Hesaplar Arası Virman

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
2 tane firmaya mal satıyoruz

a firması firmamıza 150.000 tl borçlu
b firması bize 100.000 tl borçlu

a firması firmamıza bir yazı yollamış bizden alacaklı oldugunuz rakamı b firmasına virman ediniz diye makbuz yollamış b firmasınında haberi var nasıl bir evrak tanzim edilmeli böyle işlerin resmiyette sıkıntısı olur mu

Ynt: hesaplar arası virman

Dekont kesiniz. Dekonta iki firmanında imzasını alınız.

En sağlıklısın alacaklı olan firmaden net yazılı bir talimat almaktır

nguroy ' Alıntı:
Sayın Güroy
Alacaklı olan firma yok ki. (önce bende öyle sandım) İki firmada borçlu

Dekont olmamış bir ödemeyi yapılmış gibi göstermek olur.Yanlış olur.

*Burada borcu üstüne alan firmanın bu borcu kabul ettiğini onaylayan bir belge ile kayıtlarınız da hesaplar arası virman yapabilirsiniz.

furkan yasar ' Alıntı:
2 tane firmaya mal satıyoruz

a firması firmamıza 150.000 tl borçlu
b firması bize 100.000 tl borçlu

a firması firmamıza bir yazı yollamış bizden alacaklı oldugunuz rakamı b firmasına virman ediniz diye makbuz yollamış b firmasınında haberi var nasıl bir evrak tanzim edilmeli böyle işlerin resmiyette sıkıntısı olur mu
Merhaba,
Bu anlattığınız durum Borçlar Kanununda bahsi geçen "Alacağın Temliki" işlemidir. A firması sizden olan alacağını B firmasına temlik etmiş. Sayın Güroy'un bahsettiği gibi sizden alacaklı olan taraftan kesin bir talimat almanız gerekmektedir. Vergi kanunları açısından bir sakıncası yoktur.

Yapacağınız dekontu biraz daha ayrıntılı anlatayım isterseniz. Öncelikle Her ikisindende talimat alacaksınız. Önce A firmasına borç dekontu keseceksiniz. Borcun B firmasına virmanı hakkında.
B firmasınada Alacak Dekontu keseceksiniz.

mohicans ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
Sayın Güroy
Alacaklı olan firma yok ki. (önce bende öyle sandım) İki firmada borçlu

Haklısın bende bir taraf alacaklı bir taraf borçlu sanmıştım. Önceki mesaj havada kaldı. Neyse o mesajım da genel bir bilgi olsun.

Farketmez o zaman "Borcun nakli olur" Borcu kabul eden firmanın yazılı rızası gerekir. Netice olrak yazılı talimatla bunları yapabilirsiniz.

Bir ekte benden; her ne kadar borç virmanlansada yine limit aşımı olduğundan bankadan ödeme alınmalı.

Burda ödenen birşey yoktur. ödense zaten buna gerek kalmaz. Virman talimatı yeterlidir.

a nın borcu b ye virmanlanacakda b bu borcu ödemeyecek mi?

Öderken elbete bankadan ödemsi gerekiyor. Ancak konumuz şu anda ödeme değil sadece nakildir.

Ynt: Hesaplar Arası Virman

Bazıları (burada yazısı olanları kasdetmiyorum.) "virmanla bankadan ödeme zorunluluğu devre dışı bırakılabilir." görüşüyle hatalı işlem yapıyor, o yüzden ek bilgi olarak yazdım.

ZİNDAN ' Alıntı:

*Burada borcu üstüne alan firmanın bu borcu kabul ettiğini onaylayan bir belge ile kayıtlarınız da hesaplar arası virman yapabilirsiniz.
Ecopedia

Dekont
Bir hesaptan indirilen bir hesaba borç veya alacak yazılan, genel olarak hesapta harekete sebep olan bir kaydı ilgisine haber vermekte kullanılan belge, fiş.

Yazılı talimat ve dekont konusunda ısrarımı sürdüyorum. :D ;)

mohicans ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Ecopedia

Dekont
Bir hesaptan indirilen bir hesaba borç veya alacak yazılan, genel olarak hesapta harekete sebep olan bir kaydı ilgisine haber vermekte kullanılan belge, fiş.

Ben ilk cevabı yazarken sizin mesajınızda "Dekont kesilir" cevabı vardı.(Sonradan ekleme yapmışsınız)
Borcu kabul eden firmanın onaylı kabul yazısı olmadan tek başına dekont kesmek yanlış olur demek istedim.
Ama bu alınacak yazının, her iki taraf adına düzenlenecek dekontlara (fotokopi) eklenmesi mümkündür.
Belkide en doğrusu olur.

Kolay gelsin.

ZİNDAN ' Alıntı:
mohicans ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Ecopedia

Dekont

Ben ilk cevabı yazarken sizin mesajınızda "Dekont kesilir" cevabı vardı.(Sonradan ekleme yapmışsınız)
Borcu kabul eden firmanın onaylı kabul yazısı olmadan tek başına dekont kesmek yanlış olur demek istedim.
Ama bu alınacak yazının, her iki taraf adına düzenlenecek dekontlara (fotokopi) eklenmesi mümkündür.
Belkide en doğrusu olur.

Kolay gelsin.
Evet ilk mesaj eksik olmuştu.
Bu mesajınıza Tamamen katılıyorum.

Cari hesap borçlar kanununda düzenlendiği için, bu tarz ilişkilerde para/mal/alacak-borç devirlerinde dikkatli olmak gerekiyor.. Poliçe tarzı bir mantık çerçevesinde alacaklı borçluya alacaklı olduğu tutarı "x" e ödemesini yazılı olarak ister borçlu ve "x" de kabul edip kaşe/imza etmelidir.. (yani alacağın temliki yapılmalı..)

Mesela faktoring şirketleri firmaların cari hesaplarını nakde çevirdiklerinde buna benzer bir durum sözkonusudur..
Özellikle her 3 kesimin de yetkili kaşe imzası olmalıdır..

Saygılar..