Hem Alacaklı Hem Borçlu ise

bir hesap hem alacaklı hem borçlu çalışırsa sadece 120 veya sadece 320 de izlenebilir mi..?yoksa alacaklı olduğunda 320 borçlu olduğunda 120 mi çalışacak.
ben şöyle yapıyorum demeyin.mümkünse mevzuattan istinat noktası gösteriniz.

Ynt: hem alacaklı hem borçlu ise

Satışlarınızda 120, alışlarınızda da 320 hesabı kullanmanız, ay sonlarında veya işlem hacmine göre belli aralıklarla virman yapmanız daha uygun olur. Mevzuatına gelince tek düzen hesap planının işleyişidir.

Bahsettiğiniz hesaplardan birisi borç diğeri alacak çalışan hesaptır.Doğal olarakta birisine fatura kesecek diğerinde ise size kesilen faturaları gireceksiniz.arkdaşın dediği gibi belirli donemlerde virmanlayarak kapatabilirsiniz.

Merhaba,

Bu kadar kasmaya gerek yok; hem borç hem alacak için ayrı hesaplar açmakla uğraşmayın virmanlar işleri dahada karıştırır.

yoğunluk alışlardaysa 320 satışlardaysa 120 hesap açın olsun bitsin. Özellikle oldukça yoğun işlem gören hesaplar için iki ayrı hesap işi karıştırmaktan başka işe yaramayacaktır.

Saygılarımla,

Nasil yani satici ya avans odemesi yapinca bakiyesi borc vermesin diye 120 yemi atiyorsunuz ??

TDHP uygunluğu itibari ile iligili hareketlere göre 320-120 hesaplar çalıştırılması ve belirtildiği gibi belli dönemler de virman yapılması hesapları daha düzenli hale getircektir ve TDHP ters düşülmemiş olacaktır.

kolay gelsin.

Merhaba,

Bakınız;

Yüzlerce bu tür hesap bulunan bir firma düşünün, virmanlarla uğraşmak için geçirilecek zaman kaybını hesaplayın. Sonra oturun konuşalım.

Firmaların hesapları anlık çıkmalı sayın forumdaşlarım. Firmanın borcunun veya alacağının görülmesi için virmanlar beklenmemeli.

12 grubundaki ticari alacaklar veya 32 grubundaki ticari borçlar ne olarak görülebilmesi için virmanlarla uğraşılmamalı.

Hadi uğraştınız. Firma birinci ay borç bakiyesi verdi. 120 hesapta topladınız. Bir ay alacak bakiye verdi 320 hesapta topladınız. Firmayla mutabakatı nasıl yapacaksınız. Hangi muavin defterle hesap karşılaştırması yapacaksınız.

Dediğim gibi kasmaya gerek yok.

Saygılarımla

Ynt: Hem Alacaklı Hem Borçlu ise

Belki pratik çözüm olabilirbu durum .. fakat 320 hesap çalışan bır müşteriye fatura kesildiğinde yine 320 hesabı borçlandırmak pratik çözüm katılıyorum .. fakat TDHP göre aykırı bır durum değil mi?

Dönem sonlarında ters bakiye verdiğinde verilen yada alınan sipraiş avansları hesaplarına virmanlanması gerekir.Böylelikle aykırılık durumu söz konusu olmaz.

mhmt79 ' Alıntı:
Belki pratik çözüm olabilirbu durum .. fakat 320 hesap çalışan bır müşteriye fatura kesildiğinde yine 320 hesabı borçlandırmak pratik çözüm katılıyorum .. fakat TDHP göre aykırı bır durum değil mi?
Merhaba,

Elbetteki aykırı değil. Diyelim ki 100.000 borcunuz olan bir satıcıya sizde mal satarak ödediniz borcunuzu. Bu borç ödeme işlemi; nasılki çek, nakit, banka havelesi olduğunda 320 hesaba borç kaydediliyorsa bu işlemde borç kaydedilir. MSUGT' de ne der

Senetsiz borcun doğması ile bu hesaba alacak, ödenmesi halinde borç kaydedilir.

