Hafta Tatiline Denk Gelen Resmi Tatil

Hafta tatili ücretine hak kazanmanın şartı belli, devamsızlık yapmamak. Devamsızlık yapmış çalışandan hafta tatili ücreti kesilir.
Genel tatil ve hafta tatili gününde çalışana ödenecek ücret belli. +1günlük ücret.
Hafta tatili ve genel tatilin çakıştığı gün BİR takvim günüdür. 1 takvim günü için ,tatil yaparak çalışmamış olana 1 günlük hafta tatili ücreti + 1 günlük genel tatil ücreti ödemediğinize göre,
1 gün devamsılık yapan çalışandan devamsızlık yaptığı gün ücretini ve hafta tatili ücretini kesersiniz, genel tatil günü çalışmış olduğu için de +1 günlük ücret ödersiniz.

1 gün eksik çalışmış olan kişi sonuçta 45 saati tamamlayıp aşamayacağı için fazla çalışma ücreti ödenecek bir durumda olmayacaktır.
Devamsızlık öncesi günlerinde fazla çalışması varsa örneğin 41 saat çalışması varsa ve 23 nisan da tam gün çalışmışsa, 23nisan için 1 günlük ücret ödeneceğinden, (tam gün çalışma süresi 7,5 ise örneğin) 41+7 sonucunda 3 saatlik fazla çalışma doğmuş olacaktır, o kısmı da fazla çalışma ücreti olarak 3 x1,5 yani 4,5 saat ücreti olarak ödersiniz.

Son düzenleme:
keremcem bey örnek üzerinden anlatsak ne demek istediğimizi daha iyi anlaşılması konusunda ; personel hafta tatilinde (yani izinli olması gereken günde)çalışma yaparsa o günde aynı zamanda genel tatil günü ise(örneğin 23 nisan 2017 pazar günü kişinin hafta tatiliydi ama o gün çalıştı.) personele burada verilmesi gereken yevmiye nedir?
ÇALIŞMADIĞI GÜN ÜCRETİ VE HAFTA TATİLİ ÜCRETİ KESİNTİSİ ile birlikte +1 günlük GENEL TATİL GÜNÜ ÇALIŞMA ÜCRETİDİR

örnek üzerinden anlatsak ne demek istediğimizi daha iyi anlaşılması konusunda ;
personel hafta tatilinde (yani izinli olması gereken günde)çalışma yaparsa o günde aynı zamanda genel tatil günü ise(örneğin 23 nisan 2017 pazar günü kişinin hafta tatiliydi ama o gün çalıştı.) personele burada verilmesi gereken yevmiye nedir?
A-normal durumda,
yani işci hafta tatilinde çalışır ve bu çalışmayla haftalık çalışma süresine aşılır ise 1+1.5(toplamda 2.5 )yevmiye ödenir.
B-diğer durumda,
yani işcinin çalıştığı gün h.tatili günü olur,h.tatili de g.tatil gününe rastlar ve bu çalışmayla haftalık çalışma süresi de aşılır ise 1+1.5(toplamda yine 2.5)yevmiye ödenir,ayrıca g.tatil ücreti doğmaz,
C-işçinin çalıştığı hafta noksan(yani 45 saatin altında)çalışma varsa bu defa sn.Keremcem beyin örneğindeki 41 saat noktası dikkate alınmalıdır.

İlk şartlar her 3 durumda da aynı olmasına rağmen(kırmızılar),sonuçlarnasılokadarfarklıolabilecek?(maviler)

sayın keremcem bu kırmızılar durum değil sadece normal şartlarda her şekilde hak ettiği yevmiyeyi anlatmaya çalıştım yani hafta tatilinde çalışmıyor personel ama o günün ücretini tam alıyorya o hakettiği yevmiye 3 durumda. Buradan bahsettim durum ise örnekte bahsettiğim durum sonuçları ise size göre a şıkkı mı b şıkkı mı c şıkkı mı diye sordum başka bir sonuç daha var mı

Son düzenleme:
şeref bey siz benim örneğime göre c şıkkı diyorsunuz ayrıca genel tatil ücreti ödenmez diyorsunuz şimdi daha iyi anlaşıldı

sn.keremcem ben bu noktada ne demek istediğinizi anlayamadım:)
Şeref bey 45 saati aşan durumu soru dışında tutarsak, yani fazla çalışmayı hiç hesaba katmazsak;
- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana genel tatil gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?
- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana hafta tatili gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?
- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana, genel tatil gününe denk gelen hafta tatili gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?

