Hamile Kadınların Çalıştırılması Hakkında

Ben 5 aylık hamileyim.İşyerinde muhasebe departmanındayım.Çalışma saatlerimizde sabah 8:30 akşam 19:00.Cumartesi günüde öğleye kadar çalışıyoruz.Evim ve işyerim arası 1 saat falan sürüyor dolmuşla gitmek zorunda kalıyorum ve sıcakta yollarda perişan oluyorum.Dün patronuma c.tesileri gelmesem olurmu dolmuşla sıcakta eve gitmek zor oluyor dedim.zaten c.tesi günleride hiçbir iş yapmıyorum ve tek başımada değilim başka arkadaşlarda var.Ama patronumuz tamam gelme demedi.'' ne yani 5 günmü çalıştırcaz'' gibisinden bişey söyledi.bende c.tesi pek iş olmadığını söyledim.oda '' c.tesi yarım gün sayılmıyo tam gün sayılıyo'' dedi.eğer c.tesi günlerini kabul ettiremezsem benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba.

14 Temmuz 2004 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 25522
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla
Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına
Dair Yönetmelik

...

BEŞİNCİ BÖLÜM
Çalışma Koşulları ve İzinler
Gece Çalışması
Madde 9 — Emziren işçinin doğumu izleyen 6 ay boyunca gece çalıştırılması yasaktır.
Yeni doğum yapmış işçinin doğumu izleyen sekiz haftalık süre sonunda, emziren işçinin ise, 6 aylık süreden sonra gece çalışması yapmasının güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olduğunun hekim raporu ile belirlendiği dönem boyunca, gece çalıştırılması yasaktır.
Kadın işçiler, gebe olduklarının hekim raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.
Çalışma Saatleri
Madde 10 — Gebe, yeni doğum yapmış ve emziren işçi günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.
...

GEBE VEYA EMZREN KADINLARIN ÇALITIRILMA ARTLARIYLA EMZRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAR YÖNETMELK linkinden yönetmeliğin tamamına ulaşabilirsiniz .

( konuyu yanlış kategoriye açmışsınız :) )

Belirttiğiniz çalışma süreleri, işyerinde geçirilen süreler, yani ara dinlenme süreleri de dahil, buna rağmen günlük 1buçuk saat toplam ara dinlenme süresi kullanıyor bile olsanız, haftanın 5 günü içinde yasal 45 saatlik çalışma süresini tamamlamış olursunuz zaten. Yani fazla çalıştırılıyorsunuz gibi görülüyor

fazla çalışıyorum zatende.bende diyorumki c.tesi gelmiyim fazla çalıştığım günleri ordan dengeleyelim.yanlış mı düşünüyorum acaba.patronun ne düşündüğünüde bilmiyorumki.aklından neler geçiyo.

Günlük ara dinlenme süreniz ne kadar saat / dakika ise; işe başlama ve bitiş saatleriniz arasındaki süreden çıkartarak günlük net çalışma sürenizi bulun,
haftanın çalıştığınız günlerindeki toplam çalışma sürenizi bulun,
eğer 45 saatin üzerinde ise bu süre,
sevgili patronum, benim haftalık çalışma sürem şu kadar saat,
yasaya göre hamilelerin günlük çalışma süreleri 7,5 saati aşmaması gerekiyor, bu saatler ile çalışmam firma açısından sıkıntı oluşturuyor şu anda , bu nedenle haftalık 45 saati ( eğer dolduruyorsanız ) haftanın 5 günü doldurduğum için, siz de uygun görürseniz cumartesi günleri çalışmak istemiyorum , yorucu oluyor diyebilirsiniz.

Buna karşılık işvereniniz de, peki, haklısınız, o zaman günlük çalışma süresini 7,5 saat olarak değiştiriyorum, sabah işbaşı 08:00, paydos 17:00 günlük 1 saat yemek ve 15 er dakikalık 2 ara dinlenmeniz olacak bundan böyle,
böylece 9-1,5 =7,5 saat günlük çalışma süresi oluyor, haftanın 6 günü bu saatler arasında çalışarak yasal çalışma süresini tamamlamış oluyorsunuz

da diyebilir.

Buna karşılık işvereniniz de, peki, haklısınız, o zaman günlük çalışma süresini 7,5 saat olarak değiştiriyorum, sabah işbaşı 08:00, paydos 17:00 günlük 1 saat yemek ve 15 er dakikalık 2 ara dinlenmeniz olacak bundan böyle,
böylece 9-1,5 =7,5 saat günlük çalışma süresi oluyor, haftanın 6 günü bu saatler arasında çalışarak yasal çalışma süresini tamamlamış oluyorsunuz

da diyebilir.

