Gönderilmemiş Ba/Bs Formu sonucunda ne olur.?

Merhaba arkadaşlar 2009 yılında alış yönünden bilançoya geçen bir mükellefin defteri yanlışlıkla 2010 yılı için işletme olarak yapılmış. ve yine 2010 sonunda alış yönünden haddi geçtiği için 2011 yılı için bilanço tastik ettirmişiz. 2011 Ocak ayı B formunu gönderme aşamasında hata mesajı verdi mesajda 12. ci ayın b formu verilmemiştir diyordu sonra farkına vardım ki 2010 yılı için hem bilanço yapılmamış hemde b formları gönrilmemiş.
Arkadaşlar çok İVEDİ yardımlarınızı bekliyorum nasıl bir yol izleyebilirim. Ve bunun sonucunda ne kadar ceza çıkabilir ve ne yapabilirim.

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Çok acil B formu

İlk verilen formlarda bu şekilde mesaj veriyor zaten onaylama yapabilirsiniz. Cezası söz konusu değil

Ama hak verirsiniz ki 2010 hakkında yorumu size bırakıyorum

Ynt: Gönderilmemiş Ba/Bs Formu sonucunda ne olur.?

oguzrahmi ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar 2009 yılında alış yönünden bilançoya geçen bir mükellefin defteri yanlışlıkla 2010 yılı için işletme olarak yapılmış. ve yine 2010 sonunda alış yönünden haddi geçtiği için 2011 yılı için bilanço tastik ettirmişiz. 2011 Ocak ayı B formunu gönderme aşamasında hata mesajı verdi mesajda 12. ci ayın b formu verilmemiştir diyordu sonra farkına vardım ki 2010 yılı için hem bilanço yapılmamış hemde b formları gönrilmemiş.
Arkadaşlar çok İVEDİ yardımlarınızı bekliyorum nasıl bir yol izleyebilirim. Ve bunun sonucunda ne kadar ceza çıkabilir ve ne yapabilirim.

Sayın formdaş

1 yol-Firma 2009 yılının sonunda bilanço usulune geçtiği için izleyen yıl bilanço usulune göre beyannamelerini vermiş olmanız gerekirdi.Dolayısıyla Ba-Bs formlarını pişmanlıkla beyan etmeniz ve cezaları ödemeniz. (Tabi burda diğer bir sorun 2010 yılının defterinin işletme usulü olarak tasdik ettirilmiş olması önemli bir sorun)

2 yol-Vergi Dairesine 2010 yılında (bilanço usulune göre defter tutacağınızı belirten bir dilekçe vermediğinizi varsayarak) işletme usulune göre defter tuttuğunuzu belirten bir dilekçe ile Ba-Bs cezalarının kaldırılmasını talep eden bir dilekçe yazıp dilekçenin ekine işletme defterinizin ön yüzünün bir fotokopisini ekleyin vergi dairesine verin (Tabi burda size beyannamelerinizin bilanço usulüne göre verdiğinizi söyleyecekler o zaman sizde bu beyannamelerede düzeltme vereceğinizi ödeme çıkmayacağı için sadece damga vergisi ödersiniz

ferhat

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. hemen konuma dönecek olursam ferhat bey ikinci yol olarak önerdiğiniz yol da şöyle bir ifadeniz var (Tabi burda size beyannamelerinizin bilanço usulüne göre verdiğinizi söyleyecekler o zaman sizde bu beyannamelerede düzeltme vereceğinizi ödeme çıkmayacağı için sadece damga vergisi ödersiniz) benim 2010 yılında gönderdiğim beyannameler zaten işletme olarak gönderdim bilanço olarak değil. bu anlamda sadece bir dilekçe ile defterin işletme olduğunu belirten fotokobilerinide ekleyerek versem sorun ortadan kalkarmı acaba yoksa B formlarını geriye dönük gönderip çıkan cezalara mahkeme yoluna gitsem mi yani bilemiyorum ne yapacağımı farklı bir yol varsa tüm arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum

Arkadaşım şu an için yapabilceğin birşey yok.Yukarda arkadaşında dediği gibi Gib, 2010'da defterin 1.sınıf olduğu ve bundan dolayı Ba-Bs vermen gerektiği için o uyarı vermiyor.İlk defa Ba-Bs formu vereceğin için önceki dönem yok diyor.Eşşeğin aklına karpuz kapuğunu getirme bence, hiç bi bildirim ve hamle yapma. 2011 yılını bilanço yapmışşsın zaten öyle devam et. Ba-Bs formlarını ver ve 2010 yılınıda farketmemeleri için dua et. Bence çok düşük ihtimal fark edilmesi zaten.

arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. b formlarını mesaj çıksada gönderdim artık bir tabir var ya kadere kısmet çıkarsada yapacak birşey yok hepinize iyi çalışmalar

2010 yılında gönderdiğim beyannameler zaten işletme olarak gönderdim bilanço olarak değil. (beyannameleri işletme usulüne göre verdiğini yazmamışsın o zaman sorun yok bu anlamda sadece bir dilekçe ile defterin işletme olduğunu belirten fotokobilerinide ekleyerek ver. Buna rağmen ceza yazarlarsa mahkeme yoluna git,

ferhat