GSS Prim Borcu

herkese merhaba,ben 26 yasında üniversite ögrencisiyim.ocak ayında başlatılan gss için gelir tespitine basvurdum bana nisan ayının ilk haftası 430 tl lik ziraat bankasına gss prim borcunu ödedigim taktırde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecegim şeklinde yazılı olan bir kağıt geldi ve ben buna itiraz dilekçesi yazdım.benim sorum bu gss prim borcunun hepsini yatırdıktan sonramı ssağlık hizmetlerınden faydalanabilirim yoksa bi kısmını yatırsamda şimdilik faydalanabilirmiyim cevap veren herkese teşekkür ediyorum

Not:Acil bir sağlık sorunum var en kısa surede halletmem gerekıyor .

Ynt: gss prim borcu

430 tl lik gss priminin ne şekilde tahakkuk ettiğine bakmak gerekir. bu kadar yüksek gss priminin tahakkuk sebebi nedir? üzerinizde mal varlığı mı var? sağlıktan yararlanmak istiyorsanız, bu primin tamamını yatırmanız gerekiyor. yoksa sağlık hizmeti alamazsınız. eğer aylık gsss priminiz bu şekilde tahakkuk ettiyse, en kısa zamanda bir işyerinde kendinizi sigortalı gösterin. çünkü teşvik şartlarını taşıyan bi işletmede ssk maliyeti 200-220 tl ye kadar düşmektedir. bu şekilde hem sağlıktan yararlanabilir hem de ödediğiniz primler emekliliğinize yarayabilir.

kolay gelsin.

Ynt: gss prim borcu

bence geliri Asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında değerlendirldi.
886.50 x %12 = 106.38 TL, aylık ödiyeyeceği prim 4 aylık primi ve gecikme si olabilir diye düşünüyorum. tabi gelen yazıyı falan görmediğimiz için sadece böyle olabilir diyebiliyorum.

Ynt: GSS prim borcu

evet 4 aylık borc toplamı 430 tl. üstüme kayıtlı hiç bir mal varlıgı bulunmamakta ailemle ikamet adresim aynı oturdugum yer farklı (üniversite ögrencisiyim) sadece devletten aldıgım 260 tl ögrenım bursu var

Ynt: GSS prim borcu

Sağlık yardımından faydalanmak için enfazla 60 günlük GSS prim borcunuz olacak,60 günden az ise faydalanabilirsiniz

iyi günler babam vefat ettiği için emekli aylığı alıyordum sigoratalı işe başlayınca maaş anneme aktarıldı. kasım ayında işten ayrıldım ve sgk müdürlüğüne durumu bildirdim. maaşın kendıme bağlanmasını istedim. ancak işlemler devam ettiği için maaş bağlanmadı ve bunun yanı sıra genel sağlık sigortasından ceza yemişim maaş bağlanınca bu ceza silinir mi? yardımcı olur musunuz lütfen

Maaş bağlanınca SGK'ya başvuru yapın. Çıkan GSS borcunu silerler çünkü sağlık güvenceniz var babanızdan dolayı.