Hayat Sigortası Vergi İndirimi

asuri33

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin Bir sorum olacak brüt maaşı 2000 tl olan bir arkadaşımız var kendisi biri konut kredisinden diğeri ihtiyaç kredisinden dolayı olmak üzere bize 2 adet hayat sigortası poliçesi getirdi toplam ödeme miktarı 155,38 TL Ödemeyi mart ayında yıllık olarak yapmış.Sorum bu ödemeyi aylık olarak gv den nasıl düşerim bu nasıl hesaplanıyor işçiye ne kadar vergi kesintisi ödenir mikro muhasebe programında ücret bordrosunda görünmesi için ne yapabilirim acil yardımlarınızı rica ediyorum iyi çalışmalar

GVK md.63/3'e göre brüt ücretin %15'ni aşmamak koşulu ile ödendiği ay olan Mart ayın ücretinden vergi matrahına ulaşırken bu primleri indirim konusu yapabilirsiniz. Brüt ücret 2.000TL olduğuna göre indirimin üst sınırı 300 TLdir, ki bu durumda 155,38 TL<300 TL olduğundan tümünü indirim konusu yapabilirsiniz. Mikro muhasebe programını bilmiyorum, onu da bilen bir arkadaş anlatır artık.

Bir de yeri gelmişken söyleyeyim bunlar hayat sigortası değil, kredi kullanımına bağlı olarak yapılan sigortalar olduğu için muhtemelen işsizlik sigortasıdır. Tabi eğer poliçede açıkça "hayat sigortası" ibaresi varsa o zaman, ödenen primin %50'si indirim konusu yapılabilecektir.

GVK 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının 3 numaralı bendinde yapılan değişiklik ile 01.01.2013 tarihinden itibaren vergiye tabii ücret matrahının tespitinde bireysel emeklilik dışında kalan şahıs sigortaları için ödenen primlerin elde edilen ücretin % 15 ine kadar olan kısmı ücret matrahının tespitinde indirilebilecek.

yalnız burada ödenen primin %50 lık kısmını dikkate almanız gerekecek. Ve bu indirimi 12 ay dilimine bölmeniz gerekecektir.

155,38 / 2 = 77,69 TL* 0,15 = 11,65 TL bu tutarı her ay'a eklemeniz gerekiyor.

İyi Günler.

Sayın Demiral işsizlik sigortası- hayat sigortası ayrımı sonradan aklıma geldi, %50'lik sınırı 12.18'deki mesajımda ekledim. Yalnız 12'ye bölmenin yasal dayanağı nedir onu öğrenebilir miyim?

Son düzenleme:
ben mesaj yazarken o arada sizde cevap vermişsiniz genelde uygulamaları bu şekilde yapıyorlar yasal dayanağı yok uygulama bu yönde ben onu şu şekilde düşünüyorum ödenen hayat sigortası ödenen dönemi kapsadığı için ilgili aylara tahakkuk edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

İyi Günler.

Daha önce benzer bir başlıkta bu GVK md.63/3'teki indirimlerin ödeme esasına göre indirildiğini açıklamıştım, bir kez daha tekrar edelim.

"Sigortanın Türkiye'de kâin ve merkezi Türkiye'de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortası poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerin %50'si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler (İndirim konusu yapılacak primler toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. Bakanlar Kurulu bu bentte yer alan oranları yarısına kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya ve belirtilen haddi, asgari ücretin yıllık tutarının iki katını geçmemek üzere yeniden belirlemeye yetkilidir.)."

85 Nolu GVK Sirküleri bölüm 8.2;

"İndirim konusu yapılacak primlerin toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır. Yıl içinde asgari ücret tutarında meydana gelebilecek değişiklikler, indirim yapılacak tutarların hesabında dikkate alınacaktır."

