zirve

Hisse Devrinde Vergi Var mıdır?

Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
34
Konum
istanbul
Merhaba Arkadaşlar.
Üç ay önce kurulan Limited şirketin ortağı şirkete koyduğu 100.000 ytl. lik hissesini aynı bedelle bir başkasına devir ederse bununla ilgili bir vergisel yükümlülüğü doğarmı. cevaplar için şimdiden teşekkürler...
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Sayın Metin,

Limited şirket ortağının ortaklık payını elden çıkarmasından doğan kazanç G.V.K.'nun Mükerrer 80. maddesine göre "Değer Artış Kazancı" dır.

Değer Artış Kazancına ait Safi Değer Artış tutarı G.V.K.'nun Mükerrer 81. maddesine göre bulunur.

Ancak; siz satış bedeli - maliyet bedeli (100.000 -100.000) = 0 kazanç elde ettiğinizden (yani kazancınız olmadığından), herhangi bir vergisel yükünüz yoktur.

Saygılar.
 
Üyelik
6 Şub 2007
Mesajlar
30
Ynt: Hisse Devrinde Vergi Var mıdır?

merhabalar hisse devrinin gelir vergisinden istisna edilmesi için 2 senelik zaman 3 aya indirilmiş diye bir bilgiye sahip olanınız varmıdır acaba kolay gelsin.
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Hisse Devrinde Vergi Var mıdır?

SONra ' Alıntı:
merhabalar hisse devrinin gelir vergisinden istisna edilmesi için 2 senelik zaman 3 aya indirilmiş diye bir bilgiye sahip olanınız varmıdır acaba kolay gelsin.

Limited şirketlerin hisse devirlerinden hasıl olan kazançlarla ilgili herhangi bir istisna yoktur. (Rakamsal olarak belirlenen hadler hariç)
 
Üst