Günün Matematik Sorusu

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Köklü sayılar dan bir soru akşam akşam aklıma geldi forumda nerde bu soruyu ssoracağımı bilemedim vergi üsül kanuna denk geldi burda bu soruyu sorayım doğru cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

126 √ 630 :?

Köklü sayılar dan bir soru akşam akşam aklıma geldi forumda nerde bu soruyu ssoracağımı bilemedim vergi üsül kanuna denk geldi burda bu soruyu sorayım doğru cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

126 √ 630 :?

Aslında bu ifade biraz aldatıcı. Tahsinin çözüm için kullandığı * işaretinin var olduğunu düşünemeyiz. Ben soruyu 630'un 126'ncı kökü olarak algılarım buna göre de sonuç ; 1.0525 (küsüratlar çok) olarak düşünürüm.

Ben bunu 126 çarpı 630'un karekökü olarak düşündüm.Aslında eğer düşüncem doğruysa, bu sorunun niye sorulduğunu da düşünmedim değil. Vardır bi incelik dedim :) ama yinede ilk gördüğüm haliyle ulu manitu hesap makinesinden de yararlanarak yazayım dedim :)

a1, a2, … , an pozitif tam sayılar dizisinde herhangi iki terimin farkı bu iki terimin toplamını tam bölüyor. Buna göre, n sayısının alabileceği en büyük değer kaçtır?