Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Borcu yapılandırmadım. Daha önce 2 seneye yakın özelde çalıştım ve sigortam yattı. Verdiğiniz linten sorgu yaptığımda
'Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.' sonucu çıkıyor.
Anladığim kadarıyla borcu yapılandırmadan bir aylık gss borcunu yatırsam yararlanabiliyorum. Doğru mudur?
Borcu şuan yapılandırmak istemiyorum. Düzeli ödemek gerekçek sanırım.

evet dediğiniz gibi 30 gün gss primi ödedikten sonra sağlıktan yararlanabilirsiniz
ancak önceki dönem için 60 günden fazla borcunuzun da olmaması lazım

gss prim ödeme süresi geçen dönemler
Merhaba. İki aylık kadar borcu yatırdım. 8 dönemlik borc görünüyor. E devletten sorgu yapınca bu seferde 'Kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.Provizyon verilememiştir.' çıkıyor. Sizin dediğiniz gibi eski dönem borcu gibi bişey mi? Borcu tamamen mi kapatmam gerekiyor? Çünkü başka borç yok. Teşekkürler.

İyi calismalar ustam benim sorum gss ye bagli biriyim sigortam yok calismiyorum devlet hastanesi acilinde ucretsiz muayene olabilirmiyim (igne v.b)

Not : gss prim borcum var

Merhaba Arkdaşlar Eylülde Lise 4 Okumaya Başlayacağım Şuana Kadar Hiç Sigorta Girişim Yok Eylülde Staj Yapmaya Başlayınca Başlangıç Sayılmıyormuş Ama Primden Düşüyormuş Bu Yüzden Başka Bir Kişinin Yanında 15 Gün Sgk Girdi Çıktısı Yapıp Başlangıçımı Gösterip Eylülde Staj Başladığım Zaman Sigorta Numarama Verip Oradan Prim Düşülse Olurmu ? Teşekkürler...

Apartmanda yetkisiz yönetici işçi çalıştırıyor. Bilgi talep ettim vermedi. İşçi çalıştırılmasını ben kabul etmedim.
Bu işçi şikayette bulunur ise bende sorumlu olur muyum.
Bu yanlış hareketin nereye şikayet etmeliyim!

Apartmanda yetkisiz yönetici işçi çalıştırıyor. Bilgi talep ettim vermedi. İşçi çalıştırılmasını ben kabul etmedim.
Bu işçi şikayette bulunur ise bende sorumlu olur muyum.
Bu yanlış hareketin nereye şikayet etmeliyim!

Eğer o kişinin evinde çalışıyorsa siz sorumlu olmazsınız ancak eğer genel apartman temizliğinde çalışıyorsa kaç daire varsa bütün apartman sorumlu olur.

Merhaba arkadaşlar,

part time çalışıp kod 7 ile bildirim yapılarak gss priminden muaf olma durumu devam ediyor mu?Bu bildirimde dikkat edilecek hususlar nelerdir? şimdiden teşekkürler..

Evet devam ediyor. Her ay puantajı düzenli bir şekilde hazırlamaya ve mutlaka işçinin imzasını almaya özen gösterin. Bu şekilde sorun yaşamazsınız.

Kolay gelsin arkadaşlar birşey danışmak istiyorum 2 ayrı iş üzerinden aylık sigorta yatabilir mi? devamlı yatan bir sigortam var şirket üzerinden gösterildi ve orda fiili çalışmıyorum aile şirketi olduğu için.Şu anda Yen'i bir işe başladım sigorta başlayacak herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Her iki iş için de aylık 1300 TL sigorta yatacak.Teşekkür ederim şimdiden

Kolay gelsin arkadaşlar birşey danışmak istiyorum 2 ayrı iş üzerinden aylık sigorta yatabilir mi? devamlı yatan bir sigortam var şirket üzerinden gösterildi ve orda fiili çalışmıyorum aile şirketi olduğu için.Şu anda Yen'i bir işe başladım sigorta başlayacak herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Her iki iş için de aylık 1300 TL sigorta yatacak.Teşekkür ederim şimdiden

Her 2 yerde de fiili olarak çalışsanız bir sorun olmaz. Ancak bir yerde göstermelik sigorta ödeniyor diğer yerde fiili çalışma karşılığı. İleride sgk hizmet tespiti yapmak isteyebilir yani her 2 işyerinde de fiilen gerçekte çalıştınızmı bunu görmek isteyebilir. Her 2 işyerinde de evraklarınızı çok düzgün bir şekilde tutun aylık olarak. İş sözleşmesi , imzalı bordrolar , maaş yattığına dair banka dekontları , işe giriş çıkış saatleri vs. evrakları düzgün bir şekilde tutun. İleride sgk sorduğunda gösterirsiniz.

Özetle 2 işyerinde birden sigorta ödenebilir. Gün olarak bir faydası olmaz aylık olarak yine 30 gün prim yatmış olarak gözükür sistemde. Sadece prim olarak katkısı olur. Yani aylık olarak yine 30 gün gözükecek prim gün sayısı ancak kazancınız 2 işyerinin toplamı olan brüt 3294 tl gözükecek.

iyi günler arkadaşlar , 8 gün apartmanda çalışacak bir kişi var , 22 gün boşta kalacak, 8 gün sadece meslek hastalığı ve iş kazası yatacak diye biliyorum, gss nasıl olacak ? önceden kocasının üzerinden yararlanıyormuş , yararlanmaya devam eder mi ? yoksa ayrıca para mı yatırması gerekir ?

apartmanın genel işleri için çalışacak kişi ev hizmetleri kapsamında değildir. Tüm sgk kesintileri yapılmalıdır.

herkese kolay gelsin, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. tam olarak buraya mı koymalıyım bunu bilemedim ama diğer konuda cevap veren olmadı maalesef.

Sorum şöyle;

merhabalar; 5510/5534 yanlışlığı forumda birçok yerde tartışılmış fakat her konuda kişiden tahsil edilecek kısım hakkında durulmuş. ben de aynı durumdan muzdaribim. 2008 öncesinde yedek subay olarak görev yaptım ve 2011 yılında MEB'de kadrolu öğretmen olarak başladım. yaklaşık olarak 53 ay boyunca keseneneklerim 5434 yerine 5510 üzerinden yapıldı ve kişi keseneklerinde eksik kalan 2000 tlye yakın parayı SGK'ye geri ödedim. Kafama takılan konu şu, aydınlatırsanız çok memnun olurum:

1-)2008 öncesi göreve başlayanların maaşalarında özel hizmet tazminatından kesinti oluyor mu? ben olmuyor diye buldum ama emin olamadım.

2-) 5534 e tabi olanların GSS kesintileri ile 5510 a tabi olanların GSS kesintileri nasıl? oradan da maaşımdan fazladan para kesildiğini düşünüyorum.

Merhabalar benimde bir sorum olacakti 6 ay kadar once yeni ise basladim fakat kisa bir zaman sonra isyerinin cift bordo duzenledigini ve primlerin askeri maasinda altinda yattigini ogrendim bu durumda istifa versem yasal haklarim ne olur ihbar tazminati ayriyetden 1 yili doldurmadigim halde kidem tazminati talep edebilirmiyim