Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Merhaba,

Yurt dışında çalışan birinin Türkiye'de ikamet eş ve çocukları hangi şartlarda sağlık sigortasından faydalanabilir. Gss için prim ödemesi mi yapması gerekir?

gss saçmalık değil mi? sistem olarak,2 ay borcun olduğunda sağlıktan yararlanamıyorsun,bu şekilde yıllarca prim tahakkuk ettirilebiliyor,ama sağlık hizmeti yok..

Arkadaşlar alınmayan bir hizmetin parası verilir mi? Niye biz boğazımızdan keserek bu parayı veriyoruz. Senelerce prim ödedik. Bu para ile bir ihtiyacımızı karşılayamazmıyız. Hayat zaten zor değil mi

Arkadaşlar saçma bir sistem tabiki ama yapabilecek birşey yok şuan.

Şöyle bir çözüm olabilir aslında. Normal şartlarda hiç gss işletmesinler. Eğer sağlıktan yararlanmak istiyorsan hastaneye ilk gidişinde sağlıktan yararlandırsın ve direk gss primi işletsin. Eğer o primi ödersen 1 ay sağlıktan faydalan sonra yine gss kapansın. Ödemezsen ikinciye yararlandırmasın. Tekrar sağlıktan yararlanman gerektiğinde tekrar işletsin.

Arkadaşlar anlaşılan bu aralar ve uzunca bir süre Genel Sağlık Sigortası gündememizde kalmaya devam edecek.Onun için Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bütün soruları bu başlık altında yazalım.Sorulmuş sorular tekrar tekrar açılmamış olur.Takibi de çok daha kolay olur.

İyi günler.
ZİNDAN
Merhaba. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sorum şu;
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4-D İşçi kadrosunda çalışıyorum. (696 KHK ile işçi kadrosuna geçtim) 02.08.2018 tarihinde iş akdim fesih edildi. Açtığım dava sonucu işe iade kararı çıktı ve 06.06.2020 tarihinde işe başladım. İdare mahkemesinin verdiği karara göre ''Yoksun kalınan tüm özlük ve parasal hakların, bakılan davanın açıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı idare tarafından davacıya ödenmesine...'' denmektedir ancak SGK; alınmayan maaşların ödenmesinde bir problemin bulunmadığını ama geriye dönük sadece 4 ay sgk primin ödeneceğini belirtiyor. 657 memur için bu durumun geçerli olmadığını ancak 4-D işçi kadrosu için geriye dönük çalışmadığı süre için sadece 4 aylık bir prim ödemesinin yapabileceklerini söylüyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Söylediği şeylerin yasal bir dayanağı var mı? -Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

İyi günler herkese. Sorum şu;
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4-D İşçi kadrosunda çalışıyorum. (696 KHK ile işçi kadrosuna geçtim) 02.08.2018 tarihinde iş akdim fesih edildi. Açtığım dava sonucu işe iade kararı çıktı ve 06.06.2020 tarihinde işe başladım. İdare mahkemesinin verdiği karara göre ''Yoksun kalınan tüm özlük ve parasal hakların, bakılan davanın açıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı idare tarafından davacıya ödenmesine...'' denmektedir ancak SGK; alınmayan maaşların ödenmesinde bir problemin bulunmadığını ama geriye dönük sadece 4 ay sgk primin ödeneceğini belirtiyor. 657 memur için bu durumun geçerli olmadığını ancak 4-D işçi kadrosu için geriye dönük çalışmadığı süre için sadece 4 aylık bir prim ödemesinin yapabileceklerini söylüyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Söylediği şeylerin yasal bir dayanağı var mı? -Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Merhaba,
Bir erkek öğrenci yeni 25 yaşına bastı ve üniversitede okuyor.
Bu öğrenci için GSS ile alakalı bir af var mı?
Ben GSS ödemesi lazım diye biliyorum , fakat bana bir tanıdığının SSKya gidip öğrenci olduğunu söylediğini ve GSS ödemediğini söyledi.
Böyle bir durum var mı?