Genel Üretim-Genel Yönetim Gideri Ayrımı

Merhaba Arkadaşlar...şu konuda yorumlarınızı almak istiyorum. İşletmenin iki işyeri var biri satış,muhasebe ve teşhir işlerinin yapıldığı merkez işyeri...diğeride fabrikası..
merkezle ilgili olarak sıkıntı yok belli zaten genel giderleri,pazarlamayı tespit edip yazıyoruz ancak..fabrikayla ilgili olarak..

orada da ayrı muhasebeciler,idari personel elemanı ve sekreter var..sonra buranın kullanmış olduğu telefon vs..var ..idari kısma ait bu personel giderlerini ve telefon giderlerini,sonra alınan ufak büro eşyası,kırtasiye malzemesi yemek giderlerini vs..genel yönetimmi genel gidermi yapmalıyız yorumlarınız nelerdir.herkese iyi çalışmalar

Ynt: Genel Üretim-Genel Yönetim Gideri Ayrımı

Bence konuyu merkez ve fabrika binası olarak değerlendirmeyip üretim ve yönetim birimleri olarak değerlendirin, amaç binaların ayrı ayrı maliyetlerinden öte ürünün maliyetini bulmak, bu nedenle fabrikada dahi olsa genel yönetim gideri, genel yönetim gideridir.

selamlar,

benim sorunuz hakkındaki görüşüm üretim yönetimi giderlerinin 730 genel üretim giderleri içerisinde yer alması ve üretim maliyetine eklenmesi yönünde. neticede maliyet muhasebesinde "üretim yönetimi gider yeri" diye bir gider yeri var ve bahsettiğiniz giderler bu kategoride değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Genel yönetim gideri olduğunu düşünüyorum....

Ogün Güneş ' Alıntı:
Bence konuyu merkez ve fabrika binası olarak değerlendirmeyip üretim ve yönetim birimleri olarak değerlendirin, amaç binaların ayrı ayrı maliyetlerinden öte ürünün maliyetini bulmak, bu nedenle fabrikada dahi olsa genel yönetim gideri, genel yönetim gideridir.

Evet Çatallanma burda başlıyor zaten fabrika binasına ait tüm giderlerimi üretim gideri mantığıyla düşünmek lazım yoksa fabrikadaki yönetimin giderlerini de genel yönetim mi yapmak lazım burda kafa karışıyor

fiilen imalat safhasında bulunmayan mamülü maydana getirmek için harcanan zamanla ilişkili olmayan,fabrika yöneticilerinin gideri genel yönetim gideridir.

Diyelimki farbrika binanızda yer sıkıntısı çekseniz oradaki muhasebeciyide merkeze alsanız napardınız.Genel yönetim gideri yapardınız.Fabrikada yer açıp aynı kişiyi tekrar fabrikaya gönderdiniz diye malın maliyetine mi atacaksınız.

Adı üstünde yönetici..yer ve mekan önemli değil ,nerede görevli olursa olsun genel yönetim gideridir.

basar03 ' Alıntı:
fiilen imalat safhasında bulunmayan mamülü maydana getirmek için harcanan zamanla ilişkili olmayan,fabrika yöneticilerinin gideri genel yönetim gideridir.

Diyelimki farbrika binanızda yer sıkıntısı çekseniz oradaki muhasebeciyide merkeze alsanız napardınız.Genel yönetim gideri yapardınız.Fabrikada yer açıp aynı kişiyi tekrar fabrikaya gönderdiniz diye malın maliyetine mi atacaksınız.

Adı üstünde yönetici..yer ve mekan önemli değil ,nerede görevli olursa olsun genel yönetim gideridir.

ama şöylede bir yorum getirilebilir ordaki yöneticiler ve muhasebeciler yine üretimin devamı için ordalar. Fabrikanın elemanları için çalışıyorlar,yani üretimle bağlantılılar bi açıdan..

işi bilenlerin öyle bir yorum getireceğini zannetmiyorum.

şahsi kanaatim 2x2=4 yoruma bağlı olarak 5 olmaz..:)

Ferta tereddüdünde haklı. Konu 1 No.lu TDMU Tebliğinde şöyle düzenlenmiş:

73 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ

(Bu grup, işletmenin üretim ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt ilk madde ve malzeme ve direkt işçilik dışında kalan ilgili gider, yansıtma ve fark hesaplarından oluşur)

76 PAZARLAMA SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ

(Bu grup, pazarlama , satış ve dağıtım faaliyetleri ile ilgili gider , yansıtma ve fark hesaplarından oluşur.)

b. İşleyişi

(Mamulün stokları verildiği ve hizmetin tamamlandığı andan itibaren bu mal ve hizmetlerin alıcılara teslimine kadar yapılan giderler bu hesaba borç kaydedilir. Dönem sonlarında bu hesap, "761 Pazarlama Satış ve Dağıtım Giderleri Yansıtma Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.

...

Genel üretim giderleri üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilk madde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.