Katılıyorum,anlaşılan o ki diyebilir.
"Haftanın iş günlerinden birinde kısmen çalışılan işyerlerinde ,bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükden sonra ,çalışılan sürenin çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle günlük çalışma süreleri belirlenir."Çalışma Süreleri Yönt.M-4
Olayımızın bu duruma uyan hali yönünden,kısmen çalışılan Cumartesi örneğin fiilen 5 saat +hafta içi diğer iş günleri 5x8=40 olduğunda,haftalık çalışma süresi toplamı 45 saat dir.
İşyerinde 5 iş günü çalışma olsa idi 7.5x5=haftalık çalışma süresi 37.5 saat olacak idi
.
Sn.Dilek_s hanımefendi için olması gereken hafta içi 7.5x5=37.5 saat +cumartesi 4 saat =41.5 saat olması gerekir.
Hafta içi günlük fiili süre 7.5 saat olacağından,işyerinde cumartesi günü de kısmen çalışma olduğuna göre sanırım başka çözüm yok .
İstisnası anlaşarak cumartesi işe gelmemek.

(Diğer tarafdan günlük iş süresi 08.30-19.00 ise günlük iş süresi 10 saat 30 dk.
Ara dnlenme süresi 10 saat ve üzeri işlerde 1.5 saat olduğuna göre=günlük fiili süre 9 saatx5=45 saat+ cumartesi.....!......

Dinlenme süresi 2 saat olsa:günlük fiili süre 8.5 saatx5 gün=42.5 saat
+Cumartesi ara dinlenme 1 saat olsa fiili süre 3.5 saat
Genel toplam=46 saat......!....
Ara dinlenme süreleri toplamı biraz daha artırılımış olsa 45 saat olabilir ,şu an biraz yoğunum bir karışıklık var ama nerden kaynaklanıyor olabilir...(sanki f.çalışma doğuyor gibi)
Not:sn.Kerecem beyin dediği gibi önce günlük net-fiili çalışma süresinin bulunması gerekiyor.)

Son düzenleme:
Merhaba

Tüm bu anlatılanlara karşı birşey sormak istiyorum
hamile bayanların günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gereken yasa evet onaylandı fakat benim işyerim böyle birşeyin henüz çıkmadığını ve benimle ilgili olmadığını sadece gece çalışması ile iligli olduğunu söyledi

tüm bunlara istinaden karar çıktığı halde beni çalıştırırsa ki sabah 09-18:30 çalışmaktayım benim yasal hakkım nedir yani ne talep ederek karşısına geçebilirim?

Merhaba

Tüm bu anlatılanlara karşı birşey sormak istiyorum
hamile bayanların günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gereken yasa evet onaylandı fakat benim işyerim böyle birşeyin henüz çıkmadığını ve benimle ilgili olmadığını sadece gece çalışması ile iligli olduğunu söyledi

tüm bunlara istinaden karar çıktığı halde beni çalıştırırsa ki sabah 09-18:30 çalışmaktayım benim yasal hakkım nedir yani ne talep ederek karşısına geçebilirim?
Yukarıda ilk cevabımda alıntıladığım, hamile kadınların çalıştırılması hakkında yönetmeliğin yayınlanma tarihi 2004 yılı!! Henüz Çıkmayan neymiş anlayamadım,

yani haberlerimi yok yoksa bilmemezliğemi geliyolar anlamadım ama bana yasanın henüz netlik kazanmadığını kazansa bile çalışma saati değil gece çalışması için yasa çıkacağını söylediler daha dün sorduğum vakit...

Dediğim gibi,
ilgili yönetmeliğe ulaşabileceğiniz link te mevcut ilk yanıtta.
Çıktısını alıp işvereninize iletebilirsiniz dilerseniz.

Dediğim gibi,
ilgili yönetmeliğe ulaşabileceğiniz link te mevcut ilk yanıtta.
Çıktısını alıp işvereninize iletebilirsiniz dilerseniz.

ben çıktısınıda aldım ilettim ama bane halen benimle ilgil olmadığını belirtiyolar...
ben ctesileri çalışmıyorum sözleşmemdede yok bu ibare sabah 9:00-18:30 mesai saatlerim var yemek molası ayak üstü kullanmamıza rağmen içveren halen yemek paydosunu 1 saat saymakta ve bana toplam 45 saat haftada çalışman lazım demekte

iş bu ki hadi yemek saatinide koysam günde 8,5 saat oluyo ama ben 18:30da çıkıyorum yani nasıl olcak anlıyamadım?

ne olur bi yardımcı olurmusunuz?

ben çıktısınıda aldım ilettim ama bane halen benimle ilgil olmadığını belirtiyolar...
Sİze yardımcı olabileceğim tek nokta;
noter kanalıyla ihtar gönderin, hamile kadınların çalıştırılmasına yönelik yönetmelikte belirtilen günlük 7,5 saat çalışma süresinin üzerinde çalıştırılıyorum, bu yönetmeliğe ve o yönetmeliğin bağlı olduğu yasaya aykırıdır, ya çalışma süremi yasada belirtilen süreye çekin yada olmaması durumunda sözleşmemi haklı nedenle feshedeceğim şeklinde.
Bu ihtar sonrasında tabiri caizse işveren tarafından eziyet göreceğiniz neredeyse kesin, ama bu ihtar en azından haklı sebeple sözleşmenizi feshettiğinizin kanıtı olacaktır.

