Gmsi ve ödenmeyen stopaj.

3M_FS

Katkı Sunan Üye
İyi günler,

Aylık brüt kirası 5000 tl olan işyerimdeki kiracı 2.bir kontrat düzenleyip idareye kirayı 2000 TL üzerinden beyan etmektedir.
2008 yılı mart ayında kiracımdan döküm istedim. Eksik yatırdığını görünce , git 376 dan yararlan farkı öde. ben beyan edersem, pişmanlıktan da yararlanamazsın dedim.
Kiracım düzeltme yapmamış olduğu gibi 2009 yılı içinde aynen 2000 TL den devam etmiş.
Akabinde 6 ay dır kiracımla, kirayı ödemediğinden mahkemelik olucaz bu aydan itibaren ihtarlarımızı çektik boşaltmıyor işyerini.
10 gün önce gelir idaresi 1300 TL iade alacağın var almak istiyorsan şu şu belgeleri hazırla gel diye yazı gönderdi. Ben yıllardır alamıyorum bu iadeleri
adamın ödemediği farkı hesapladım 40 milyara yakın cezasıyla beraber ödeyecek mahkemelik olsak ta acıyorum 40 milyar bu krizde yazık diye ama acıdıkça acınacak hale gelmekte istemiyorum
sorum şu bunu daireye ihbar etmezsem idare göz yumdun vergi kaçırmasına diyerek bana cezası kesebilir mi. ?
Ödemediği tutardan dolayı beni sorumlu tutamayacağını düşünüyorum. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Sadece ihbar görevimi yapmadım diye bir açık olabilir ama iade talep etmedim haberim yoktu sonuçta iadeyi ister alırım ister almam. Bilmiyordum diip herhangi bir itilafta işten sıyrılabilirmiyim.
Vergi kesenlerin sorumluluğu başlığı altında bahsedilen müteselsil sorumluluğun kira için söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Düşüncelerinizi alabilirmiyim?
Ve sizce ihbar etmeli miyim sessiz mi kalmalıyım?
Düşünceleriniz ve paylaşacağınız bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: gmsi ve ödenmeyen stopaj

şaka bir yanada. bu ödenmemiş stopaj noktası önemli. bu konuda fikir verebileceklere bende müteşekkir olacağım

Burda bir yanlışlık var. Aylık kira 5000 ise beyan sınırını zaten aşmaktadır.
Peki siz GMSİ beyanı yapıp vergi ödediniz mi?

nguroy ' Alıntı:
Sizde vergi kaçımış oluyorsunuz

nguroy ' Alıntı:
evet sınır aşıldığı için beyanımı yaptım
toplam 67500 matrah üzerinden tam rakamı hatırlamıyorum şöyle söyleyeyim yuvarlak rakam yazayım
matrah 6dilimlere göre hesaplanan gv =13000
kesinti =14500
ödenmesi gereken gv = 0
iade edilecek gv =1500
ben bu şekilde beyan ettim. Ve bu 1500 içinde idare iade alacağın var gel al diyor belgelerini hazırlayıp bende diğer yıllarda olduğu gibi nasıl olsa ödemedi bende alamayacağım iade gerek yok gitmeye demiştim

Ynt: Gmsi ve ödenmeyen stopaj.

Burda bir yanlışlık var gibi
5000 brüt x 12 ay ise =60,000 yapar.

5000 net ise 6250 brüt yapar x 12=75000 olur.

Siz muhasebeceimisiniz? hesaplar doğru gelmiyor.

Özür diliyorum kolaylık olsun diye ben 5000 dedim gerçek rakam 4500 net ,5625 brüt , yıllık 67500 ve isabet eden iade alacağı 1133,25 tl
Sorun burada değil aslında ben beyanımı yaptım gerçek kontrat tutarı üzerinden kiracı 2000 tl üzerinden stopaj ödemiş. Pişmanlıktan yararlanıp düzeltmemiş.
Bu şekilde yaptığını ihbar etmezsem bana rücu edebilirmi idare aslında sorum bu

üstad rakamlara takılmadan genel uygulama anlamında yardımcı olsanız. burada arkadaşın sormak istediği; kendisinin beyanından daha düşük stopaj ödemesi yapılmış ise kendisine bir sıkıntı yaratır mı bu durum??? yani ödenmemiş stopajın iadesini alabilir mi?

Peki bu beyanı yaparken yazı almadınız mı? Nasıl beyan ettiniz stopaj yolu ile ödenen vergileri?

Yazı aldım görünce zaten ödemesini düzeltmesini söyledim. Gelmek istediğiniz noktayı anladım şöyle söyleyim idare beyannememin doğruluğuna bakarken dedimki ben bukadar beyan ediyorum ama kiracı 2000 liradan beyan edip stopaj ödüyor yani aslında ödemesi gereken 14500 ama kendi 5000 ödüyor ben buraya 14500 ü mü yazıcam yoksa 5000 imi benim beyanım yanlış oluyor yanlışı yapan o onu düzelttirmesi gerekmezmi? İdarede zaten bu şekilde beyan ediceğimizi onun ne ödediği sizi ilgilendirmez siz neyse onu yazacaksınız dedi ki sonradan bunun doğru olduğunu araştırdığımda görmüştüm.

