HAMİLEYİM İŞ POZİSYONUM DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR

MERHABA,
Ben 3 aylık hamileyim.hizmet verdiğimiz müşterilerin taşınması sebebi ile şirketim benim daha uzağa giden müşterimin yanında devam etmemi istiyor.diğer müşterim ise evime çok yakın bir yere taşınacağı için ben orada devam etmek istiyorum.işveren hamile olduğumu bile bile beni daha uzak yola göndermek istiyor.bu konuda diretir ve uzlaşmaya varmazlarsa yapabileceğim ne var? lüften yardımcı olun.ayrıca oraya gitmem durumunda stresli ve mutsuz olacağım.

Ynt: HAMİLEYİM İŞ POZİSYONUM DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR

Merhaba,

Pardon, sizin sektörün mahiyeti nedir ki, müşterilere yerinde hizmet veya müşterinin işyerinde hizmet ifası yapıyorsunuz?

Ayrıca gideceğiniz yer'e yürüyerek gitmeniz mi gerekli, dolmuş, otobüs, vesayit yok mu? Veya eski işinizi ile yeni işinizi ifa etmenin arasında ki mali külfeti karşılamıyor mu işveren?

Şöyle yapın, sağlık ocaklarında aile hekimleri mevcut. Aile hekiminize gidin, iş şartlarınızı belirtin ve ona göre de ileride oluşacak veya oluşabilecek durumlar karşısında size bir rapor versin. Zaten iş şartlarınız, sizin durumunuz ile karşılanmıyosa doktor da böyle bir duruma rapor ile müdahele edecek. Doktorların tek silahı rapordur. Bu da çok etkileyicidir.

İşverenle aranızda yazılı bir iş sözleşmeniz var mı?

İş kanunu m.74:
".....
Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
....."

Durumunuzu ve iş koşullarınızı bilmemekle beraber doktorunuza danışmanız ve hamilelik durumunuzu sıkıntıya sokacak bir durumun varlığı halinde rapor alarak gereğini işvereninizden yapmasını istemeniz gerekmektedir.

catering sektöründe çalışmaktayım.müşteriye yerinde hizmet veriyoruz.
göndermek istedikleri yere 2 vesaitle gitmem gerekiyor,45 dk.trafikle 1 saatlik uzaklıkta bana.benim gitmek istediğim yer ise tek vesait 10 dk.şu an gitmekte olduğum özel bir doktorum var,bu raporda ne yazar ve yaptırımı nedir acaba?
iş sözleşmem var.işverenle konuşmamda iş kanununun bu maddesinden bahsetmek istedim fakat iş veren bunu tehdit olarak algıladı.

Sayın ebram,

Öncelikle bize anlattıklarınızı güzel bir dil ile paronunuza anlatmanızı tavsiye ederim, konuşmanızda özellikle hak hukuk gak guk gibi terimleride kullanmamaya dikkat edin ki karşı taraf bunu bir tehtit olarak anlamasın. Ben bu tür işlerin halledilmesinde işçi ve işverenin öncelikle karşılıklı konuşmalarından yanayım. Konuştunuz ve anlaşamadınız diyelim o zaman içinde bulunduğunuz durumun hamileliğinize olmumsuz bir etkisinin olup olmadığına doktorunuz ile karar vermek durumundasınız. Durumunuzun hamilelik için risk oluşturması durumunda kanunda da açıkça ifade edildiği gibi doktor raporu ile patronunuzdan sizi daha hafif görevlerde çalıştırmasını isteyebilirsiniz. Patronunuzun buna uymaması durumunda iş aktinizi haklı nedenden fesih etme hakkınız doğar.