Gider Yazılacak Demirbaş Hk.

calculator

Katkı Sunan Üye
Malumunuz olduğu üzere 2014 yılı Gider yazılabilecek demirbaş sınırı 800,00 TL'dir.
Birim fiyatı 115,00 TL olan soyunma dolabından 100 adet alınması durumunda kesilen fatura için nasıl bir yol izlenmelidir?
toplu olarak değerlendirilip amortismana tabi tutulabilir mi?

Selamlar
Aslında bu soruya kanımca çokte net cevap verilemez.Şöyle ki;
* Birim fiyatı açısından bakarsanız sınırın altındadır,gider olabilir.
* İktisadi bütünlük açısından bakarsanız,ortada bütünlük yok,her biri bağımsız dolap olarak addedilebilir.
Direkt gidere yazabilmek için aslında bence geçerli sebep vardır.Fakat örneğin bu dolaplar birbirine monteli vaziyette (misal 10'ar 10'ar) alınmışsa,bütün halinde sayılması da ihtimaldir.
Mantıklı olan kullanma ömrünü de göz önüne alırsanız demirbaş kabul edilip amortismana tabi tutmaktır.Fakat direkt gidere yazarsanızda çok problem olmayacağını düşünüyorum.

Selamlar
Aslında bu soruya kanımca çokte net cevap verilemez.Şöyle ki;
* Birim fiyatı açısından bakarsanız sınırın altındadır,gider olabilir.
* İktisadi bütünlük açısından bakarsanız,ortada bütünlük yok,her biri bağımsız dolap olarak addedilebilir.
Direkt gidere yazabilmek için aslında bence geçerli sebep vardır.Fakat örneğin bu dolaplar birbirine monteli vaziyette (misal 10'ar 10'ar) alınmışsa,bütün halinde sayılması da ihtimaldir.
Mantıklı olan kullanma ömrünü de göz önüne alırsanız demirbaş kabul edilip amortismana tabi tutmaktır.Fakat direkt gidere yazarsanızda çok problem olmayacağını düşünüyorum.

teşekkürler sayın Tahsin KURT ben de amortisman ayırmanın mantıklı olacağını düşünüyorum.

Tahsin bey, Belki birbirine montalı olarak kullanmayabilirler. Belki amortisman sınırının altına olabilir. Ama aynı amaç için aynı yerde kullanılan ürünler (Belli bir sistem doğrultusunda) demirbaş niteliğindedir. Örnek olarak çağrı merkezinde 100 tane telefon aldın aynı yerde kullanıyorsun tanesi 20 TL. Bu o işletme için demirbaş niteliğindedir. İşletmeye Telefon sistemi kurmuş olarak sayılır.

Sayın Tahsin bey, Tabiki o kadar kolay demirbaş demek zor bu konuda haklısınız. Bariz sistem oluşturmak amacı ile alındığını düşündüğümden demirbaş dedim.

Sayın Arkadaşlar,

Demirbaş olmanın olmazsa olmaz iki şartı var;

1. Tanımlanan bedelin üzerinde bir değeri olacak
2. Faydalı Ömrü 1 yıldan fazla olacak.
Bu her iki şart bir arada varsa kesin demirbaştır. Yine "Mütemmin Cüz" "Tamamlayıcı Parça", Özel Maliyet gibi kavramlar da ayrı kurallardır ve var olup olmadıkları irdelenmelidir.

Bu konu belli bir alanın tefrişi kullanıma tahsisi gibi bir esas içerdiğine göre ( ben böyle algıladım ) gider olarak adlandırılması pek mümkün değil.