Gümrük beyannamesi olmaksızın ihracat ?

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Kıbrısa kdv siz fatura kestik ve firmamıza gelen birine elden teslim ettik. Bu kişi malı kıbrısa götürecek. Sorun olur mu?

Ynt: Gümrük beyannamesi olmaksızın ihracat ?

Bu şekilde satışınız ihracat sayılmayacağı için fatura kdv li kesilmeli idi. Veya özel fatura ile satış yapılmalıydı.

Beyanname aklıma gelmedi, acemiliğime geldi ve kdv siz kestim faturayı. Şimdi adamlarada ulaşamıyorum. Gelin iptal edip vereyim faturayı diye. Faturayı kdvli olarak kesildi göstersem ve kdv sini ödesek sorun olur mu?

Bilen yok mudur :(

Kdv yi ödesek, herhangi bir vergi ziyaı olmuyor. Ama yinede aklımı kurcalıyor ???

Merhaba,

Eğer İhracat nedeni ile iade talebiniz olacaksa; GÇB'niz olmadığı için iade talep edemeyeceksiniz. Bu gibi ufak ürünler genelde kargo ile yurt dışı ediliyor ve idare kargo evrağını iade taleplerinde dikkate almıyor.

Önce de belirtmiş arkadaşlar, teslim yurtiçinde olduğu için KDV tahsil etmek zorundaydınız.

Çok kesin olmamakla beraber; tutar çok yüksek değilse; bir inceleme sırasında, kargo ile yolladık ama şimdi evrağını bulamıyoruz, gibi bir açıklama yaparsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

tuna07 ' Alıntı:
Merhaba,

Eğer İhracat nedeni ile iade talebiniz olacaksa; GÇB'niz olmadığı için iade talep edemeyeceksiniz. Bu gibi ufak ürünler genelde kargo ile yurt dışı ediliyor ve idare kargo evrağını iade taleplerinde dikkate almıyor.

Önce de belirtmiş arkadaşlar, teslim yurtiçinde olduğu için KDV tahsil etmek zorundaydınız.

Çok kesin olmamakla beraber; tutar çok yüksek değilse; bir inceleme sırasında, kargo ile yolladık ama şimdi evrağını bulamıyoruz, gibi bir açıklama yaparsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

Kdv yi ben kendi cebimden vericem, yani alıcı yerine ödemiş oluyorum, tutarı düşük zaten 10 tl. İnş. sorun çıkmaz ???

O halde faturayı KDV'li düzenlemiş gibi kayıtlarınıza alıp, bildirim yapın. Bir sorun çıkmaz.