Gmsi ve ödenmeyen stopaj.

Ynt: Gmsi ve ödenmeyen stopaj.

Herkese Merhaba,
Burada bence yapılması gereken şey şudur,
Benim kirada bir mülküm var ve kira 5000 lira iken kiracım bu mülkün kira bedelini 2000 lira olarak beyan ediyor ve bu tutar üzerinden stopaj tahakkuk ettiriyorsa,ben 5000 lira üzerinden gelir vergimi beyan eder ancak adıma yapılmış olan stopajları 2000 lira üzerinden indirir,ortaya çıkan vergiyi ihtirazi kayıtla öderim.Kiracımın eksik beyanını da direkt olarak vergi daireme bildiririm.Mülk sahibi olarak benim vergi dairesine yapacağım bu beyanın üzerine kiracımın eksik gösterdiği kira bedelini düzelttirmek vergi dairesinin görevidir diye düşünüyorum.Vergi dairesi kiracım olan mükellefin beyanlarını düzelttirince ihtirazi kayıtla ödediğim fazladan vergiyi de iade alırım.Böylelikle devlet babanın vergi kaybı olmaz,ben biraz geç alırım paramı ama başım da ağrımaz.
Selamlar.

Ancak mevcut durum öyle değil. 5000 üzerinden stopaj beyan edilmiş. Yazı alınmadan.

peki kiracıdan 2,000 tl üzerinden yatırılan stopajların dökümü alınsa ve eksik ödemeden dolayı kiracıya ihtar çekildikten sonra yargı yoluna başvurulsa nasıl olur?

saygılar,
bil_gin

idare ancak beyan edilen kira stopajını dikkate alır.Yani kiracınız ne kadar beyan etti ise o kadarlık iade alacağından faydalanırsınız. İdare sizden aradaki farkı ödemenizi talep eder. Düzeltme beyanı verip beyanınızı düşürmeniz halinde o bölgedeki rayiç kira bedelini tespit ettirebilir.Bence ne yapıp edip kiracınız aradaki farkı beyan etsin.