Sayın Demiral bu arkadaşın hayat sigortası kesintisi olarak alacağı rakam ne olacak aylık olarak onu yazabilir misiniz hesaplıyorum aylık 0,69 TL yapıyor

genelde uygulamaları bu şekilde yapıyorlar yasal dayanağı yok uygulama bu yönde

Bu ifadenize de katılmam mümkün değil, daha dün yasal dayanağı olmayan hiç bir uygulamanın olmayacağını söylememiş miydik? Aktif geçici hesap mı ki bu dönemsellik ilkesine göre 12'ye bölelim? Ya da kredinin vadesi 9 ay ise ne olacak? V.s v.s

Sayın Demiral bu arkadaşın hayat sigortası kesintisi olarak alacağı rakam ne olacak aylık olarak onu yazabilir misiniz hesaplıyorum aylık 0,69 TL yapıyor

Aylık 0,69.TL değil, Mart/2013 vergilendirme döneminde eğer işsizlik sigortası ise 23,30.-TL, eğer hayat sigortası ise 11,65.-TL daha az gelir vergisi tahakkuk edecektir.

Bu ifadenize de katılmam mümkün değil, daha dün yasal dayanağı olmayan hiç bir uygulamanın olmayacağını söylememiş miydik? Aktif geçici hesap mı ki bu dönemsellik ilkesine göre 12'ye bölelim? Ya da kredinin vadesi 9 ay ise ne olacak? V.s v.s

sayın koraykarakaya,

ben size katılıyorum haklısınız yasal bir dayanak yok ve maalesef uygulamaları genelde bu yönde yapıyorlar.

İyi Günler.

Herkes köprüden atlıyorsa biz de atlayalım, herkes parmağını elektirik prizine sokuyorsa biz de sokalım o zaman:)

Ayrıca 12'ye bölmenin yasal dayanağı yok, ama bölmemenin yasal dayanağı var, o da GVK md.63/3'ün lafzı.

Aylık 0,69.TL değil, Mart/2013 vergilendirme döneminde eğer işsizlik sigortası ise 23,30.-TL, eğer hayat sigortası ise 11,65.-TL daha az gelir vergisi tahakkuk edecektir.

sayın koraykarakaya,

siz 10 nolu cevabınızımı değiştirdiniz ilk okuduğumda eksik cevap vardı ben eksik bilgi diye cevap yazacaktım sonra siz benim ekleyeceğim bilgiyi cevabınıza eklemişsiniz anlamadım bir şey oldu ama.:)

İyi Günler.

Evet değiştirdim, benim tahminime göre bu hayat değil işsizlik sigortası. Ama her ihtimale karşın hayat sigortası olasılığını da eklemek istedim.

Evet değiştirdim, benim tahminime göre bu hayat değil işsizlik sigortası. Ama her ihtimale karşın hayat sigortası olasılığını da eklemek istedim.

sayın koraykarakaya,

yanlış bilgi kalmış aklınızda kredi kullandırılırken hayat sigortası ödemesi kesintisi yapıyorlar işsizlik sigortasını isteğe bağlı olarak uyguluyorlar.

İyi Günler.

sayın koraykarakaya,

Uç noktada size bir sorum olacak .

Kişinin üzerine kayıtlı binek araç olduğunu düşünürsek ilgili araça ait ödemiş olduğu Yıllık trafik poliçesi ve Yıllık araç kasko tutarını ücret matrahının tespitinde indirim konusu olarak düşünebilme imkanımız varmı ?

İyi Günler.

Valla ben sigortacı değilim sonuçta. Ama kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla bankalar genelde kaza,işsizlik durumunda lehdarı banka olan sigortalar yapıyorlar. Ama bu uygulama bankadan bankaya değişebilir, kimi banka da birikimli hayat sigortası ya da karma sigortayı zorunlu tutabilir. Onun için poliçeyi incelemeden ne söylesek kesin sonuca varmak mümkün değil.

sayın koraykarakaya,

Uç noktada size bir sorum olacak .

Kişinin üzerine kayıtlı binek araç olduğunu düşünürsek ilgili araça ait ödemiş olduğu Yıllık trafik poliçesi ve Yıllık araç kasko tutarını ücret matrahının tespitinde indirim konusu olarak düşünebilme imkanımız varmı ?

İyi Günler.

Güzel soru. GVK md.63/3'te dikkat ederseniz şahıs sigortaları için yapılan prim ödemelerinin indirim konusu yapılmasına izin verilmiş. Oysa gerek zorunlu trafik sigortası gerekse kasko sigortası şahıs sigortası değil, eşya sigortası kapsamında değerlendirilmelidir.