fonradar

Geriye Dönük Şirket Kapanışı Hk. (Önemli)

Merhaba,

Babamın daha önce bulunan şahıs şirketi çeşitli sebeplerden dolayı yaklaşık 10 yıl öncesinde kapatıldı. Ve o dönemden sonra babam çeşitli yerlerde sigortalı olarak çalıştı. Ancak bağkurda şu anda hala aktif sigortalı olarak görünüyor ve 46.000 ytl kadar birikmiş borcu var. Babama sorduğumda bağkur'a şirket kapanışı bildirmediği için borcun göründüğünü şirket kapanış belgelerini ulaştırdığında silineceğini söylüyor ama ben pek emin olamadım. Konu hakkında hiçbir araştırma veya girişimde de bulunmadı.

Bu durum hakkında bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa ve yol gösterirlerse çok sevinirim.

Acil cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Ynt: Geriye Dönük Şirket Kapanışı Hk. (Önemli)

Yazınızda şahıs şirketi demişsiniz, tam açıklayıcı olmamış.

Bir şirkette olsa, yada şahıs işletmeside olsa ticaret sicil gazetesinde yada vergi dairesinden doldurtacağınız bir evrak ile geriye dönük olarak kapanışını yapabilirsiniz.

Hiç olmadı, Borcunuzdan/ve alacağınız hizmetten feragat ederek de (14.06.2007 2007/47 Sigortalılığın Durdurulması Genel Tebliği kapsamında) borcunuzu sildirebilirsiniz.

Yani babanız doğru söylüyor, evrakları ulaştırdığında borcunuz silinir, geriye dönük kapanış yapılır.

Kolay gelsin.

Ynt: Geriye Dönük Şirket Kapanışı Hk. (Önemli)

Bu kapanış işleminide biran evvel de yapmakta fayda var.Bence fazla ertelemeyin.