O gün çalıştığı için +1 günlük ücret değil midir?

Şeref bey 45 saati aşan durumu soru dışında tutarsak, yani fazla çalışmayı hiç hesaba katmazsak;
1- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana genel tatil gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?
2- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana hafta tatili gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?
3- haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış (sizin normal durumda dediğiniz ) çalışana, genel tatil gününe denk gelen hafta tatili gününde çalıştığında ödenecek ücret nedir?

O gün çalıştığı için +1 günlük ücret değil midir?
Yanlış anlamıyorsam;
1-bir yevmiye
2 ve 3 e ilişkin olarak,
"haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış"olması halinde,
-2 ci sorunun cevabı + 1 günlük ücret olmaz
-3 cü sorunun cevabı da + 1 günlük ücret olmaz,
düşüncesindeyim,
yanlış anlamam var ise lütfen düzeltiniz.

Haftalık çalışma süresi eksiksiz tamamlanmış ise bu çalışmayla aşım sözkonusu olduğundan artırımlı ücret ödenmesi gerekir

Şeref bey aşım kısmını hiç dikkate almadan demiştim verdiğim örnekte. Fazla çalışma ortaya çıkıyorsa elbette fazla çalışma ücreti ödenecek.

Hafta tatili ile genel tatil gününün çakıştığı durumda çalışıldığında o gün için 1 günlük ücret mi ödenir, yoksa 2 günlük ücret mi ödenir.

Hafta tatili ücreti hak edilsin veya hak edilmesin çalışılması durumunda 2 günlük ücret (çalışmasaydı alacağı + çalıştığı için) tahakkuk eder.

sayın merkür bey,sayın keremcem bey personel hafta tatilinde (yani izinli olması gereken günde)çalışma yaparsa o günde aynı zamanda genel tatil günü ise(örneğin 23 nisan 2017 pazar günü kişinin hafta tatiliydi ama o gün çalıştı.) personele burada verilmesi gereken yevmiye nedir? sayın şeref bey burada 2,5 yevmiye diyor haftta tatili ücreti baskın görüştür diyor benim anladığım yanlış anladıysam düzeltin şeref bey
benim sorumda personel 6 gün çalışıyor pazartesi..........c.tsi dahil çalıştı 23 nisan 2017 pazar hafta tatili ama personel çalıştı sizce kaç yevmiye alır

Pzt-Cts çalışması karşılığı 45 saat doldu ise; pazar günü çalışması için, çalışmadan alacağı bir günlük ücret + çalıştığı saat*saat ücret*1,5 olacak şekilde hesaplama yapılır.

Pzt-Cts çalışması karşılığı 45 saat doldu ise; pazar günü çalışması için, çalışmadan alacağı bir günlük ücret + çalıştığı saat*saat ücret*1,5 olacak şekilde hesaplama yapılır.

teşekkür ederim sizde şeref bey gibi düşünüyorsunuz ayrıca genel tatil ücreti ödenmesine gerek yok diyorsunuz doğru mudur sayın merkür

Son düzenleme:
Şeref bey aşım kısmını hiç dikkate almadan demiştim verdiğim örnekte. Fazla çalışma ortaya çıkıyorsa elbette fazla çalışma ücreti ödenecek.

Hafta tatili ile genel tatil gününün çakıştığı durumda çalışıldığında o gün için 1 günlük ücret mi ödenir, yoksa 2 günlük ücret mi ödenir.
Çalışmasaydı da alacağı ücretten ayrı olarak,bu çalışması karşılığında,
aşım olmuyorsa 1 günlük ücret ödenecek.
(ilk sorunuz başında"45 saati aşan durum soru dışında"dediniz ama altındaki şıklarda ise"haftalık çalışma süresini çalışma günlerinde eksiksiz tamamlamış çalışana"dediğiniz için ben haftalık çalışma süresinin aşılmış olduğunu anlamıştım)

Son düzenleme: