Gerçek Faydalanıcı Hakkında İki Soru

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
- Gerçek faydalanici sirket ortagi mi yazılmalı yoksa sirket müdürü mu? %85 ortak , % 10 ortak ve mudur ve % 5 ortak
Bu durumda kimi bildirmeli yiz?

- Formu düzenleyen kısmına firma şifresi ile verildiği icon kim yazılmalı mali müşavir mi yoksa sirket yetkilisi mi siz kimi yazıyor sunuz?

- Formu sadece kurumlar vergi mükellefi mi yoksa gerçek kişilerde vermeli mi Örneğin serbest meslek erbabı veya İşletme usulü veya bilanço usulü firmalarda vermek zorunda midir?

- Gerçek faydalanici sirket ortagi mi yazılmalı yoksa sirket müdürü mu? %85 ortak , % 10 ortak ve mudur ve % 5 ortak

- Formu düzenleyen kısmına firma şifresi ile verildiği için kim yazılmalı mali müşavir mi yoksa sirket yetkilisi mi siz kimi yazıyor sunuz? (Şirketin kendi şifresi ile verilirse)
Kolay gelsin

- Formu sadece kurumlar vergi mükellefi mi yoksa gerçek kişilerde vermeli mi Örneğin serbest meslek erbabı veya İşletme usulü veya bilanço usulü firmalarda vermek zorunda midir?
*** Tüzel kişilik olarak kurumlar vergisi mükellefleri vermek zorunda. İşletme yada bilanço usulüne göre deftere tabi mükellefler vermeyecektir.

*** Ortaklar kimse onlar bildirime tabi.

- Formu düzenleyen kısmına firma şifresi ile verildiği için kim yazılmalı mali müşavir mi yoksa sirket yetkilisi mi siz kimi yazıyor sunuz? (Şirketin kendi şifresi ile verilirse)
*** Şirket kendi şifresi ile girilse dahi formu siz düzenledi iseniz siz kendi bilgilerinizi girmelisiniz.
Kolay gelsin

İnternet Vergi Dairesinde --> "Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri" menüsünden doldurulabilir.

Form onaylanınca herhangi bir alındı çıkmıyor. Formu onayladığımızdan emin olup ekran görüntüsü almakta fayda var.
Sadece Kaydet derseniz onaysız kalabilir, dikkat.

Bizim şirketin %99,90 bağlı olduğu holdinge ait, kalan %0,01 şahısa ait
ben ne yazacağım buraya, holding sahiplerini mi?

Bizim şirketin %99,90 bağlı olduğu holdinge ait, kalan %0,01 şahısa ait
ben ne yazacağım buraya, holding sahiplerini mi?
Bilindiği gibi holdingler, birden fazla şirketin katılımıyla oluşurlar. Bu nedenle sizin bildiriminizde işiniz zor olacak. Örneğin Holdingin A ve B şirketlerinin ortaklığıyla oluştuğunu varsayalım. Sizin önce A ve B şirketlerindeki ortakların paylarını tespit etmeniz gerekecek.
A Şirketinde X %30, Y % 40 ve V % 30 paya sahipse....... B Şirketinde Z %25, T %40 ve U % 35 paya sahipse , Holdingde de A şirketi %75 B Şirketide % 25 paya sahipse hesaplama aşağıdaki gibi yapılır;
X %99,90*%75*%30 = % 22,4775 Y %99,90*%75*%40 = % 29,97 V %99,90*%75*%30 = % 22,4775
Z %99,90*%25*%25 = % 6,24375 T %99,90*%25*%40 = % 9,99 U %99,90*%25*%35 = % 8,74125

Hesaplamaya göre holdingde % 25 den fazla paya sahip sadece % 29,97 ile Y oluyor.
Biraz karışık değil mi?

Bağımsız mali müşavir olarak diğer bildirimlerden girdiğimde vergi numarasında hata veriyor. Neden olabilir ?

Merhaba,
Arkadaşlar kooperatifin 314 ortağı var (üyesi), her biri % 1 hisseli.
bu durumda şuanda mevcut yönetim kurulu üyelerinin (imza yetkili hepsi) bilgisini mi yazsam

Merhaba,
Arkadaşlar kooperatifin 314 ortağı var (üyesi), her biri % 1 hisseli.
bu durumda şuanda mevcut yönetim kurulu üyelerinin (imza yetkili hepsi) bilgisini mi yazsam
Merhaba
"Tüzel kişiliğin yüzde yirmi beşi aşan hissesine sahip gerçek kişi ortağının gerçek faydalanıcı olmadığından şüphelenilmesi veya bu oranda hisseye sahip gerçek kişi ortak bulunmaması durumunda, tüzel kişiliği nihai olarak kontrolünde bulunduran gerçek kişi ya da kişiler"

Bu açıklamadan hareketle mevcut yönetim kurulu üyelerini yazmanızın yeterli olacağını düşünüyorum.

Merhaba
"Tüzel kişiliğin yüzde yirmi beşi aşan hissesine sahip gerçek kişi ortağının gerçek faydalanıcı olmadığından şüphelenilmesi veya bu oranda hisseye sahip gerçek kişi ortak bulunmaması durumunda, tüzel kişiliği nihai olarak kontrolünde bulunduran gerçek kişi ya da kişiler"

Bu açıklamadan hareketle mevcut yönetim kurulu üyelerini yazmanızın yeterli olacağını düşünüyorum.
Teşekkür ediyorum..
Ben bir de şu mantığı anlayamadım.
Tebliğ de diyorki, sermaye şirketleri ayiretten 2021/3.donem geçici vergi beyanname ekinde de bu formu verecek.
Ben 3.donem de de bunu vereceksem niye beni 31 agustos son gününe sıkıştırıyorsunuz bu formun acelesi nedir anlayamadım. Bir de ceza külfeti var.

Teşekkür ediyorum..
Tebliğ de diyorki, sermaye şirketleri ayiretten 2021/3.donem geçici vergi beyanname ekinde de bu formu verecek.
Ben 3.donem de de bunu vereceksem niye beni 31 agustos son gününe sıkıştırıyorsunuz bu formun acelesi nedir anlayamadım. Bir de ceza külfeti var.
Bu sorunun cevabını ben veremem :)

Teşekkür ediyorum..
529 sayılı vuk tebliğinin sonunda yer alan Geçici Madde..1 sorunuzun cevabıdır.

Merhaba,
Sayın arkadaşlar, şirketin ortaklık yapısı şöyle;
% 34 A Ortak,
% 33 B Ortak,
% 33 C Ortak

şirketi temsil eden şirket müdürü % 33 hisseli B Ortak.

danıştığım meslek mensubu arkadaşlarımdan bazıları sadece Ortak B yi bildir dedi,
bazıları da üçünü birlikte bildirmelisin dedi, kafam karıştı.
Ne yapmam lazım sizce?

Merhaba,
Sayın arkadaşlar, şirketin ortaklık yapısı şöyle;
% 34 A Ortak,
% 33 B Ortak,
% 33 C Ortak

şirketi temsil eden şirket müdürü % 33 hisseli B Ortak.

danıştığım meslek mensubu arkadaşlarımdan bazıları sadece Ortak B yi bildir dedi,
bazıları da üçünü birlikte bildirmelisin dedi, kafam karıştı.
Ne yapmam lazım sizce?
Ortaklık payları % 25'i geçtiği için üç ortakta bildirilmelidir.