karıştırıyor. yeni öğrendiğim için bu işler biraz karışık geliyor.

yardımlarınız için teşekkür ederim Sn MERKÜR2.

HAYIRLI ÇALIŞMALAR

Son düzenleme:
Sanırım bu kaydın yapıldığı yıla ait gelir vergisinde geçici vergi iade alacağı var. Yıllık gelir vergisi beyanınıda inceleyerek bulabilirsiniz. Durum bu ise vd iade alacak olarak 136 hs kaydedilmiş. Nakten/Mahsup ile iade alınınca kapanacaktır.

Merkür2 üstadım ilgili yılın gelir vergisi beyannamesine baktım. İade edilecek bir vergi yok. beyannameden kopyaladım aşağıdaki bilgileri

İadesi Gereken Gelir Vergisi : 0,00
İadesi Gereken Geçici Vergi : 0,00

Sizi de çok meşgul ettim hakkınızı helal edin.

Hayırlı Çalışmalar.