İAB ne Yazılacak Net Ücret Hk.

Selamlar kafama takılan bir konu var şöyleki İşten ayrılan bir işçi için işkura verilecek olan iab.nin 4 nolu Sig.işyerinde çalışma bilgileri bölümünde yer alan son aldığı aylık net ücret kısmına işçinin net ücretinimi yoksa net ücret + hak ettiği agi.tutarımı yazılacak.Ben bugüne kadar hep net ücret tutarını yazıyorum Ama yeni asgari ücret brüt ve net tutarında net ücrete agi.dahil ederek açıklanmış.Zaten iab.de net ücreti soruyor ben Agi tutarı dahil edilmeyecek diye düşünüyorum. Bu konu hakkındaki fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim

Ynt: iab.ne yazılacak net ücret hk.

net ücret yazılmalı. a.g.i. ni dahil etmeyeceksiniz. a.g.i.ni bir bakıma vergi iadesi şeklinde düşünebilirsiniz.

bir bordroyu ele alalım 550 net ücret 767,63 brüt ücret(2008 değerleriyle)

brüt ücret 767,63
ssk işçi 107,47
işsizlik işçi 7,68
gv 97,87
dv 4,61

net ücret 550,00
agi 45,63
net ödenen 595,63

agi ni ücretle ilişkilendiremezsiniz. ödeme işverenin sorumluluğunda olmakla beraber adı üstünde bir vergi indirimidir. indirimi uygulayanda devlettir.

peki brüt ücret 666 tl
net ücret 527 tl olanı nasıl hesaplıyacağız 527 'nin içinde asgari geçim indirimi var

brüt ücret 666,00
ssk işçi 93,24
işsizlik işçi 6,66
gv 84,92
dv 4,00

net ücret 477,18
agi 49,95
net ödenen 527,13

basın açıklamalarına bakmayın derim. onlar bekar işçiden hareketle en az ödenecek tutarı asgari ücretin neti gibi açıklıyorlar.

Ynt: İAB ne Yazılacak Net Ücret Hk.

Sayın Demirel öncelikle teşekkür ederim.Bende aynı fikirdeyim sizinle ama basın ve bazı mesleki yayın organlarında açıklanan asgari ücret netine maalesef AGİ.tutarı dahil edilerek söyleniyor sanki net ücretmiş gibi Kimi meslektaşlarımız hata yapıp iab.ye agi dahil tutarı dahil ediyorlar.

evet bende aynı şeyi söylemekteyim şuana kadar okuduğum tüm yazılarda makalelerde net ücret 527 olarak belirtiliyor
ama buna asgari geçim indirimi dahil edildiği net bir şekilde sizin yaptığınız örneklemeler gibi açıklanmıyor bu doğrultuda
net ücret 527 olarak gözüküyor.

Bunun bir kandırmaca olduğu çok açık ve net.

Kadıköy iskura sordugumda agi dahil olarak net ücret yazılacak demişlerdi. Bende dahil yazarak veriyorum

Aslında şöyle yazabiliriz tabi iab.yi elden vermek koşuluyla Net şukadar Agi şukadar = Toplam diye :D