Günü Dolan Fakat Zorunlu Hizmet Yılı Dolmayan İşçi İşten Ayrılıyor

prof67

Katkı Sunan Üye
Şirketimiz maden sekterönde faaliyet göstermektedir. işçilerimizden biri prim gün sayısını doldurmuş olup 20 senelik zorunlu sigortalılık süresini doldurmasına 1 yıl kalmıştır. bu işçi ben emeklilik için gereken gün sayısını doldurdum işten ayrılıyorum , emeklilik nedeniyle tazminatımı verin diyor. 20 yıllık hizmet süresini doldurmayan bu işçi bu neden ile işten ayrılıp tazminat hakedermi?

Ynt: Günü Dolan Fakat Zorunlu Hizmet Yılı Dolmayan İşçi İşten Ayrılıyor

prof67 ' Alıntı:
Şirketimiz maden sekterönde faaliyet göstermektedir. işçilerimizden biri prim gün sayısını doldurmuş olup 20 senelik zorunlu sigortalılık süresini doldurmasına 1 yıl kalmıştır. bu işçi ben emeklilik için gereken gün sayısını doldurdum işten ayrılıyorum , emeklilik nedeniyle tazminatımı verin diyor. 20 yıllık hizmet süresini doldurmayan bu işçi bu neden ile işten ayrılıp tazminat hakedermi?

eğer ilk işe giriş tarihi 1999 öncesi ise 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün sayısına ulaşmışsa, sgk dan alacağı kıdem tazminatı alabilir yazısını size ibraz ederek, kıdem tazminatı alabilir. Bu yazıyı almadan işten çıkışını ve ödemesini yapmayınız

yer altı çalışanlarına sağlanan şartlardan emekli olmak istiyor. hizmet süresi 20 yıl olmadığı için maaş bağlama şu aşamada mümkün değil. bu şartlarda hizmet senesini çalışmadan beklemek istiyor ve işi bırakacağını söylüyor. emeklilik şartlarını tam olarak doldurmamış kıdem hakedermi?

prof67 ' Alıntı:
yer altı çalışanlarına sağlanan şartlardan emekli olmak istiyor. hizmet süresi 20 yıl olmadığı için maaş bağlama şu aşamada mümkün değil. bu şartlarda hizmet senesini çalışmadan beklemek istiyor ve işi bırakacağını söylüyor. emeklilik şartlarını tam olarak doldurmamış kıdem hakedermi?
emekli olmaksızın emeklilik tarihini beklemek üzere kendi isteğiyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı alabilmesi, dediğim şartlarla mümkündür. Yeraltı çalışanların da buna ilişkin bir istisna olduğunu zannetmiyorum.

şuan ki uygulama ilk çıkışını (çıkış kodu 14)yapıyorsunuz.(işçi önceden gününü tespit ediyor sgkdan)işten çıkış bildirgesi ile sgk ya başvuruyor .yazıyı sonra veriyorlar