fonradar

Gelir Vergisi Mükellefi Gmsi Beyanı

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar..gelir vergisi mükellefinin 2012 yılı beyanı zarar çıktı.....mükellefin bir adet evinden 2012 yılı için toplam 7.000 tl kira geliri var.... başka şehirde oturduğu kiraya ödediği 2012 yılı kira gideri 12.000 tl.......mükellef bu durumda gerçek yöntemi seçmiştir...3.000 tl istisna yok.....bu durumda gider hesaplaması formülüne göre toplam gider *hasılat :hasılat =indirilecek gider tutarı 12.000 tl çıkıyor ve kira için bir vergi ödemesi çıkmıyor..yaptığım işlem doğrumudur... buradaki 12.000 tl kira ödeme giderinin hepsini 7.000 tl gelirden düşecekmiyim..durum böyle olunca başkaca atladığım bir yöntem varmı...teşekkür ederim.

Tamam doğru, yaptığınız hesaplama. Yalnız bu toplam gider "*hasılat :hasılat =indirilecek gider" ​formülü nereden çıktı onu anlayamadım?

bu formülü kira geliri için maliye bakanlığının yayınladığı klavuzundan gerçek yöntemi seçenlerin gider tutarını hesaplama şekline bakarak yazdım.bu formülden dolayı konuda takılı kaldım acaba dahamı az gider göstermem gerekiyor diye düşündüm.

Şimdi daha iyi anladım ne demek istediğinizi;

1-O formül aslında istisnaya isabet eden tutarı gider yazılamamasının formülü ve (istisna/hasılat)*giderler olması lazım.

2-Sizin verdiğiniz bilgilere göre zaten istisnadan faydalanması mümkün değil mükellefin. Dolayısıyla Gayri Safi İrad-Gerçek Giderler şeklinde hesapşanacak safi GMSİ, ki bu da 7.000-12.000=-5000 olduğundan vergiye tabi matrah bulunmamaktadır.

aynı durum bende de sözkonusu..
Koray Bey beyannamede

gayrisafi iratlar ve kesilen gv toplamı : 7000
safi iradın tespit şekli : gerçek

dediğimizde 12000 tl'yi nereye yazarız?

hayır..ticari kazancı olan birinin aynı zamanda kira geliri (2450 tl) ve kira gideri (4900 tl) var.