Ancak idarenin cevabı baştan savmadır. Siz beyanı verirken ödediğiniz vergileri yazı ile kanıtlarsınız.Adınıza ödenen vergi aslında sizin verginize mahsuben ödeniyordur. Yani vergi aslında sizin verginizdir. Dolayısyla madem matrahı doğru beyan ettiniz. O zaman yapacak birşey yok. Mal sahibi düzeltecek. Ya da siz pardon ben fazla beyan etmişim deyip düzeltme vereceksiniz.

Ya da pişmanlıkla tekrar beyan verip mahsup ettiğiniz stopajı düzeltecek, gerisini gecikme ile ödeyeceksiniz.

Bu durumun şöyle gerçekleşiceğini düşünüyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.
İdare benim beyanımı esas alır ve aradaki farkın doğru olarak tahakkuk ettirilmesi için önce vergi sorumlusu yani kiracıya gider daha sonra tahsil edemezse bana rücu eder. Benim bişiyi düzeltmeme gerek yok evet vergi şahsidir ve bu benim vergim ama görev sorumlulunun mükellef = vergi sorumlusu burada bu nedenle benim düzeltmemden önce sanırım idare önce sorumluya gitmelidir öyle değimli

bende düzeltmeden yanayım. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu madde 72 de gmsi'nin gayrisafi hasılat tutarının nasıl bulunacağı belirtilmiş. şöyle ki;
Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 72
Kapsam
Gayrimenkul sermaye iratlarında, gayrisafi hasılat, 70'inci maddede yazılı mal ve hakların kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakden veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır.
Siz düzeltme vermezseniz o kadar gelir elde etmiş olursunuz. Sizin işlemlerinizde böyle bir tahsilat söz konusu değil ki.

İadarenin önce sorumluya gitmesi normaldir . Ancak size de gelebilir.

Düzeltme verirsem gecikme cezası ile benden alırlar. Oysaki devlet tüm bu görevi bana verseydi araya kiracıyı koymasaydı ben zaten zamanında öderdim. Ama şimdi o ödemedi diye idare ondan alamazsa onun neden olduğu eksik tahakkuk ve cezalarından benim sorumlu olmam vergi nin hangi ilkesine uygundur. Kira ile alakalı olarak Vergi sorumluluğu müessesesi neden getirilmiştir o halde. Ozaman bırakın ben ödeyeyim ziya cezası ve usulsüzlük cezalarını ödemek zorunda da bırakılmayım. Bilmiyorsam veya bilebilecek durumda değilsem adamın eksik yatırdığını . İadede talep etmiyorum. O halde şuanda onu ihbar etmem aslında kendimi ihbar etmek olacak
Bu konuda dava yoluna giderim gibi geliyor. Danıştay kararlarına bir göz atmalıyım sanırım. Veya kiracıyı ödemeye zorlamam gerek. ?

Dava konusu olur. Ancak sizin de hatanız var. Beyanı verirken ödenmiş vergileri düşebilirsiniz. Ödenmeyen vergiyi düşemezsiniz.

nguroy ' Alıntı:
Dava konusu olur. Ancak sizin de hatanız var. Beyanı verirken ödenmiş vergileri düşebilirsiniz. Ödenmeyen vergiyi düşemezsiniz.
burdada şu ünlü atasözü devreye giriyor terzi kendi söküğünü dikemez :)
idarenin kurbanı oldum gibi geliyor oysa o dönemde mantıklı gelmişti. çok çok iyi hatırlıyorum idareye ben kendim dedim bunu adam ödememiş bukadardan göstermiyor ben nasıl yazıcam dedim onlar da sizi ilgilendirmez onun ödeyip ödemediği ister 5000 göstersin ister 1000 göstersin ve ödesin ister 15000 siz olması gerekeni yazıp beyan edeceksiniz yolundaydı. burdaki görüş için şu akla geliyor sen bana er ben takip edip ona gerçek tutardan burda senin beyan ettirdiğinden ona tahakkuk ettiricem şeklinde düşünmüştüm. ama idarenin burda çapraz incelemesi yok illa ihbar etmem lazım incelemesi için o ayrı.

bence madem sonuç itibariyle sana sıkıntı olacak karşı tarafa da olsun varsın. ihbar edin gitsin. öyle kolay olmasın tatlı su kurnalığı yapmak derim ben.

Bence de bu durup geçiştirilecek birşey olmaktan çıkmış artık. Çünkü resmiyet kazanmış. Yıllık kira bedeli beyan edilmiş, Buna ilişkin stopaj yapıldığı , bu stopajın kim tarafından ne tutarda yapılarak hangi vergi dairesine yatırıldığı kayda girmiş.
Geri dönüşü olmayan yola girilmiş.
İhbar edeceksiniz ve yasal süreci işleteceksiniz. Bu arada vergi iadresinin taleplerine de muhatap olacaksınız.

İşiniz zor kolay gelsin.