Hizmet ithalatı.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Türkiyedeki bir firma yurtdışındaki bir firmadan teknik servis elemanı hizmeti ithal ediyor.Yurtdışı firmasının teknik elemanları Türkiyeye geliyor ve teknik destek veriyor.Yurtdışı firmasıda bu hizmet bedeli karşısında fatura kesiyor.
Bu durumda biz kdv2 düzenliyoruz.
Ancak kararsız kaldığımız nokta, bu fatura bedelleri için ayrıca stopaj (gelir vergisi) kesintisi de yapmalımıyız.?

Cevaplar için teşekkürler.

Ynt: Hizmet ithalatı.?

Yurt dışı firma size fatura ediyorsa hayır yapmaya gerek yoktur.

Değerli Büyüklerim

Çifte vergilendirme anlaşması yoksa stopaj ödemek gerekli değil midir yada 183 günü geçerse burada çalışan personelin hizmet süresi ?

Saygılarımla

Sayın Nizam Güroy karşı taraftan fatura gelmesi nedeniyle mi stopaj uygulanmaması gerekir diyorsunuz.?
Çünkü internette araştırdım biraz, işçi hizmetinin ithali/kiralaması gibi durumlarda stopaj yapılmalıdır diyor.
Kafam karıştı, iyice.

Değerli Büyüklerim

Eğer bu listede olmayan bir ülkeden hizmet ithalatı yapıyorsanız stopaja tabidir diye biliyorum ben

.gib.gov.tr/index.php?id=1236

Saygılarımla

hem kdv hem stopaj ödenir
faturadaki bakiye
tl ye çevrilir
sonra brütleştirilir
yani
100 tl olsa
125 brüt
%20 stopaj
%18 kdv hesaplanır kdv indirilir kdv 1 de ama kdv 2 de sor.sıf.ile ödenir
stopajda muhtasarda ödenir

Merhaba

Tevkifat konusunda mutabık kalınmış sanırım. Tevkifat yapılması zorunlu işlemlerde konu her ne olursa olsun yapılacaktır. Sizin işleminizde de tevkifat vardır.

Bunun dışında Sayın Evren1981'in de dediği gibi hizmet ithalinde "çifte vergilendirme anlaşması olmayan ülkelerden" birinde yapılmışsa 94. maddeye istinaden stopaja tabi tutulmalıdır. Çifte vergilendirme anlaşması yapılan ülkelerde rahatlıkla internetten ve başkanlığın sitesinden bulunabilir.

Saygılar.

İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkürler.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 94. maddesi kapmasında yapılacak stopajın şartları

Hizmeti sunan yurt dışında mukim bir gerçek kişi olmalıdır.

Yapılan hizmet niteliği itibariyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 94. maddesi kapmasında tevkifat yapılacak hizmetler arasında sayılmalıdır.

Kendisine hizmet sunulan kişi veya kurum Gelir Vergisi Kanunu?nun 94. maddesinde yer alan tevkifat yapmak zorunda olanlar arasında sayılmalıdır.

İlgili ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olmamalıdır veya vergi anlaşmasında stopajı engelleyici bir hüküm bulunmamalıdır.

Buna mukabil yurt dışından sağlanan;

Elemanların ücretleri (yabancı bir kuruluşun elemanının Türkiye?deki bir firmanın personeli veya yöneticisi olarak çalışması nedeniyle söz konusu yabancı kuruluşa yapılan ödeme ?ücret? niteliğindedir ve KVK?nın 30. maddesi uyarınca stopaja tabidir.),

Mühendislik, montaj, danışmanlık, eğitim hizmeti, özel yazılım yaptırılması, tercüme yaptırılması gibi serbest meslek hizmeti niteliğindeki hizmet bedelleri,

Kiralama hizmeti karşılığında yapılan ödemeler (Finansal kira veya normal kira),

Borç verme, mevduat ve benzeri fonlamalar karşılığında ödenen faizler,

Telif, imtiyaz, ticaret unvanı, marka, know-how ve benzeri gayrimaddi haklar için ödenen bedeller veya kiralar

http://www.alomaliye.com/2007/talha_apak_yurtdisi_hizmet.htm

ZİNDAN ' Alıntı:
Türkiyedeki bir firma yurtdışındaki bir firmadan teknik servis elemanı hizmeti ithal ediyor.Yurtdışı firmasının teknik elemanları Türkiyeye geliyor ve teknik destek veriyor.Yurtdışı firmasıda bu hizmet bedeli karşısında fatura kesiyor.
Ancak kararsız kaldığımız nokta, bu fatura bedelleri için ayrıca stopaj (gelir vergisi) kesintisi de yapmalımıyız.?

Burada bir ihtilaf vardır. Bizimde aynı durumda firmamız var ben stopaj kesintisi yaptırıyorum. Ancak, eğer yabancı firmanın Türkiyede hizmet veren elemanları toplamda 180 günü geçmeyen bir süre çalışmışsa ve bu ülke ile çifte vergiyi önleme anlaşması varsa bu 180 günlük sürede stopaj kesilmez diye de bir iddia ve tatbikat var.

Ben stopaj kesintisinin yapılmasının uygun olacağı görüşündeyim.

manasse ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Burada bir ihtilaf vardır. Bizimde aynı durumda firmamız var ben stopaj kesintisi yaptırıyorum. Ancak, eğer yabancı firmanın Türkiyede hizmet veren elemanları toplamda 180 günü geçmeyen bir süre çalışmışsa ve bu ülke ile çifte vergiyi önleme anlaşması varsa bu 180 günlük sürede stopaj kesilmez diye de bir iddia ve tatbikat var.

Ben stopaj kesintisinin yapılmasının uygun olacağı görüşündeyim.
Merhaba,
Eğer çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yapılmış bir ülkede mükellef olan bir firma ise son 365 gün içerisinde (dikkat!!) toplam 183 gün (180 gün değil) altında bir çalışma söz konusu ise stopaj yapılmaz, sadece 2 no'lu beyanname ile KDV beyan edilir. 183 gün şartı ve stopaj oranı için ilgili ülke ile yapılmış olan anlaşmanın ilgili maddelerine bakmak lazımdır. Eğer oran bizim kanunlarımızda yazılı olandan düşükse anlaşmadaki oran, aksi takdirde kanunlarımızda yazılı olan oran uygulanır.

Ymm Mehmet Maç' ın konu ile ilgili bir makalesi ektedir arkadaşlar.

LİNK

değerli meslek büyüklerim bir sorum olacak,
şirketimiz çin den mal ithalatı yapıyor,ithalat aşamasında ilgili firma çin de bizim adımıza bazı masraflar yapıyor, bu masraflarını servis ücreti adı altında fatura ediyor bu fatura ile ilgili kdv-2 ödememiz gerekiyormu? (işlemler tamamıyla çinde yapılıyor.)
kolay gelsin.
satgılarımla;