Sn.Keremcem beye katılıyorum.

Hafta da 5 iş günü de olsa ,6 işgünü de olsa günlük fiili çalışma süreniz 7.5 saat olacak.
Günlük iş süreniz 09.00-18.31 arası......9.5 saat
Günlük fiili çalışma süreniz 9.5-1=8.5 saat(ara dinlenme süresini 1 saat kabül ediyorum)
Olması gereken 8.5 değil,7.5 saat

Burada dikkat edilmesi gereken haftalık çalışma süresi değil,günlük iş süresi dir,bu süre de 7.5 saat dir.(haftalık 5 iş günü çalışıyor olmalısınız!..)

Demek istiyorsunuz ki;zaten günlük 7.5 saat in üzerinde çalıştırılıyorum + ara dinlenme süresi de 1 saat verilmiyor,(atıyorum bu süre 15-20 dk. olunca,benim günlük fiili çalışma sürem 8.5 + 40 dk=9 saat 10 dk.(veya 9 saat 15 dk)oluyor diyorsunuz,böyle ise haklısınız ama kabül etmiyorlar diyorsunuz, o halde sn.Keremcem beyin önerisini dikkate alınız.

Ben de bu konuyla ilgili is yerime sordugumda bana bu yasanin sadece gece calisanlar ibaresi konarak gece calisanlarin calisma saatlerinin degisecegini gunduz calisanlarin ayni olacagini soylediler. Gercekten yalnizca gece calisanlarla ilgili mi sizce de?

Ben de bu konuyla ilgili is yerime sordugumda bana bu yasanin sadece gece calisanlar ibaresi konarak gece calisanlarin calisma saatlerinin degisecegini gunduz calisanlarin ayni olacagini soylediler. Gercekten yalnizca gece calisanlarla ilgili mi sizce de?
Gece, gündüz, hafta sonu , pazar bayram, her allahın günü için geçerlidir, hamile kadınların günlük çalışma süresinin 7,5 saatin üzerinde olması 4857 sayılı iş kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde ,
...............................................................................................Yasal değil!

Merhaba, ben özel bir okulda anaokulu bölümünde asistanlık yapıyorum. Sabah 8:30 -17:30 çıkış 14 haftalık riskli bir gebeliğim var ancak okul cumartesi günleri gelmem konusunda zorluyor kendi görevim dışında bir o gün gelmeyen birinin yerine bakmamı söylüyor itiraz edip geçerli olan raporumu kendilerine mail attım ama kabul edilmedi ( okulda personel çalışmıyor sadece santrale bakmam için beni getirtiyorlar) geçerli olan raporumda mesai saatlerin dışında çalışamaz ama okul yönetimi hafta sonu olarak algılamıyor bunu sizce böyle bir durumda ne yapmam gerekir? Teşekkürler

Merhaba Tuba hn.

Günlük çalışma süresi:08.30-17.30 ise;
-günlük iş süresi 9 saat,
-olması gereken ara dinlenme süresi 1 saat,
-günlük fiili çalışma süresi 8 saat
-x5 işgünü=haftalık çalışma süresi 40 saat
doğrumu?değilse nasıl?

Gece, gündüz, hafta sonu , pazar bayram, her allahın günü için geçerlidir, hamile kadınların günlük çalışma süresinin 7,5 saatin üzerinde olması 4857 sayılı iş kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde ,
...............................................................................................Yasal değil!
Uygulanması gereken durum budur.

Merhaba Tuba hn.

Günlük çalışma süresi:08.30-17.30 ise;
-günlük iş süresi 9 saat,
-olması gereken ara dinlenme süresi 1 saat,
-günlük fiili çalışma süresi 8 saat
-x5 işgünü=haftalık çalışma süresi 40 saat
doğrumu?değilse nasıl?

Evet normalde olması gereken o ama anaokulu olduğu için tam 1 saat kullanamıyorum ( oyun grubu çocuklarımız erken gidiyor ve ben çocukları teslim etmek zorundayım. ) en fazla yarım saat kullanabiliyorum ama işimin harici olaraktan başkasının görevini bana vermekteler onun için hafta sonu tüm gün çalıştırmamı istemekteler doktorumdan raporum var ama kabul edilmedi.