730 no.lu hesapta yer alacak bu giderlerin;
- Üretim ve hizmet maliyeti ile ilgili gider niteliğini taşıması,
- Çeşitli değer açısından ancak dağıtım yoluyla üretim ve hizmet maliyetine yansıtılabilir nitelikte olması gerekir.
- Tahakkuk ettirilen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir.
- Dönem sonlarında "731 Genel Üretim Giderleri Yansıtma" hesabı ile karşılaştırılarak kapatılır.)

760 No.lu hesapta takip edilen Pazarlama satış ve dağıtım giderleri ise; pazarlama fonksiyonunun gerektirdiği giderlerin izlenmesinde kullanılır. Pazarlama, satış ve dağıtım ile ilgili gider yerlerinin giderlerinin toplandığı hesaptır. Bu hesap haliyle üretimle ilgili olmayan bir faaliyetle ilgilidir. Bu nedenle sistemde ayrı değerlendirilmiştir.

Sonuç:

Fabrika içindeki harcamaları genel üretim giderleri kapsamında 730 hesapta; fabrikanın dışındaki işyerinin giderlerini 760 hesapta takip etmek gerekir.

.........

1 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ
?
IV ? DÜZENLEMENİN KAPSAMI :
? Diğer bir anlatımla, söz konusu teşebbüs ve işletmeler bu Tebliğle belirlenen muhasebe usul ve esaslarına uymak zorundadırlar. ?

C ? HESAP PLANI AÇIKLAMALARI:
...
0-9 GİDER ÇEŞİTLERİ
Gider çeşitleri hesapları, mal ve hizmet üretiminde katlanılması gereken maliyetlerin bünyesindeki harcama çeşitlerini ifade eder.
Bu hesaplar, kuruluşların bünyelerine uygun biçimde detaylandırılır. Gider çeşitleri hesaplarının sabit, değişken ve yarı değişken olarak gruplandırılması mümkündür.
Gruplar içindeki gider çeşitlerinin sabit, değişken ve yarı değişken biçimde ayırımı işletmelerin kendi ihtiyaç ve insiyatiflerine bırakılmıştır.
Gider çeşitleri hesaplarının kodlamasında aşağıda belirtilen sınıflama esas alınmıştır.

Gider hesapları grupları :
0 İlk madde ve malzeme
1 İşçi ücret ve giderleri
2 Memur ücret ve giderleri
3 Dışardan sağlanan fayda ve hizmetler
4 Çeşitli giderler
5 Vergi, resim ve harçlar
6 Amortismanlar ve tükenme payları
7 Finansman Giderleri

Sorunuz anladığım kadarıyla "üretim yönetimi" giderlerinin gider yada maliyet unsuru olarak dikkate alınacağı hususunda. Yukarıda görüleceği gibi gider hesaplarının gider çeşitlerine göre detaylandırılması bir usule bağlanmış. Buna göre bence siz de 730 genel üretim giderlerini bu şekilde gider çeşitlerine göre detaylandırıp, sormuş olduğunuz direkt üretimle ilgili muhasebe yapan, sekreterlik yapan vb. kişileri "2 memur ücret ve giderleri" gider çeşidi altında maliyet unsuru olarak dikkate alabilirsiniz. Burada ayırıcı kriterin oturduğu yada bulunduğu bina/yer değil, yaptığı işin yöneticilik dahi olsa direkt üretimle ilgili olup olmadığıdır diye düşünüyorum. Mesela işletme müdürünün ücret vs. giderlerinin (yönetim binasında dahi olsa) genel üretim gideri olması gerektiği gibi.. Tersi bir ifadeyle muhasebe müdürü (üretim binasında dahi olsa) giderlerinin genel yönetim gideri olması gerektiği...

Anladığım kadarıyla Fabrika binasındaki muhasebeci ve sekreterin maliyetlerini, dileyen genel üretim giderine dileyen genel yönetim giderine atabilir gibi yorumlar çıkıyor.

Bahsi geçen fabrikada ilgili giderler genel üretim giderlerine atılacak gibi görünüyor.Soruyu soran arkadaşımızda bunu sezinliyorum.

Peki varsayalım 3 ay üretim durdu..!

-ilgili giderleri hangi hesaba atmamız gerekir..?
-üretim yokken üretim giderlerine atablirmiyiz ?
-üretim varken üretim giderlerine,yokken genel yönetime mi atmalıyız ?
-yoksa yönetici oldukları için ki sabit maliyettir,mutlak Genel yönetime mi atmalıyız ?

Bu konunun bu kadar uzamasına anlama veremedim.
Bunlar endirekt üretim giderlerdir. Belirlenen anahtarlar aracılığı ile üretime yansıtılır.

basar03 ' Alıntı:
Anladığım kadarıyla Fabrika binasındaki muhasebeci ve sekreterin maliyetlerini, dileyen genel üretim giderine dileyen genel yönetim giderine atabilir gibi yorumlar çıkıyor.

Bahsi geçen fabrikada ilgili giderler genel üretim giderlerine atılacak gibi görünüyor.Soruyu soran arkadaşımızda bunu sezinliyorum.

Peki varsayalım 3 ay üretim durdu..!

-ilgili giderleri hangi hesaba atmamız gerekir..?
-üretim yokken üretim giderlerine atablirmiyiz ?
-üretim varken üretim giderlerine,yokken genel yönetime mi atmalıyız ?
-yoksa yönetici oldukları için ki sabit maliyettir,mutlak Genel yönetime mi atmalıyız ?

Çalışmayan kısım gider ve zararlarına atılır..Genel gider olarak dikkate alınmaz

710. Direkt İlkmadde Ve Malzeme Giderleri :
Bu giderler, esas üretim gider yerleri ile ilgili olup, mamülün bünyesine giren, mamülün temel öğesini oluşturan ve mamülün bünyesine doğrudan yüklenebilen maddelerin kullanımı fiili tutarlarla bu hesapta izlenir. Üretimde kullanılmayan ve satılan ilkmadde ve malzemenin maliyeti bu hesapta izlenmez.

720. Direkt İşçilik Giderleri Hesabı :
Bu giderler esas üretim gider yerleri ile ilgili olup, belli bir mamül veya hizmetin üretim maliyetine doğrudan doğruya yüklenebilen işçilik giderlerini kapsar. Bu giderler hangi mamül veya mamül grubu için harcandığı izlenebilen ve herhangi bir dağıtım anahtarına gerek duymadan, işçi başına düşen çalışma süresi ölçülebilen işçilik giderlerinden oluşur.

730. Genel Üretim Giderleri :
İşletmenin üretimi ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilkmadde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.

Bu giderlerin;
? Üretim ve hizmet maliyeti ile ilgili bir gider niteliğini taşıması,
? Çeşit ve değer yönü ile doğrudan doğruya değil ancak dağıtım yoluyla üretim ve hizmet maliyetlerine yansıtılabilir nitelikte olması, gerekir.

Tahakkuk eden giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. Dönem sonlarında "731- Genel Üretim Giderleri Yansıtma Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.

1 seri nolu muhasebe uygulama genel tebliğinde hesap planı hakkında yeterli açıklamalar var..
Üstelik 7/a ve 7/b nin hangi mantık silsilesi altında oluşturulduğu da malum..

7/a : Fonksiyon esaslı .. 710 , 720 , 730 , 740 , 750 , 760 , 770, 780

7/b : Gider çeşidi esasl ..

790 ilk Madde Ve Malzeme Giderleri
791 Memur Ücret Ve Giderleri (1)
792 Personel Ücret Ve Giderleri (1)
793 Dışarıdan Sağlanan Fayda Ve Hizmetler
794 Çeşitli Giderler
795 Vergi, Resim Ve Harçlar
796 Amortismanlar Ve Tükenme Payları
797 Finansman Giderleri
798 Gider Çeşitleri Yansıtma Hesapları
799 Üretim Maliyet Hesabı

Akabinde 7/a 'nın altına alt kırılımlar açarken de 7/b gider çeşitlerine göre sınıflandırıyoruz..

Tüm bunlar göz önüne alındığında bir masrafın yönetim mi üretim mi olduğu değil hangi fonksiyonun gideri olduğunu düşünmekte TDHP açısından fayda var.. Mesela bir taksi masrafı 730 olacağı gibi, 770 yada 750 de olabilir..

Saygılarımla..

ferta ' Alıntı:
basar03 ' Alıntı:

iyide fabrikadaki herşey üretimin devamı için değilmi
hasap planındaki 770 hesabı kaldıralım öyleyse

kesinlikle 770 yapılmalı

ama şöylede bir yorum getirilebilir ordaki yöneticiler ve muhasebeciler yine üretimin devamı için ordalar. Fabrikanın elemanları için çalışıyorlar,yani üretimle bağlantılılar bi açıdan..

Sayın ngursoy'un da dediği gibi bu konunun bu kadar uzamaması gerekirdi...

Genel Üretim ve Genel Gider ayrımları konusunda mutabakat sağlanmış.

Maliyete direkt ve endirekt ayrımı.

Genel Üretim ve Genel Gider kalemlerinin hangileri olacağı konusunda mutabakat sağlanmış.

710-720-730 / 740-760-770-780
(62x) (63x)

Genel Üretim ve Genel Gider hesaplarına yansıması gereken giderler belli.

Malın bünyesine doğrudan giren giderler / Endirekt olarak giren giderler

Kısacası buradaki ayrım binalar ve bölümlere göre değil kişilerin görevleriyle ilgilidir. İsterse muhasebe departmanı farklı bir ilde olsun bu farketmez Şirketin genel gideridir. İsterse fabrikanın bir başka üretim yeri farklı bir yerde olsun yine farketmez bu şirketin imalat gideridir. Ve hesaplara bu şekilde yansıması gerekir.

Yani sayın basar03'ün de dediği gibi 2x2=4 yorumlar ile 5 olmaz.

Saygılar.