fonradar

Gelir Vergisinden İndirilen Giderler

Merhaba
Yıllık Gelir Vergisi Beyannamemizi verirken hasılattan Eğitim harcamalarının yüzde 10'unu indirebiliyoruz.
İlaveten Bağkur primlerimizin de Yüzde 10'unu mu indirebiliyoruz.
Yoksa toplamada her iki kalem yüzde 10 u geçmemeli mi?
Tam toparlayamadım. Yardımcı olur musunuz..?
Teşekkürler..

Merhaba
Hayır,bağkur primlerinde %10'luk gibi bir orana bakılmaz.Kazancın üzerinden tamamen indirilir.yalnız bağkur primlerini indirirken dikkat edilecek bazı konular var.Şöyle ki;
* Ticari zarar var ise bağkur primleri indirilemez.
* Ticari kar var ise ve bağkur primleri indirildiğinde zarar oluşuyorsa,bu zarar sonraki yıllarda geçmiş yıl zararları olarak dikkate alınamaz.
* İndirilecek bağkur primleri ana prim tutarı olmalıdır.Ödenen gecikme faizlri indirimde dikkate alınamaz.

Bu Bağkur indirimini uyguladıktan sonra ticari kazanç kalıyorsa o kalan üzerinden diğer eğitim,sağlık vb.gibi harcamaları yasal oranları ölçülerinde indirim konusu yapabilirsiniz.

Şöyle sıralayım.Bdp programı sırasına göre gidecek olursak;

Ticari kazanç + KKEG= Toplam Kazanç
Toplam Kazanç - Bağkur = Beyan edilecek kazançlar toplamı
Beyan edilecek kazançlar toplamı - Eğitim,sağlık vb.harcamalar = Vergiye tabi gelir matrahı
* Şahıs sigorta primleri,beyan edilecek kazancın %5'ini geçemez
** Eğitim ve sağlık harcamalarının toplamı,beyan edilecek kazancın %10'unu geçemez

Vergiye tabi gelir matrahı üzerinden de vergi hesaplaması yapılacaktır.
Kabaca bu şekilde.

* Ticari kar var ise ve bağkur primleri indirildiğinde zarar oluşuyorsa,bu zarar sonraki yıllarda geçmiş yıl zararları olarak dikkate alınamaz.
Devretmeme sebebi sadece ilgili bulunduğu dönemde indirilmesinden dolayı mı?

Selam bil_gin.
Sebebini okumadım ama benim mantığım şöyle söylüyor -ki çokta mantıksız değil-
Bağkur primleri indirilirken neye dikkat ediyoruz? Sadece o yıla ait primlerin olmasına..Haliyle sonraki yıla devredebilecek zararın sebebi kârdan daha fazla ödenen bağkur primleri olacağından,bu zararın sonraki yılda da kullanılması otomatikmen geçmiş yıl bağkur priminin de bir sonraki yıl indirimlerde dikkate alınması demek olacaktır.
2017 yılında 10.000 kar var,fakat 12.000 bağkur primi ödenmişse kalan 2.000 lira zararı 2018'e devrettiğinde 2018 yılında 2017 yılına ait 2.000 liralıkta bağkur primini indirim konusu yapmış oluyorsun.
Sebep bu olsa gerek.

1. Bağkur primi (faiz vs kısmı hariç) hangi yıla ait olursa olsun ödendiği yıl gv indirilebilir.
2. Kar-bağkur primi sonucu negatif ise ertesi yıla devreden zarar olmaz.

Sayın Arkadaşlar,

Beyanname üzerinden indirilen giderler, Ticari Kar'ın unsuru değildir veya Ticari Faaliyetin sonucu değildir, indirim sonucu da zarar oluşmaz, Vergi Matrahı sıfırlanır bu nedenle ertesi yıla devreden bir tutar ortaya çıkmaz.

Bağkur konusunda verdiğim bilgi hatalıymış özür diliyorum.Özelgelerden bende farkettim.