Şimdi siz ödemeyi mal teslim etmek suretiyle yapıyorsunuz. Burada ticari mal sizin için; çek, senet, nakit gibi bir ödeme aracıdır.

Barter piyasasında işlem gören firmaları göz önüne getiriniz. Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Şimdi bir kaç adım geri gidelim. Ticari mallarda, varlıklar içerisinde dönen varlıklar grubu altında yer alan bir fondur.

Şimdi borcunuzu 10 grubu altındaki bankalarda ödemeniz şeklinde gerçekleşen fon transferiyle; 15 grubu altındaki ticari mallardan ödeme şeklinde gerçekleşen fon transferi arasında ne fark varki bu ödemeynin 320 hesaba borç kaydedilmesini aykırı görüyorsunuz.

Saygılarımla,

1 seri nolu muhasebe sistemi uygulamaları genel tebliği açısından
satıcı-A dan mal alınıyosa 320, aynı zamanda satıcı-A ya mal satılıyosa (iade mal hariç) 120 hesap çalışır.

Hangi muhasebe işlemi ağır basarsa bassın; 1 seri nolu MUGT ve TDHP çerçevesi geçerlidir. Buna mukabil işlem yapamak en doğru olanıdır.

Merhaba,

Tekrar belirtiyorum;

MSUGT de 320 için "Senetsiz borcun doğması ile bu hesaba alacak, ödenmesi halinde borç kaydedilir."

Borcunuzu mal ile ödüyorsunuz. Dikkat ediniz.

Saygılarımla,

satıcı-A dan mal alınıyosa 320, aynı zamanda satıcı-A ya mal satılıyosa (iade mal hariç) 120 hesap çalışır.

Hangi muhasebe işlemi ağır basarsa bassın; 1 seri nolu MUGT ve TDHP çerçevesi geçerlidir. Buna mukabil işlem yapamak en doğru olanıdır.

Doğru olan budur. Anlaşılmayan nokta mal ile ödeme konusudur. Yazıları baştan bu yana okudum ama mal ile ödemeyi kimse sormuyor.

Sonuçta bir firma ile hem satıcı hemde alıcı şeklinde çalışır ve para öder para alırsınız. Dönem sonlarında karşılıklı mutabakat neticesinde aradaki farkı kapatalım derseniz virman yaparsınız. Aksi takdirde mal ile ödeme gibi bir soru sorulmadığı için 120 ve 320 ayrı tutulmalıdır.

secretman ' Alıntı:

Sayın secretman;

Birinden mal aldınız 50.000 TL, daha sonra onan mal sattınız; 30.000 TL, ve Kalan 20.000 TL sini nakit çıkattınız.

Şimdi burada 30.000 TL lik mal sizin borcunuzu kapatır mı kapatmazmı; bu satış borç ödeme değil midir;

Evet

tebliğde satıcıdan mal alındığında alacağına ödendiğinde borcuna yazılır demektemidir.

Evet;

Tebliğde satıcı A ye mal sattığında 120 hesap çalışır diye bir ifade varmı ;

Hayır;

Mal ile ödemeyi kimse sormuyor demişsiniz; Satcıya mal verilirse bu borç ödemesi anlamında değilmidir zaten.

Saygılarımla,

Evet sn Uzman 'ında belirttiği gibi mal satmak da ödeme anlamındadır.
Burda benim eklemek istediğim bir husus da cari hesabın karakteri ile ilgilidir. Bu hesap 120 m yoksa 320 mi olacaktır.
Burda bence ölçü hesabın daha çok nasıl işlediği ile bağlantılıdır. Yani daha çok paisf karakterli bir hesapsa 320 olarak izlenmelidir. Aktif ise 120.
Her şart altında sağlıklı izleme yapılabilmesi için tek hesap daha pratikdir.
Bunun tersi örnekler de vardır. Bazı büyük kuruluşlar . Alımları ayrı, satışları ise ayrı izlemekte, daha sonra virman yapmaktadır.

uzman'a tamaameen katılıyorum... kafayı karıştırıp işi çıkmazlara sokmamak lazım..