Girdisi Olmayan Ürüne Fatura Kesmek - Üretim Yapmak

Merhabalar;

Şahıs firması kurup evden fatura kesmek istiyorum. Bu konuyu her yerde araştırdım, bulamadığım noktaları sormak istiyorum;

1. Evden çanta üretimi yapmayı planlıyorum. Firmama giriş faturası olarak kumaş-düğme vb ürünler girecek, fakat kestiğim fatura üzerinde çanta yazacak. Yasal olarak bir sorun oluşturur mu?

2. Yaptığım çantaları internet üzerinden satmayı planlıyorum. Kargo ile gönderirken irsaliyeli fatura kesip göndereceğim. Kargo ücretini ben ödemeyi planlıyorum. Bu durumda fatura üzerine, kargo ücreti ile alakalı bir kalem yazılması gerekir mi? Yoksa ürün sadece fatura ile kargolanıp, kargo şirketine kargo ücretini ücreti elden versem ve kargo şirketinden aldığım taşıma bedeli faturasını gider olarak göstersem, sorun olur mu?

3. Hazır e-ticaret sitelerinden (Örnek siteler: sopsy,shopify) hizmet alıp kendi e-ticaret sitemi açacağım,yapacağım satışların parasını paypal hesabıma yatırılacak. ve paypal bir kesinti yapacak. Burdaki sorum, benim 100 liraya sattığım ürün için hesabıma 95 lira geçecek. Daha sonra bu paraları hesabıma çekeceğim. Maliye bana sen 100 lira satmışsın hesabına 95 lira gelmiş diyerek bir ceza kesebilir mi? Aradaki 5 lirayı paypal hizmet ücreti olarak benden kesecek.

Teşekkür ederim,
İyi günler..

Sayın aykuters,

Size verebileceğim en iyi cevap profesyonel hizmet veren meslek mensubu ile sözleşme yaparak tüm sorularınızı kendisine yüz yüze görüşerek sormanız yönünde olacaktır. İlk önce bir meslek mensubu ile görüşün daha sonra tekrar sorularınız olur ise kendisine sorabilirsiniz.

İyi Günler.

1.Cevap:Biz bunun adına üretim diyoruz. Bütün üretimlerde hammadde girer mamul çıkar. Faturayı çanta olarak kesmenizde bir sakınca yok.
2.Cevap: Keseceğiniz faturalarda kargo bedelini göstermeniz zorunlu değil. Kargo bedelini de kapsayan tutarı fatura edersiniz. Kargo faturalarını gider olarak işleyebilirsiniz.
3.Cevap: Paypal işlemine aracılık eden firma, aldığı bedeller için fatura kesmelidir. Eksik bedel sorun yaratmaz
Kabaca : hesabınıza geçen bedel (95 TL.) + paypal faturası (5 TL)= Satış bedeliniz (100 TL.) olmalıdır.

bulent249 çok teşekkür ederim. Muhasebeciyle görüşsem devamı gelecek diye umuyorum, teşekkürler demiral.

ticari kişiliği olmayanların vergi konusu

ben sıradan birinin sattığı mal ve hizmetten dolayı fatura kesip bunun vergisini ödemesi sosyal hayat için çok önemli buluyorum.bunun için yekililerden çalışma yapmalarını rica ediyorum.bunu birçok problemin ilacı olarak görüyorum.üretimi artıran sosyal adaleti sağlayan alta bulunan parlak fikirli başarılı çalışkan insanların üstlere çıkmasını kolaylaştırcağına inanıyor.ben eğitim üzerine okul okudum eğitimde en iyi yöntem yaparak öğrenmedir.bir insan kitap okur anlayacak kapasitede değildir veya hocadan ders alır herkes ne anlattığını anlamaz fakat bir insana bir şeyler yaptırarak öğretirseniz kalıcı öğrenmeyi sağlarsınız.bu yüzden küçük şeylere değer vermek lazım.insanların birbirleriyle yaşarken genel olarak hukuk içinde devletle işi olacak bundan çoğu bihaber.insanları yavaş yavaş vergi vermeyi öğretek yükselmesini sağlanabilir.değilse adam sayıyor bir işyerinde daha şukadar günüm var ondan sonra emekli olucam ya bu hayat mı.devlet ayrıyeten menfaaatini düşüyorsa kişi başı 1 lira vergi alsa 50 000 000 kişiden 50 000 000 lira eder allah bereket versin.

ben sıradan birinin sattığı mal ve hizmetten dolayı fatura kesip bunun vergisini ödemesi sosyal hayat için çok önemli buluyorum.bunun için yekililerden çalışma yapmalarını rica ediyorum.bunu birçok problemin ilacı olarak görüyorum.üretimi artıran sosyal adaleti sağlayan alta bulunan parlak fikirli başarılı çalışkan insanların üstlere çıkmasını kolaylaştırcağına inanıyor.ben eğitim üzerine okul okudum eğitimde en iyi yöntem yaparak öğrenmedir.bir insan kitap okur anlayacak kapasitede değildir veya hocadan ders alır herkes ne anlattığını anlamaz fakat bir insana bir şeyler yaptırarak öğretirseniz kalıcı öğrenmeyi sağlarsınız.bu yüzden küçük şeylere değer vermek lazım.insanların birbirleriyle yaşarken genel olarak hukuk içinde devletle işi olacak bundan çoğu bihaber.insanları yavaş yavaş vergi vermeyi öğretek yükselmesini sağlanabilir.değilse adam sayıyor bir işyerinde daha şukadar günüm var ondan sonra emekli olucam ya bu hayat mı.devlet ayrıyeten menfaaatini düşüyorsa kişi başı 1 lira vergi alsa 50 000 000 kişiden 50 000 000 lira eder allah bereket versin.

Bir de ne dediğini anlayabilsem.

Kusura bakmayın bende anlamadım.